از خسارت 144 هزار میلیاردی تا ارزآوری با صادرات بنزین

به گزارش پیامک خنده، گزارش روزنامه شرق درباره صادرات بنزین به ونزوئلا، اثبات درستی سیاست مدیریت مصرف بنزین است که به مدت 4 سال در دولت روحانی تعطیل شد و پس از آن هم با بی تدبیری و دادن شوک قیمتی به مردم همراه بود.

از خسارت 144 هزار میلیاردی تا ارزآوری با صادرات بنزین

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، وزارت نفت دولت روحانی سال 94 صرفا از سر لجبازی با دولت قبل، کارت سوخت و سهمیه بندی بنزین را لغو کرد و در ضمن قیمت بنزین را هم برای چند سال ثابت نگه داشت. در عین حال سود بعضی دلالان موجب شد کشور به واردکننده بنزین از یک سو و هدر دهنده بنزین از طرف دیگر تبدیل شود، به نحوی که مصرف روزانه بنزین چندده میلیون لیتر افزایش پیدا کرد و در ضمن بخش عمده ای از این به ظاهر مصرف، در واقع قاچاق سوخت ارزان به کشور های همجوار بود. روزنامه دولتی ایران دو سال قبل اذعان کرد خسارت روزانه این قاچاق حداقل 100 میلیارد تومان بود که با احتساب 4 سال حذف سهمیه بندی، رقمی معادل 144 هزار میلیارد تومان را شامل می شود.

مرور این ماجرای تلخ از آن جهت حائز اهمیت است که کشورمان در ماه های اخیر در اثر احیای مجدد نظام سهمیه بندی، با کاهش قاچاق و مصرف روبه رو شده و توانسته ضمن صادرات مازاد مصرف داخلی، ارزآوری داشته باشد و تحریم ها را نیز بشکند.

روزنامه شرق در این زمینه نوشت: پنج محموله بنزین راهی ونزوئلا شد. سابقه همکاری بنزینی ایران و ونزوئلا به زمان ریاست جمهوری هوگوچاوز باز می شود؛ آن موقع که ایران واردکننده عمده بنزین بود و هنوز پالایشگاه ستاره خلیج فارسی در کار نبود. مهم ترین کشوری که در آن دوره اصطلاحاً هوای ایران را داشت ، ونزوئلا بود؛ کشوری که اکنون به واسطه تحریم های آمریکایی، از فراوری بنزین در پالایشگاه این کشور که در آمریکا مستقر است ، بی بهره مانده و شدیدا نیازمند این محصول حیاتی است.

حمید حسینی سخنگوی اتحادیه فرآورده های نفت و گاز و پتروشیمی در مصاحبه با شرق گفت: بر اساس نرخ اعلام شده در رینگ صادراتی بورس انرژی، قیمت بنزین در هر بشکه، در محدوده 35 دلار است که وزارت نفت بعضا با تخفیف پنج دلاری آن ها را می فروشد. این رقم، قیمت خالص است و به آن تقریبا به همین میزان، هزینه حمل نیز اضافه می شود؛ بنابراین احتمالا هر بشکه بنزین صادراتی به ونزوئلا، کمتر از 60 دلار نیست. با وجود این، این قیمت کماکان برای ونزوئلا دارای ارزش است. به گفته او، کل پنج نفتکش حاوی محموله 1/5 میلیون بشکه ای با در نظر دریافت هزینه 30 دلاری در هر بشکه، حدودا 45 میلیون دلار می ارزد که به آن، هزینه حمل نیز اضافه می شود.

این فعال مالی با اشاره به بازار صادراتی بنزین ایران پس از افزایش فراوری و کاهش مصرف در کشور، تصریح می نماید: با راه اندازی فاز چهار پالایشگاه ستاره خلیج فارس، عملا فراوری بنزین به بیش از 110 میلیون لیتر در روز رسیده، در حالی که مصرف بنزین در کشور در بالاترین پیک خود، بیش از 85 میلیون لیتر در روز نبوده است. اکنون با احیای کارت سوخت، مصرف به زیر 85 میلیون لیتر در روز رسیده و با توجه به قرنطینه و شیوع ویروس کرونا و آثار تبعی آنها، این مصرف، کاهش بیشتری نیز داشته است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 997

به "از خسارت 144 هزار میلیاردی تا ارزآوری با صادرات بنزین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از خسارت 144 هزار میلیاردی تا ارزآوری با صادرات بنزین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید