تطابق انتظارها با واقعیت اقتصاد کشاورزی؟

به گزارش پیامک خنده، خروج یکجانبه ایالات متحده آمریکا از برجام و بازگرداندن تحریم ها علیه اقتصاد، قاعدتا شرایط دشواری را برای فضای کسب وکار رقم زده است و توجه به تمام گزینه هایی که می تواند از بار این فشار بکاهد باید مورد توجه سیاستگذاران قرار بگیرد. اما درخصوص اینکه آیا حوزه کشاورزی و به خصوص صادرات محصولات و فرآورده های تکمیلی تا چه حد قابلیت گره گشایی و ارز آوری برای کشور دارند، باید توجه کرد که در سال های متمادی، منبع اصلی صادرات درآمدهای کشور ما نفت و محصولات نفتی بوده و بدیهی است که انتظار جبران خلأ کاهش درآمد از بخش کشاورزی و صنایع تبدیلی امری محال است.

تطابق انتظارها با واقعیت اقتصاد کشاورزی؟

جهت دریافت مشاوره خدمات قیمت طراحی بروشور 3 لت از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ بروشور های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

ایران کشوری نیمه خشک است که به دلایلی اعم از هزینه های آبیاری، در فراوری بیشتر محصولات کشاورزی از مزیت نسبی برخوردار نبوده و قیمت تمام شده بالایی دارد، درحالی که محصول مشابه در بعضی کشورهای همسایه به واسطه شرایط آب و هوایی، ممکن است چه بسا امکان کاشت دیم داشته باشد. در بخش صنایع تبدیلی نیز با توجه به شرایط فعلی که بر اقتصاد کشور حاکم است نمی توانیم انتظار خاصی داشته باشیم. پتانسیل صادرات صنایع غذایی کشور ما در چند سال اخیر حدود 5/ 2 میلیارد دلار بوده است که در خوش بینانه ترین حالت ممکن شاید بتوانیم این میزان را دو برابر کنیم. فکر کردن به سناریوهایی که در آن، نقش آفرینی بخش کشاورزی بیش این حدود باشد غیرواقعی خواهد بود. گرچه آمار موجود نشان از فرایند صعودی صادرات ما در چند سال اخیر دارد و تراز تجاری بخش کشاورزی ما نیز طی این مدت بهبود پیدا نموده، اما این میزان بهبود، رشد قابل توجهی نبوده است که ما را نسبت به راستا آینده و اتخاذ استراتژی های جدید برای این بخش دچار سوءتفاهم کند!

ضمن اینکه به دلیل ویژگی نیمه خشک بودن اقلیم کشور، مواد خام فراوری شده عموما در داخل مورد مصرف قرار می گیرند و بخش قابل ملاحظه ای از مواد اولیه بنگاه ها باید از خارج کشور تامین گردد، حال آنکه به دلیل شرایط خاص تحریمی، قیمت ماده اولیه وارداتی نسبت به کشورهای مجاور بیشتر بوده و از آنجا که ریسک حمل، بیمه کالا و نرخ انتقال ارز از مبدا ایران نیز برای شرکت های ایرانی نسبت به فعالان خارجی بیشتر است، طبیعتا با افزایش هزینه های تمام شده، نمی تواند رقابت برابری با رقبا داشته باشد؛ بنابراین نمی توان این بخش را به عنوان پایگاهی جذاب و جدید برای فعالان مالی مطرح کند. معین است که تحریم ها در افزایش قیمت ماده اولیه اثر گذاشتند. همچنین در خصوص طرح های توسعه ای و طرح های ایجادی جدید، مثل گذشته شتاب نداریم. به دلیل اینکه شرایط مالی ایجاب می نماید که با احتیاط بیشتری از طرف بنگاه ها صورت بگیرد.

ضمن اینکه در بعضی کشورهای همسایه نظیر ترکیه و آذربایجان مشوق های خاصی برای بعضی بخش های صنعت کشاورزی خود طراحی نموده اند که همین امر باعث شده فعالان ایرانی در کنار قیمت تمام شده بالاتر و عدم حمایت های دولتی، راستا رقابت سخت تری را طی نمایند. باید سیاست گذار به این مهم توجه داشته باشد که بخش کشاورزی ما در هر دو مولفه قیمت و کیفیت با رقبای منطقه ای اختلاف سطح دارد؛ تسهیلگری در فرآیندهای کاری و یارانه های پرداختی به فراورینمایندگان یاری شایانی به قیمت تمام شده آنها نموده و در بحث کیفیت نیز سرمایه گذاری مناسب در بخش تحقیق و توسعه، آنها را جلو انداخته است. با این وجود در همین شرایط سخت نیز در بعضی از حوزه های صنایع تبدیلی، فعالان ما به لحاظ کیفیت از امکان رقابت جدی با رقبای خارجی خود برخوردارند که اگر این مهم، با کاهش قیمت تمام شده همراه گردد، خواهیم توانست در بازارهایی همچون عراق، حضور خود را پررنگ تر کنیم.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 17 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 715

به "تطابق انتظارها با واقعیت اقتصاد کشاورزی؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تطابق انتظارها با واقعیت اقتصاد کشاورزی؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید