واکسیناسیون کرونا از طریق بینی؛ راه چاره مقابله با گونه های تازه

به گزارش پیامک خنده، مطالعات اخیر محققان نشان می دهد واکسیناسیون از طریق بینی محافظت گسترده ای در برابر ویروس های تنفسی ایجاد می کند و می تواند در کنار واکسیناسیون تزریقی مصونیت بیشتری ایجاد کند.

واکسیناسیون کرونا از طریق بینی؛ راه چاره مقابله با گونه های تازه

به گزارش ایرنا از ساینس، ظهور گونه های نو ویروس کرونا از جمله کرونا و اومیکرون، این سوال را مطرح کرده که آیا واکسیناسیون علیه گونه های نوظهور موثر هستند؟

مطالعات محققان ایمونولوژی دانشگاه ییل نشان می دهد برای مقابله با گونه های نو، شاید هدف گیری مدخل ریه بهترین گزینه باشد. در این راستا واکسن بینی توصیه می شود. واکسیناسیون از طریق بینی یک روش واکسیناسیون است که به سوزن نیاز ندارد و واکسن به درون بینی افشانه می شود.

مطالعات نشان می دهد واکسیناسیون از طریق بینی محافظت گسترده ای در برابر ویروس های تنفسی هترولوگ در موش ها ایجاد کرده است؛ در حالی که ایمن سازی سیستمیک که از طریق تزریق ایجاد می شود، چنین مصونیتی را ایجاد نمی کند.

بر اساس این مطالعات بهترین ایمنی در مدخل ورودی سیستم تنفسی و جایی که ویروس سعی در ورود دارد، ایجاد می شود.

غشای مخاطی دارای سیستم ایمنی دفاعی منحصر به خود است که با پاتوژن های موجود در هوا یا غذا مبارزه می کند. زمانی که این غشا با عامل بیماری زا روبرو می شود، شروع به تولید سلول های بی می کنند تا آنتی بادی های IgA تولید شود. برخلاف واکسن تزریقی که پاسخ ایمنی سیستمیک ایجاد می کنند، آنتی بادی های IgA به صورت موضعی روی سطوح مخاطی موجود در بینی، ریه و معده کار می کنند.

محققان در حال بررسی اثرگذاری این واکسن روی گونه های کرونا در مدل های حیوانی هستند. چنانچه واکسن هایی که از طریق بینی وارد می شوند بی خطر باشند، می تواند برای حداکثر مصونیت به همراه واکسن های تزریقی مورد استفاده قرار گیرند.

نتایج این مطالعه در نشریه Science Immunology منتشر شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 8 بهمن 1400 بروزرسانی: 8 بهمن 1400 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 1899

به "واکسیناسیون کرونا از طریق بینی؛ راه چاره مقابله با گونه های تازه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسیناسیون کرونا از طریق بینی؛ راه چاره مقابله با گونه های تازه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید