بیانیه 200 نماینده درباره مذاکرات وین

به گزارش پیامک خنده، تهران (پانا) - عضو هیأت رئیسه مجلس بیانیه 200 نفر از نمایندگان درباره مذاکرات وین را قرائت کرد که در آن تاکید شده است اگر 100 درصد تحریم ها لغو نشود، هیچ تحریمی لغو نشده است.

بیانیه 200 نماینده درباره مذاکرات وین

سیدمحسن دهنوی در نشست علنی امروز مجلس، بیانیه 200 نفر از نمایندگان درباره مذاکرات وین را به توضیح زیر قرائت کرد.

همزمان با برگزاری نشست های وین، مجلس شورای اسلامی ضمن تأکید بر سیاست حرف قطعی نظام جمهوری اسلامی ایران مبنی بر لغو واقعی همه تحریم ها و راستی آزمایی دقیق آن به عنوان شرط اصلی پایبندی ایران به تعهدات هسته ای اذعان می دارد، ملاک ارزیابی و پذیرش نتایج هر گفت و گویی میان ایران و دیگر کشورهای عضو برجام انتفاع حقیقی مالی مردم ایران است. از این رو، مجلس شورای اسلامی هیچ گونه تفکیک و دسته بندی تحریم ها را که منجر به حفظ بخشی از فشار مالی علیه مردم ایران و ممانعت از انتفاع مالی یا اخلال در آن گردد را نپذیرفته و به صورت جدی خواهان خلع کامل، قابل راستی آزمایی و بازگشت ناپذیر سلاح تحریمی آمریکا است و معتقد است اگر 100 درصد تحریم ها لغو نگردد، هیچ تحریمی لغو نشده است و پذیرش ماندن بعضی تحریمها، تایید مشروعیت آن تحریم ها خواهد بود. در راستای تحقق این هدف، مجلس شورای اسلامی طبق ماده هفت قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران با دقت و اهتمام ویژه ای بر این فرایند نظارت خواهد نمود.

نشست های وین نشان می دهد آمریکا و اروپا نه تنها تا به امروز اراده جدی برای برطرف همه تحریم ها ندارند بلکه در پی تحمیل توافقی بر ایران هستند که ضمن اعمال محدودیت های بیشتر در زمینه فعالیتهای هسته ای بستری برای مذاکرات منطقه ای و دفاعی ایجاد نمایند.

نظر به زیاده خواهی آمریکا و کشورهای غربی درباره پیشرفت های فنی در برنامه هسته ای ایران و طرح موضوعاتی نظیر توقف فعالیت های تحقیق و توسعه و تخریب سانتریفیوژ های نسل جدید، مجلس شورای اسلامی ضمن پافشاری بر حفظ و صیانت از دستاوردهای هسته ای دانشمندان کشور، در چهارچوب قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران، با قاطعیت در برابر هرگونه آسیب به صنعت هسته ای ایستادگی نموده و بر پیشبرد برنامه هسته ای طبق تکالیف قانونی مجلس شورای اسلامی تأکید دارد.

قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها تحول مهمی در برنامه هسته ای ایجاد نموده و نقش موثری در فرایند مذاکره برای برطرف تحریم ها داشته است. لذا ضروری است دولت در اجرای تمام مفاد فنی این قانون از جمله بهره برداری از کارخانه اورانیوم فلزی که مهلت قانونی بهره برداری از آن طبق ماده 4 نیز منقضی شده است با فوریت اقدام کند و دستاوردهای فنی صنعت هسته ای را وجه المصالحه اهداف و اغراض سیاسی خود ننماید.

ضروری است دولت محترم توجه نماید که کوتاه آمدن در مقابل زیاده خواهی های دشمنان ملت ایران از جمله خواسته های نادرست و هدفدار آژانس انرژی اتمی در استمرار فراپادمانی نظارت ها همراه با تحمیل آسیبهای جدی از قبل مذاکرات چندین ساله و فرسایشی به سرمایه اجتماعی و نیز صنعت هسته ای - که مزایای زیادی در اقتصاد کشور از جمله انرژی پاک و داروسازی و کشاورزی و حفظ محیط زیست دارد - وارد نموده است. تمکین به درخواست آژانس انرژی اتمی در نظارت های فراپادمانی برابر قانون ممنوع بوده و کاهش ذخایر اورانیوم غنی شده و تعداد ماشینهای فعال قدیمی و نهی استفاده از نسل جدید، محدودیت توسعه تحقیقاتی و تحقیر غرور ملی در ماجرای راکتور اراک از جمله این آسیب ها است که مجلس قطعا نسبت به عدم تکرار آنها حساس خواهد بود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 19 خرداد 1400 بروزرسانی: 19 خرداد 1400 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 1607

به "بیانیه 200 نماینده درباره مذاکرات وین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه 200 نماینده درباره مذاکرات وین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید