هرآنچه که باید راجع به ترشحات چشم بدانیم

به گزارش پیامک خنده، ترشحات چشم می توانند نشان دهنده و علائمی از شرایط سلامتی شما باشد. معمولا صبح بعد از بیدار شدن از خواب، گوشه های چشم، پوسته پوسته شده و مختصری ترشح ایجاد می نماید. چشم ها در طول روز و شب مخاطی را ترشح نموده تا به دفع مواد زاید یاری نمایند.

هرآنچه که باید راجع به ترشحات چشم بدانیم

ترشح چشم

ترشح چشم و التهاب پلک شرایطی است که در آن فولیکولهای مو از مژه ها به علت عفونت، مسدود و یا تحریک می شوند و باعث التهاب پلک میشوند و یکی دیگر از علائم التهاب پلک،افتادگی چشم ها در صبح است.با توجه به گفته انجمن آمریکایی چشم ،استفاده از کمپرس های گرم میتواند التهاب و سختی را کم کند بهتر است که این کار را چندین بار در روز به خصوص اول صبح انجام دهید.1

انواع قی چشم و علل آن

آبکی
ورم ویروسی ملتحمه، ورم آلرژیک ملتحمه، آلرژی چشم، خشکی چشم، جراحت چشم، التهاب کیسه اشکی (dacryocystitis).
سخت
آماس پلک چشم (blepharitis)، ورم باکتریایی ملتحمه و سایر عفونت های چشمی، گُل مژه.
چسبنده
گًل مژه، ورم باکتریایی ملتحمه و سایر عفونت های چشمی، زخم قرنیه، التهاب کیسه اشکی.
رشته ای
خشکی چشم، زخم قرنیه، ورم آلرژیک ملتحمه، آلرژی چشمی.

ورم آلرژیک ملتحمه می تواند به وسیله عوامل حساسیت زایی مثل گرده گل ها، شوره سَر، گردوغبار و سایر عوامل تحریک کننده ایجاد شود. بعلاوه می تواند نوعی واکنش حساسیتی به آلودگی های شیمیایی، مواد آرایشی، تماس با محلول نگهداری لنز چشم و قطره چشمی باشد. قی چشمی که به علت ورم آلرژیک ملتحمه ایجاد می شود معمولا آبکی است.

این بیماری برخلاف عفونت های ویروسی و باکتریایی مُسری نیست و همواره هر دو چشم را درگیر می نماید.2

علل ایجاد کننده ترشحات چشمی نگران کننده

لنز
حتی اگر مدت زمان طولانی هم از لنز استفاده می کنید، اما چشم شما عفونی نشده، باز هم این امکان وجود دارد که قرار دادن لنز داخل چشم ها به مدت چند ساعت بتواند عامل التهاب و حساسیت چشمانتان شود.

در چنین حالتی ترشحات چشم بیش از حدِ طبیعی می شوند و هنگام صبح هم بیشتر افزایش پیدا می نماید. هرگز با لنز نخوابید، مگر این که چشم پزشک از شما خواسته باشد. اگر ترشحات زیادی را هنگام صبح تجربه می کنید، در حالیکه لنز هم ندارید، احتمالاً باید لنز های خود را عوض نموده و حتما به پزشک مراجعه کنید.

خشکی مزمن چشم
علل زیادی هستند که باعث خشکی چشم می شوند، اما شرایط هایی که این ترشحات را همراه با خستگی چشم افزایش می دهند باید جدی گرفت. پس حتما به چشم پزشک مراجعه کنید تا اگر خشکی چشم مزمن دارید، هر چه زودتر آن را برطرف کنید.
آلرژی
گاهی اوقات آلرژی ها عامل ایجاد آبریزش چشم، قرمزی، خارش یا ترشحات چشم هستند. ممکن است یکی از چشم ها یا هر دوی آن ها را درگیر کند، اما در چنین حالتی ترشحات چشم معمولاً رنگ غیر طبیعی ندارد. آنتی هیستامین ها و قطره های چشمی یا دیگر درمان های مربوط به آلرژی می تواند این شرایط را بهبود ببخشد.
التهاب ملتحمه
التهاب ملتحمه یا چشم صورتی یک نوع عفونت چشم است که با قرمزی، ورم، درد و خارش در چشم همراه است. اگر این عفونت درمان نشود، پخش می شود و ممکن است به چشم آسیب بیشتری وارد کند. پس بسیار مهم است که چشم پزشک این شرایط را مورد آنالیز قرار دهد و درمانی را به کار بگیرد که معمولاً درمان به وسیله قطره های چشم شروع می شود.
بلفاریت
بلفاریت یک نوع التهاب در مژه ها است که باعث ورم و درد در اطراف چشم می شود و ترشحات را ایجاد می نماید. علت آن هم فراوری چربی در اطراف فولیکول های مو است که ترشحات آن معمولاً رنگ سبز یا زرد دارند.
کراتیت
انواع مختلفی از کراتیت وجود دارند. کراتیت باکتریایی قارچی، هرپتیک و غیره. کراتیت باکتریایی یک نوع عفونت است که به سرعت رشد می نماید و اگر درمان نشود، باعث کوری خواهد شد. ترشحات اضافه با رنگ غیر طبیعی از علائم آن می باشد.

کراتیت قارچی روی قرنیه چشم اثر می گذارد و علائم مشابهی دارد. کراتیت هرپس هم به علت یک عفونت ویروسی ایجاد می شود و باعث سوزش در چشم می شود.

کراتیت آموبیک یک عفونت است که بر اثر قرار گرفتن در معرض نور زیاد خورشید ایجاد می شود و یک نوع آفتاب سوختگی را در چشم ایجاد می نماید.

گل مژه
گل مژه یک مشکل چشمی است که در پلک ایجاد می شود. معمولاً فولیکول های مژه دچار عفونت می گردند که به درمان پزشکی احتیاج دارد و اغلب خود به خود بهبود پیدا می نماید که شبیه به جوش در حاشیه پلک می باشد و همراه با درد و سوزش است. سختی هنگام پلک زدن، یکی از علائم گل مژه است که ترشحات اضافی را ایجاد می نماید.
آسیب دیدگی چشم یا ضربه
هرگونه ضربه یا آسیب دیدگی بر اثر استفاده از عطر یا لوازم آرایش که به داخل چشم رفته است، عامل ایجاد مسائلی از جمله ترشحات غیر معمول خواهد شد. اگر هنگام بیداری اتفاق بیفتد، معمولاً ترشحات خونی دیده می شود که حتما باید به پزشک مراجعه کرد.
زخم قرنیه
گاهی اوقات لایه سطحی چشم یا همان سطح قرنیه عفونی می شود. این زخم ترشحات سفید به همراه دارد. اشک زیاد، درد در ناحیه چشم، قرمزی، مسائل باز کردن چشم و حساسیت به نور جزء علائم آن است. درمان آنتی بیوتیکی می تواند شما را از این شرایط خلاص کند. اگر آن را درمان نکنید، آسیب بلند مدتی وارد می نماید که ممکن است به کاشت قرنیه احتیاج پیدا کنید.
داکریوسیتیت
این شرایط باعث مسدودیت غده اشکی می شود که کمی هم دردناک است و همراه با سوزش و ورم زیر پلک پایین می باشد. آبریزش چشم، ترشحات چسبنده، قرمزی، تاری دید و درد همگی با آن همراه هستند. ممکن است خود به خود خوب شود و بهبود پیدا کند، اما در هر صورت باید با متخصص چشم مشورت کنید.3

نکاتی برای جلوگیری از مسائل چشم

از لمس کردن چشمهایتان با دست های کثیف جلوگیری کنید.

دست هایتات را خوب بشویید.

در صورتی که عفونت چشم دارید ،از هر نوع آرایش چشم خودداری کنید.

استفاده از لنزهای قدیمی را فراموش کنید.

حتما آرایش چشم قدیمی را پاک کنید و دوباره انجام دهید.

تمام موارد فوق را بخاطر بسپارید و مراقب چشم ها و سلامتی خودتان باشید.1

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر ترشحات چشم شما بیش از حد شده یا بعد از یک هفته بهبود نیافت، باید با پزشک خود مشورت کنید. در موارد شدیدتر، ترشحات چشم ممکن است با علائم دیگری مانند درد و اختلال بینایی ایجاد شود.

اگر در کنار ترشحات چشمی خود علائم نامطلوبی را تجربه کردید، یا اگر ترشحاتی با رنگ غیرطبیعی مشاهده کردید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. این شرایط ممکن است نشانه هایی از یک بیماری زمینه ای جدی تر باشد.4

درمان انواع ترشحات چشم

ترشحات کم چشم امری طبیعی و بی ضرر است؛ اما اگر متوجه تغییر در رنگ، غلظت، قوام و میزان ترشحات چشمی خود شدید، بهتر است برای برطرف و شناسایی علت آن به چشم پزشک مشورت کنید.

اگر ترشحات چشم شما عفونت باشد، ممکن است پزشک قطره و پماد آنتی بیوتیک یا داروهای ضد ویروسی تجویز کند. اگر آلرژی های چشمی باعث این شرایط چشمان شما شده، قطره چشمی بدون نسخه آنتی هیستامین و ضد احتقان ممکن است علائم را تسکین دهد. علاوه بر آن، قرار گیری کمپرس آب گرم بر روی چشم می تواند به تسکین علائم خارش و ناراحتی عمومی چشم یاری کند

اگر پلک هایتان به هم چسبیده، برترین راه برای چسبندگی چشم ها این است که یک دستمال را در آب گرم خیس کنید و برای چند دقیقه آن را روی چشم قرار دهید.4

پینوشتها

1.www.namnak.com

2.www.chetor.com

3.www.iribnews.ir

4.www.pezeshket.com

منبع: راسخون
انتشار: 6 آذر 1400 بروزرسانی: 6 آذر 1400 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 1830

به "هرآنچه که باید راجع به ترشحات چشم بدانیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هرآنچه که باید راجع به ترشحات چشم بدانیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید