تهاتر یکی از راهکارهای توسعه همکاری ایران و سریلانکاست

به گزارش پیامک خنده، وبینار آنالیز فرصت ها و ظرفیت های تجاری ایران و سریلانکا برگزار گردید؛ در این نشست مجازی که با کوشش معاونت بین الملل اتاق ایران برگزار گردید، هاشم اشجع زاده، سفیر ایران در سریلانکا، سیدرضا سیدآقازاده، مدیرکل دفتر آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت وجمعی از روسا و نمایندگان اتاق های سراسر کشور، کمیسیون ها و تشکل های مالی مرتبط حضور داشتند. در این نشست آخرین شرایط همکاری های دو کشور، فرصت ها و ظرفیت های تجاری موجود میان ایران و سریلانکا آنالیز شد.

تهاتر یکی از راهکارهای توسعه همکاری ایران و سریلانکاست

از سفر با تور سریلانکا ارزان به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا سریلانکا دیدن کنید.

بعلاوه در این نشست مهمترین ظرفیت های همکاری اقتصادی در زمینی صادرات و واردات کالا و خدمات و بعلاوه سرمایه گذاری مشترک آنالیز شد و راهکارهای برطرف موانع همکاری به بحث گذاشته شد.

در ابتدای نشست محمدرضا کرباسی، معاون بین الملل اتاق ایران بر اهمیت بهره برداری از فرصت های موجود همکاری در حوزه صدور خدمات فنی مهندسی و تامین احتیاجهای کالایی کشور سریلانکا تاکید نمود.

کرباسی گفت: خوشبختانه مناسبات و روابط محبت آمیز ای میان دو کشور ایران و سریلانکا حکم فرماست و مقامات ارشد دو کشور راه را برای تعاملات تجاری باز نموده اند. با این حال طی سال های اخیر شاهد افت حجم تجارت نسبت به قبل از تحریم ها بوده ایم، چنانکه در سال 1399 حجم تجارت حدود 170 میلیون دلار بود. ضمن اینکه نباید فراموش کرد بخشی از تجارت ما با سریلانکا و دیگر کشورها از جهت کشور ثالث برقرار است و حجم روابط تجاری بیشتر از آماری است که اسم می گردد.

معاون بین الملل اتاق ایران گفت: ما دو اقتصاد مکمل هستیم و بسیاری از احتیاجهای دو طرف را می توانیم برآورده کنیم. از سویی کشور سریلانکا احتیاجمند مشتقات نفتی، قیر، محصولات پتروشیمی، فولاد، سیمان، مواد غذایی، مصالح ساختمانی و معدنی است و از سوی دیگر می تواند تامین نماینده اقلامی چون چای، چوب، کاغذ، دانه های روغنی، لاستیک و بعضی دیگر از اقلام اساسی مورد احتیاج ما باشد.

او به حوزه گردشگری اشاره نمود و گفت: حوزه گردشگری می تواند یکی از بخش های مهم همکاری دو کشور باشد و با توجه به تجارب خوب کشور سریلانکا و عایدی 4 میلیارد دلاری این کشور از صنعت گردشگری تا پیش از کرونا، این تجارب می تواند منشا همکاری دو کشور باشد.

او تاکید نمود: البته با توجه به شیوع کرونا در حال حاضر پرواز مستقیم نداریم ولی زمینه همکاری وجود دارد.

کرباسی به حوزه معدن اشاره نمود: بخش معادن ظرفیت های خوبی برای همکاری های اقتصادی میان ایران و سریلانکا دارد. این کشور صاحب منابع مهمی از سنگ های قیمتی و تزئینی است و احتیاجمند همکاری و فرآوری است.

کرباسی گفت: کشور سریلانکا در حدود 16 میلیارد دلار واردات دارد و سهم ایران از بازار این کشور تناسبی با توانمندی های صادراتی ما ندارد. تجارت به شکل تهاتر کالا با کالا یکی از راهکارهای توسعه همکاری ها و برطرف موانع است.

به گفته کرباسی با همکاری سفارت ایران در سریلانکا مقدمات نشست روسای دو اتاق و برگزاری جلسات مذاکرات تجاری میان فعالان اقتصادی دو کشور را خواهیم داشت. بعلاوه نشست های تخصصی تجار و تشکل های مربوطه در دو کشور بویژه در حوزه صدور خدمات فنی مهندسی و بعلاوه بخش معدن در برنامه آینده اتاق با همکاری و هماهنگی سفارت خواهد بود.

در ادامه نشست اشجع زاده، سفیر ایران در سریلانکا گفت: سابقه روابط دو کشور ایران و سریلانکا به بیش از 60 سال می رسد و و این روابط هیچ گاه دچار تنش نشده است و این کشور همیشه حمایت ایران را همراه خود داشته است. لذا زمینه های لازم سیاسی برای توسعه تجارت دو کشور مهیا است. اقتصاد دو کشور مکمل هم است و ظرفیت های بسیاری برای توسعه همکاری وجود دارد.

اشجع زاده گفت: به علت وجود ارز ما در کشور هند، واردات از هند رشد بیشتری نموده است. با این حال تجار سرشناس ایرانی و سریلانکایی در حوزه واردات چای، مشغول فعالیت هستند. عمده قیر سریلانکا در حدود 80درصد از ایران تامین می گردد.

او گفت: با توجه به صادرات از کشورهای ثالث پیش بینی می گردد حجم تجارت دو کشور بالای 300 میلیون دلار باشد ظرفیت های مناسبی برای صادرات ال پی جی، قیر، صادرات مواد اولیه رنگ و شوینده ها وجود دارد.

سفیر ایران در سریلانکا توضیح داد: شرکت هایی در سریلانکا که حاضرند غرفه هایی را برای کالاهای ایرانی ارائه نمایند. سفارت ایران تمام وقت در خدمت فعالان اقتصادی برای هدایت، مشاوره و ارائه اطلاعات بازار این کشور است. صادرنمایندگان ایرانی می توانند در کشور سریلانکا اقدام به انبار کردن کالا و اقدام به تجارت با شرکت های زنجیره ای در سریلانکا نمایند.

او درباره صادرات خدمات فنی مهندسی گفت: یکی از موانع اصلی، عدم تامین اقتصادی از سوی این کشور است و شرک های ایرانی برای در دست گرفتن پروژه ها عمدتا احتیاجمند سرمایه گذاری در این کشور هستند.

به گفته اشجع زاده، سریلانکا عضو کشورهای حوزه سارک است و تعرفه ترجیحی صفر با دیگر کشورها دارد، کالاهای ایران می تواند به این کشور صادر گردد و با ایجاد مختصر ارزش افزوده با تعرفه صفر وارد کشورهای حوزه سارک گردد.

او ادامه داد: از جمله اقلام مناسب در این زمینه می توان به کاشی و سرامیک مواد پلاستیکی، ملامین، شیشه، سنگ های ساختمانی، مصالح ساختمانی اشاره نمود؛ کشور سریلانکا واردات بالایی در زمینه موتور دارد. با توجه به تجربیات شرکت های ایرانی در ساخت قطعات جانبی این زمینه هم از موقعیت خوبی برخوردار است. با توجه به جمعیت دو میلیون نفری مسلمان سریلانکا در زمینه صادرات محصولات حلال اقدامات می تواند صورت گیرد.

سیدآقازاده، مدیرکل آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت هم در ادامه این نشست گفت: عامل فرهنگ نقش معین نماینده ای در مصرف و بازار بویژه در شرق آسیا دارد و ضروری است فعالان اقتصادی آن را در نظر بگیرند. لذا احتیاج است که درک درستی از بازارهای شرق که در بستر فرهنگ این کشورها به وجود آمده است توجه بیشتر گردد.

او گفت: یکی از اصلی ترین موانع موجود برای صادرات کالاهای ایرانی موانع تعرفه ای است که در کشور سریلانکا وجود دارد و تعرفه های بالایی بر روی محصولات صنعتی و محصولات دیگر ایجاد کردند و محل کسب عایدی دولت است.

سیدآقازاده ادامه داد: جالب توجه است که ما در اقلام مهم وارداتی سریلانکا ازجمله در 10 قلم اول واردات مزیت های زیادی داریم. در صورت کاهش تعرفه ها، ایران می تواند سهم بیشتری از بازار سریلانکا را به دست آورد.

در این نشست که با حضور کارشناس اقتصادی سفارت ایران در سریلانکا و بعلاوه جمعی از روسا و نمایندگان تشکل ها، کمیسیون های تخصصی و نمایندگان اتاق های استا ن ها برگزار گردید، نکات و پیشنهاداتی از جمله درباره لزوم برگزاری نشست های دوجانبه تجار دو کشور با هماهنگی اتاق های بازرگانی، مشارکت با شرکت های سریلانکایی برای صادرات اقلام، ایجاد ارزش افزوده در سریلانکا و صادرات به کشورهای عضو پیمان سارک، ایجاد بستر سرمایه گذاری، وجود خط کشتیرانی حدودا هر دو هفته یک بار میان دو کشور، لزوم امضای توافق تجارت ترجیحی، لزوم توافقات برای همکاری در پروژه های حوزه انرژی، از دیگر موضوعاتی بود که از سوی حاضران در این نشست مجازی مطرح شد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 4 شهریور 1400 بروزرسانی: 4 شهریور 1400 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 1732

به "تهاتر یکی از راهکارهای توسعه همکاری ایران و سریلانکاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهاتر یکی از راهکارهای توسعه همکاری ایران و سریلانکاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید