خبرنگاران مجوز احداث کارخانه روغن کشی کلزا در ایلام صادر شد

به گزارش پیامک خنده، ایلام - خبرنگاران - مدیر صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی ایلام گفت: ظرفیت احداث کارخانه فراوری و فراروی دانه روغنی کلزا در این استان وجود دارد و مجوز آن صادر شده است.

خبرنگاران مجوز احداث کارخانه روغن کشی کلزا در ایلام صادر شد

اصغر باباخانی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران گفت: به همین منظور مجوز احداث کارخانه برای 2 شهرستان ایلام و دهلران صادر شده است که هر کدام از متقاضیان، اقدامات مربوط به احداث کارخانه را زودتر انجام دهند، دیگر مجوز باطل می گردد.

وی اضافه نمود: کلزای تولیدی استان ایلام کفاف تامین روغن مورد احتیاج این استان را می دهد و بنابراین احداث کارخانه فرآوری روغن در استان یک احتیاج و ضرورت به شمار می رود که برای ایجاد آن با سرمایه گذاران مختلف رایزنی شده است.

باباخانی یادآور شد: توسعه کشت دانه روغنی کلزا در دستور کار سازمان جهادکشاورزی استان قرار گرفته است و با تکمیل طرح های سامانه گرمسیری، مهار آب های مرزی و احیای اراضی جنوب استان از آب سد کرخه، توسعه کشت دانه روغنی کلزا افزایش خواهد یافت.

وی اضافه نمود: در صورت تاسیس کارخانه روغن کشی کلزا، علاوه بر استخراج روغن از محصولات کلزای تولیدی داخل استان، از تولیدات دیگر استان های همجوار نیز برای تامین خوراک مورد نیز این کارخانه استفاده خواهد شد.

وی با بیان اینکه مکان احداث کارخانه از قبل مشخص شده است، گفت: ایجاد و تجهیز کارخانه روغن کشی کلزا یک هزار و 600 میلیارد ریال (160 میلیارد تومان) اعتبار احتیاج دارد.

باباخانی گفت: همچنین یک کارخانه روغن کشی از دانه روغنی کنجد در استان ایلام با 70 درصد پیشرفت فیزیکی با ظرفیت 48 تن در شهرستان دهلران با 40 میلیارد ریال اعتبار در حال احداث است.

به گزارش خبرنگاران، در استان ایلام مهمترین دانه روغنی کشت شده کلزا است که 12 هزار هکتار از اراضی زراعی استان به کشت دانه روغنی کلزا اختصاص دارد که پیش بینی می گردد سال آینده 24 هزار تن کلزا از این اراضی زراعی برداشت گردد.

85 درصد روغن مورد احتیاج کشور از محل واردات تامین می گردد که توسعه کشت دانه های روغنی نظیر سویا، کنجد، ذرت، کلزا و زیتون و ایجاد کارخانه های تولید روغن می تواند میزان وابستگی به وارات روغن را کاهش دهد.

منبع: ایرنا
انتشار: 1 فروردین 1400 بروزرسانی: 1 فروردین 1400 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 1470

به "خبرنگاران مجوز احداث کارخانه روغن کشی کلزا در ایلام صادر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مجوز احداث کارخانه روغن کشی کلزا در ایلام صادر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید