ظریف: به دستور رئیس جمهور برای آنالیز پیشنهاد مکرون به پاریس می روم

به گزارش پیامک خنده، وزیر امور خارجه با اشاره به سفرش به پاریس برای دیدار با رئیس جمهوری فرانسه، گفت: به دستور رییس جمهوری و برای آنالیز پیشنهاد مکرون و رسیدن به زمینه های مشترک به پاریس می روم.

ظریف: به دستور رئیس جمهور برای آنالیز پیشنهاد مکرون به پاریس می روم

ایرنا نوشت: محمدجواد ظریف در نشست خبری مشترک با اینه اریکسون سوریده وزیر خارجه نروژ درباره سفرش به فرانسه تاکید نمود: ما تا حدودی زمینه مشترک داریم و باید این زمینه ها بیشتر شوند.

وی اضافه نمود: در دوران چالش برانگیزی هستیم، باید بدانیم دنیای جدید با یکجانبه گری قابل اداره نیست و باید به حقوق بین الملل و احترام به مردم بازگردیم.

وزیر امور خارجه توضیح داد: ما آزادی دریانوردی را در دیدارمان مورد توجه قرار دادیم، این جزو اساسی سیاست های ماست، همه طرف ها باید به آن متعهد باشند. نمی گردد در تنگه هرمز امنیت دریانوردی باشد ولی در جبل الطارق نباشد.

ظریف اعلام کرد: یک راهزنی دریایی در خصوص کشتی ما رخ داد و این کشتی هیچ قانونی را نقض نکرد.

وی با بیان اینکه ما مهمترین محور امنیت دریانوردی منطقه هستیم، توضیح داد: افزایش نیروهای نظامی در منطقه کمکی به امنیت در منطقه نمی کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه در این جلسه در خصوص برجام صحبت کردیم و مسئولیت اروپا را یادآور شدیم، گفت: همه طرف ها باید براساس برجام به تعهداتشان پایبند باشند. بحث خوبی نیز در خصوص حقوق بشر داشتیم در خصوص اسلام هراسی و حمایت از حقوق مسلمانان نیز ابراز نگرانی کردیم.

ظریف یادآور شد: همچنین در موضوع افغانستان بحث کردیم. نروژ نقش سازنده در موضوع افغانستان ایفا نموده است.

وی اعلام کرد: احترام به قانون چندجانبه گرایی مهمترین دغدغه ما است.

وزیر امور خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا نروژ به ائتلاف دریایی با آمریکا می پیوندد یا خیر گفت: آمریکا عامل ناامنی در خلیج فارس است، همین گونه این منطقه شلوغ است نباید اجازه دهیم تصادف در آن بالاتر رود.

وزیر امور خارجه که شب گذشته و در سومین مقصد اروپایی خود وارد اسلو پایتخت نروژ شده بود، صبح امروز با ارنا سولبرگ نخست وزیر این کشور دیدار و گفت وگو کرد. ظریف پس دیدار با وزیر تجارت، رییس کمیسیون سیاست خارجی و دفاعی مجلس و وزیر خارجه نروژ، قرار است عصر امروز برای گفت وگو و دیدار با امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه و ژان ایو لودریان وزیر خارجه آن کشور راهی پاریس گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 17 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 326

به "ظریف: به دستور رئیس جمهور برای آنالیز پیشنهاد مکرون به پاریس می روم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: به دستور رئیس جمهور برای آنالیز پیشنهاد مکرون به پاریس می روم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید