لندن: برجام از اولین محورهای گفت وگوی تروئیکای اروپا با دولت بایدن است

به گزارش پیامک خنده، وزیر امور خارجه انگلیس بار دیگر از موضع جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا برای بازگشت به برجام استقبال و توضیح داد که این توافق از اولین محورهای مورد بحث میان تروئیکای اروپایی با دولت جو بایدن خواهد بود.

لندن: برجام از اولین محورهای گفت وگوی تروئیکای اروپا با دولت بایدن است

با ما سفر کنید و با تور اروپا بهار 1400 از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش ایرنا، دومینیک راب که روز سه شنبه در صحن علنی مجلس عوام سخن می گفت زمان باقی مانده تا انتخابات ریاست جمهوری سال آینده در ایران را فرصتی برای دولت بایدن دانست تا با برجام را احیا کند.

وی عنوان نمود که رئیس جمهوری منتخب آمریکا از پنجره فرصتی که برای کوشش جهت پیشرفت قطعی و ملموس در زمینه برجام وجود دارد، مطلع است.

این درحالی است که رئیس جمهوری منتخب آمریکا بازگشت به برجام را مشروط دانسته و بدون اشاره به اینکه کدام دولت در قبال برجام خلف وعده نموده و از آن خارج شده است، وعده داده درصورت بازگشت ایران به اجرای کامل برجام، واشنگتن نیز به این توافق بازخواهد گشت.

ایران 2 سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تعلل طرف های اروپایی در عمل به تعهداتشان در این توافق، گام هایی را تحت نظارت آژانس برای کاهش تعهداتش برداشت و همیشه اعلام نموده است در صورت بازگشت آمریکا به برجام و اجرای تعهدات برجامی از سوی دیگر طرف های این توافق بین المللی، گام های برداشته شده در جهت کاهش تعهدات برجامی از سوی تهران به سرعت برگشت پذیر خواهد بود.

سه کشور اروپایی عضو برجام هم امیدوارند که انتقال قدرت در آمریکا بتواند دورنمای تازه ای را برای حفظ برجام باز کند.

چندی پیش اعضای ارشد شورای روابط خارجی اروپایی با صدور بیانیه مشترکی از دولت های اروپایی خواستند تا با همکاری یکدیگر زمینه بازگشت دولت جو بایدن به برجام را فراهم نمایند.

آن ها همچنین خواهان برگزاری نشست بین وزرای امور خارجه کشورهای عضو برجام شده تا از ایالات متحده بخواهند که به برجام باز گشته و از قطعنامه 2231 سازمان ملل متحد حمایت کند.

این نشست یکم دیماه گذشته برگزار گردید و شرکت نمایندگان با صدور بیانیه ای دورنمای بازگشت محتمل ایالات متحده به برجام را مورد توجه قرار داده و بر آمادگی خود برای پرداختن به این موضوع با نگاهی مثبت و در یک کوشش مشترک تاکید داشتند.

در این بیانیه تصریح شده است: وزرای امور خارجه خاطرنشان ساختند برجام که توسط قطعنامه 2231 (2015) شورای امنیت سازمان ملل متحد تأیید شده، همچنان به عنوان عنصری کلیدی در نظام عدم اشاعه هسته ای جهانی و یک دستاورد مهم دیپلماسی چند جانبه است که در صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی نقش دارد.

این بیانیه می افزاید: وزرا بار دیگر بر تاسف عمیق خود از خروج ایالات متحده از توافق تاکید کردند. آنها تاکید کردند که قطعنامه 2231 همچنان کاملا لازم الاجرا است.

کوشش مضاعف تروئیکای اروپا برای بازگشت آمریکا به توافق هسته ای ایران بی ارتباط با مصوبه 11 آذرماه مجلس شورای اسلامی در مورد اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها نیست. یکی از بندهای نه گانه این مصوبه دولت جمهوری اسلامی را مکلف می نماید برای لغو تحریم ها غنی سازی 20 درصدی را عملیاتی کند و سازمان انرژی اتمی هم استفاده از سانتریفوژهای نسل 6 و 8 را در دستور کار قرار دهد.

جمهوری اسلامی ایران همیشه اعلام نموده است در صورت بازگشت آمریکا به برجام و اجرای تعهدات برجامی از سوی دیگر طرف های این توافق بین المللی، گام های برداشته شده در جهت کاهش تعهدات برجامی از سوی تهران به سرعت برگشت پذیر خواهد بود.

وزیر امور خارجه انگلیس در بخش دیگری از اظهارات خود در مجلس به مساله حمله طرفداران دونالد ترامپ به ساختمان کنگره هم پرداخت و توضیح داد: یک اقلیت خشن نمی توانند اراده دمکراتیک مردم آمریکا را به چالش بکشند. وی عنوان نمود که موضع دولت انگلیس در این رابطه روشن بود و این تحولات را زشت و شرم آور خواند. راب اضافه کرد که دولت انگلیس بی صبرانه منتظر شروع همکاری با دولت جدید در کاخ سفید است.

منبع: عصر ایران
انتشار: 25 بهمن 1399 بروزرسانی: 25 بهمن 1399 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 1393

به "لندن: برجام از اولین محورهای گفت وگوی تروئیکای اروپا با دولت بایدن است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لندن: برجام از اولین محورهای گفت وگوی تروئیکای اروپا با دولت بایدن است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید