جزئیات عملیات شوشا در قره باغ از زبان وزیر دفاع جمهوری آذربایجان

به گزارش پیامک خنده، وزیر دفاع جمهوری آذربایجان گفت: اگر جنگ چند روز دیگر ادامه می یافت، ارمنی ها هم خوب می دانستند چه چیزی در انتظارشان است، آنها پس از چند روز دیگر به محاصره کامل در می آمدند. ما نیز تمامی توپ ها و سیستم های آتش باری خود را در آن اطراف متمرکز کردیم.

جزئیات عملیات شوشا در قره باغ از زبان وزیر دفاع جمهوری آذربایجان

جهت دریافت خدمات طراحی حیاط ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، ذاکر حسن اف، وزیر دفاع جمهوری آذربایجان در مصاحبه ای با رئال تی وی به مناسبت روز نیروهای مسلح این کشور به ارائه بخشی از جزئیات عملیات این کشور در شوشا اشاره نمود و گفت به علت مخفی بودن نقشه و طراحی عملیات شوشا، نمی توانم همه جزییات این عملیات را بیان کنم.

حسن اف گفت: در طراحی و اجرای عملیات شوشا، الهام علی اف، رئیس جمهوری آذربایجان دستور داده بود که در این عملیات در نظر داشته باشیم که شوشا مرکز فرهنگی ماست و نباید آسیب ببیند. یعنی چند دشواری وجود داشت. زیرا نمی توانستیم از نیروی توپخانه و نیروی هوایی استفاده کنیم. البته، نیروهای ارمنستان در اطراف شوشا با توپخانه از بین برده شدند و تلفات زیادی، هم در زمینه نیروی انسانی و هم در تجهیزات فنی متحمل شدند.

وی اضافه کرد: در تصاویر منتشر شده در فضای مجازی هم مشاهده می کنید که اجساد نیروهای ارمنی در طول جهت بر روی زمین افتاده اند. آنجا دالان لاچین است. در آن مقطع، هوا هم خیلی ابری بود و به همین علت، در عملیات شوشا از پهپاد هم نتوانستیم استفاده کنیم و در کارهای تجسسی نیز دشواری هایی بود و از هواپیما و بالگردها نیز نتوانستیم استفاده کنیم.

وزیر دفاع جمهوری آذربایجان ادامه داد: البته، عملیات شوشا فقط منحصر به شهر شوشا نبود. اول باید در اطراف، عملیات انجام می شد و بعد در شوشا. ما با توپخانه و نیروی هوایی، اطراف شوشا را پاکسازی کردیم. در عملیات شوشا، مهارت حرفه ای تمامی انواع قشون را مشاهده کردم. در وهله نخست باید از نیروهای مهندسی و استحکامات نام ببریم که در رسانه ها از آنها نامی برده نمی گردد. نیروهای مهندسی و استحکامات در زمانی کوتاه، کاری غیرقابل باور انجام دادند که اکنون هم در همانجا جاده احداث می گردد. نیروهای مهندسی و استحکامات در زمانی کوتاه، راه ساختند که برای ارامنه شوک آور بود. ارامنه جهت اصلی حمله ما به شوشا را در جای دیگری تصور می کردند و در آنجا نیروهایشان را متمرکز نموده بودند.

حسن اف اضافه کرد: همچنین باید از قهرمانی نیروهای توپخانه صحبت کنم. یک کارشناس عظیم و محترم نظامی (ترکیه ای) به تصویرها که نگاه می کرد، می گفت ذاکر پاشا!، این توپ مثل طپانچه به هدف می زند! یعنی توپ فاصله 60 کیلومتری، 30 کیلومتری را با دقت به هدف می زد. راه درست شده بود. اما، باران آمده بود و در آن جهت خیس و گِل، توپ های سنگین را با مهارت به جاهای مختلف منتقل نموده بودند. همچنین نیروهای تجسسی و نیروهای حمله و بخصوص نیروهای ویژه برگزیده ما یعنی نیروهای عملیات ویژه، عملیات شوشا را انجام دادند. سوال های زیادی درباره عملیات شوشا پرسیده می گردد که طبعاً ما نمی توانیم آن را بیان کنیم. زیرا اطلاعاتش مخفی است.

وزیر دفاع جمهوری آذربایجان گفت: نیروهای مسلح ارمنستان انتظار حمله ما را از طرف آق دام داشتند و تمامی نیروهایشان را در آق دام برای دفاع مستقر نموده بودند. علاوه بر میادین مین، نیروی انسانی عظیمی را در آنجا نگه داشته بودند. این نیز حکایت از بی درایتی رهبری نظامی ارمنستان داشت. ما هم با در نظر دریافت همین موضوع، جهت اصلی عملیاتمان را به جای دیگری معطوف کردیم و طراحی هایمان(طرح عملیات) را تغییر دادیم. در نتیجه طراحی های درست، با بخشی از نیروهایمان، نیروهای ارمنستان را در جناح آق دام قفل کردیم. یعنی شرایطی را ایجاد کردیم که نیروهای ارمنی نتوانستند حرکت نمایند و همچنین نتوانستند نیروی یاریی بیاورند. حتی در زمانی که ما عملیات شوشا را انجام دادیم، آنها نتوانستند برای یاری به آنجا بیایند. با حرکت نیروهای ما هم از سوقووشان(ارامنه این منطقه را ماداگیز می نامند) و هم از طرف خواجه وند(ارامنه این منطقه را مارتونی می نامند)، نیروهای ارمنی در آق دام در محاصره افتاده بودند.

وی ادامه داد: اگر جنگ چند روز دیگر ادامه می یافت، ارامنه هم این را خوب می دانند و روسها هم به آنها شرح دادند که چه چیزی در انتظارشان است، این نیروهای ارمنی پس از چند روز دیگر به محاصره کامل در می آمدند. ما نیز تمامی توپ ها و سیستم های آتش باری خود را در آن اطراف متمرکز نموده بودیم. پس از چند روز، بدون اینکه حمله ای بگردد، آن اراضی با توپخانه شخم زده می شد و حتی یک نفرشان هم سالم از آنجا بیرون نمی آمد. به همین علت، ارامنه این را فهمیدند و سند تسلیم (بیانیه سه جانبه مسکو در شامگاه نهم نوامبر 2020) را امضاء کردند.

ذاکر حسن اف در این مصاحبه، یاری های نظامی ترکیه و پاکستان به جمهوری آذربایجان در جنگ دوم قراباغ را نیز بسیار مهم دانست و خاطرنشان کرد: ارتش جمهوری آذربایجان از تجارب و امکانات ارتش پاکستان در زمینه جنگ در مناطق کوهستانی بهره گرفت و در ماه سپتامبر آینده نیزمانور نظامی مشترک نیروهای عملیات ویژه ترکیه، پاکستان و جمهوری آذربایجان در خاک جمهوری آذربایجان برگزار خواهد شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 18 تیر 1400 بروزرسانی: 18 تیر 1400 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 1658

به "جزئیات عملیات شوشا در قره باغ از زبان وزیر دفاع جمهوری آذربایجان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات عملیات شوشا در قره باغ از زبان وزیر دفاع جمهوری آذربایجان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید