مینیمالیسم، سبکی مدرن در دکوراسیون داخلی

به گزارش پیامک خنده، مینیمالیسم یا مینیمالیست نوعی سبک دکوراسیون داخلی ست که امروزه هواداران زیادی را به خود جذب نموده است. تاریخچه مینیمالیسم به یک مکتب هنری بر می شود که اساس آن بر پایه سادگی و پرهیز از هر نوع پیچیدگی فلسفی ست. بعد از جنگ جهانی دوم مکتب مینیمالیست در هنر کشورهای غربی پدیدار شد و توسط هنرمندان آمریکایی گسترش پیدا کرد.

مینیمالیسم، سبکی مدرن در دکوراسیون داخلی

جهت دریافت خدمات طراحی آلاچیق با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

پیروان این مکتب بر این باورند که با به کارگیری موارد ساده در اشکال هندسی متفاوت می توان به کیفیت فضای مورد نظر دست یافت. سبک مینیمالیسم از پرهوادارترین سبک های دکوراسیون است که مناسب افرادی می باشد که برای استراحت پس از یک روز پرکار در طلب یک فضای آرام هستند. این سبک در نهایت دقت و بدون اعمال چیزهای اضافی طراحی و اجرا می شود.

این روش طراحی داخلی کاملا با سبک های سنتی و کلاسیک متفاوت است و تاکید آن بر بی آلایشی و سادگی ست. در طراحی داخلی مینیمالیسم از رنگ های تیره، روشن، درخشان و نمایشی استفاده می شود و اجزای آن با اشکال هندسی مربع، مستطیل و دایره با سطحی صاف و ساده در دکوراسیون چیده می شوند. در ادامه این مطلب از ما به آنالیز سبک مینیمالیسم و ایده های مربوط به آن می پردازیم پس با ما همراه باشید.

چرا سبک مینیمالیسم کارآمد است؟

چند دهه پیش، طراحان داخلی از قانون هر چه بیشتر، بهتر استفاده می کردند. فضاهایی که توسط این طراحان طراحی می شدند پر از مبلمان های عظیم و سنگین، پرده های چند لایه و لوازم و اثاثیه بسیار بودند به حدی که شمردن آن ها سخت بود. اتاق ها اصولاً شلوغ و پر از هرج و مرج به نظر می آمدند حتی اگر فضای آن ها عظیم بود.

پس از گذشت سال ها، طراحان گرایش خود را تغییر داده و به سبک مینیمالیسم که هوادار قانون هر چه کمتر، بهتر است، روی آورده اند. در طراحی مینیمال تا حد ممکن سعی می شود از وسایل کمتر اما با کارایی بیشتر استفاده شود و تمرکز بر روی خلوت و دلباز بودن فضا باشد. در این سبک انتخاب مبلمان بر اساس ظرافت و سبک بودن وزن صورت می گیرد و به ندرت از اکسسوری های اضافی در طراحی خانه استفاده می شود.

سبک مینیمال فضایی خلوت و دلباز را به نمایش می گذارد و بیشتر افراد هوادار ساده و کاربردی بودن این سبک از طراحی هستند. دیزاین منزل با این سبک بی نظیر این امکان را برای شما فراهم می نماید که با استفاده از کمترین جزئیات زیبایی شناسی بتوانید فضایی دنج، راحت و مورد علاقه ایجاد نمائید.

ایده های سبک مینیمالیسم

 • طراحی دیوار

استفاده از انواع تابلوهای هنری و المان های تزئینی برای طراحی و تزئین دیوار می تواند باعث القای گرما در فضای خانه شود. استفاده از المان هایی به این منظور که جنبه کاربردی نیز داشته باشند، می توانند گزینه های مناسبی برای انتخاب باشند.

برای مثال استفاده از شلف های دیواری نمونه ای مناسب از این المان ها می باشد. به یاد داشته باشید المانی که به این منظور مورد استفاده قرار می دهید، باعث ایجاد عمق در فضای مورد نظر شود. بهتر است برای انجام این کار از دیوار اصلی که افراد در بدو ورود به خانه با آن رو به رو می شوند، استفاده نمایید. این دیوار می تواند به نقطه کانونی درطراحی داخلی تبدیل شود.

 • استفاده از المان های طبیعی

استفاده از متریال طبیعی نمونه ای از انواع المان هایی است که استفاده از آن ها در طراحی سبک مینیمالیسم از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. برای مثال چوب نمونه ای از متریالی است که استفاده از آن در این سبک باعث القای گرما به فضای اتاق شده و از ایجاد یکنواختی جلوگیری به عمل می آورد.

از جمله ایده های دیگری که در جهت القای گرما به فضای اتاق به شما پیشنهاد می شود، استفاده از المان هایی است که در ساخت آن ها از برنج استفاده شده است. به یاد داشته باشید که در طراحی سبک مینیمالیسم، استفاده از سنگ مرمر می تواند باعث ایجاد فضایی سرد شود.

 • استفاده از بافت های مختلف

ایجاد عمق در فضای مورد نظر از جمله نکات مهمی است که باید به یاد داشته باشید. به نظر شما استفاده از چه راهکارهایی می تواند در جهت ایجاد عمق در فضای اتاق به شما یاری کند؟ استفاده از انواع پارچه ها، فرش، پرده، کوسن و المان هایی از این دست می توانند در این جهت کارگشا باشند. بنابراین استفاده از این المان ها در طراحی به سبک مینیمال را نباید فراموش کنید.

 • استفاده از الگوها

الگوها در جهت عمق بخشی به فضای مورد نظر و عدم ایجاد یکنواختی مورد استفاده قرار می گیرند. از این رو استفاده از آن ها در سبک مینیمالیسم می تواند در القای گرما به فضای مورد نظر به شما یاری کند. به این منظور بهتر است از انواع الگوهای ساده بهره ببرید و از استفاده نمونه هایی که طراحی شلوغی دارند خودداری نمایید.

به کارگیری الگوها در قالب کاغذ دیواری امکان پذیر می باشد. به این منظور بهتر است از نمونه ای کاغذ دیواری که از رنگ خنثی در طراحی آن استفاده شده است، استفاده نمایید.

 • استفاده از طیف رنگ مناسب

همان طور که قبلا نیز اشاره شد، از رنگ های خنثی بیش تر در طراحی سبک مینیمال استفاده می شود. رنگ سفید نیز نمونه ای از بهترین رنگ هایی است که می توانید در طراحی این سبک مورد استفاده قرار دهید. اما به یاد داشته باشید که از طیف رنگ سفید که باعث ایجاد عمق در فضای مورد نظر می شود، استفاده نمایید.

 • استفاده از نورپردازی مناسب

رنگ و نورپردازی مناسب دو رکن اساسی در طراحی سبک مینیمالیسم شناخته می شوند. امروزه استفاده از لامپ های ال ای دی که در رنگ های مختلف نیز وجود دارند، هواداران زیادی پیدا نموده است. به یاد داشته باشید که برای القای گرما به فضای مورد نظر از وسایل روشنایی با طیف رنگ گرم استفاده نمایید. بهتر است در سبک مینیمالیسم، از انواع وسایل روشنایی با طراحی ساده استفاده شود.

نکات مهم در طراحی خانه به سبک مینیمالیسم

 • فضایی تمیز و مرتب خلق کنید.

نامرتب بودن فضا هم باعث سلب آسایش شما می شود و هم هنگامی که می خواهید چیزی پیدا کنید، کار شما سخت می شود. هرج و مرج باعث ایجاد تنش و استرس شده و علاوه بر اینکه وسایلی تزئینی و بی فایده اطراف شما را گرفته اند، گرد و غبار بسیاری نیز در خانه می نشیند. شما با سبک مینیمالیسم می توانید بسیار آسان تر به فضایی تمیز و مرتب برسید و به وسایل چیدمان بهتری بدهید.

به خانه بروید و وسایل غیر ضروری را حذف کنید تا به سبک مینیمال نزدیک تر شوید. سعی کنید وسایل باقی مانده را در مکان های مناسب قرار دهید. در این سبک از سبد، سینی و دیگر ظرف های نگه دارنده، برای جمع آوری منظم وسایل بهره ببرید در این صورت می توانید در مواقع احتیاج به راحتی وسایل خود را پیدا کنید. برای مخفی کردن وسایل مخصوص از خرید تجهیزات خاص غافل نشوید.

 • از تعداد رنگ های محدود بهره ببرید.

استفاده از رنگ و طرح های زیاد باعث می شود اتاق شما شلوغ و کم جا به نظر برسد و یا فضایی پر هرج و مرج ایجاد شود. با استفاده از تعداد رنگ هایی محدود، برای دیوارها، پرده ها، میز، جایگاه، مبل ها و یا کف زمین می توانید اتاق سبک مینیمالیسم خود را هماهنگ تر کنید و فضایی آرامش بخش پدید آورید. استفاده از رنگ ها، بافت ها و مصالح متنوع برای ایجاد تناقض، اتاق را از حالت کسالت بار خارج می نماید و به دیزاین عمق بیشتری می بخشد.

 • طراحی فضا باید متعادل باشد.

با چیدن کوسن، لامپ، آثار هنری به صورت تکی و یا جفتی در کنار اتاق، شما قادر خواهید بود دیزاینی مرتب و موثر برای فضای اتاق ایجاد کنید. توجه به تعادل موجود در اتاق، باعث می شود از فضا و روشنایی در دسترس نهایت استفاده را ببرید و فضاهای داخل اتاق را به خوبی از هم تفکیک کنید.

 • نقطه ای مرکزی و اصلی خلق کنید.

می توانید از وسیله هایی مانند یک آینه تزیین شده، یک قالیچه خوش آب و رنگ و یا مبلی زیبا برای ایجاد نقطه ای مرکزی در طراحی مینیمالیسم بهره ببرید. شما می توانید با معطوف کردن توجه بیننده به نقطه ای از اتاق، فضای ملایم و ساده مینیمالیسم خود را تکمیل کنید که این امر در کامل کردن دیزاین بسیار موثر است.

شما در اتاق یک نقطه مرکزی دارید و دیگر وسایل و مبلمان به صورت افقی و یا عمودی نسبت به این نقطه مرکزی قرار می گیرند و این نمایی بسیار موثر و طرحی مدرن و نزدیک به سبک مینیمالیسم به فضای اتاق شما می بخشد.

 • اشیاء مشابه را در کنار هم قرار دهید.

با قرار دادن وسایلی که سبک، رنگ و یا کابردی مشابه دارند، می توانید به نمایی مرتب و منظم از دیزاین مینیمالیسم دست یابید. قرار دادن مجموعه ای از تصاویر یا تزئینات مشابه در کنار یکدیگر در یک مکان، به صورت محسوس و در عین حال نامحسوس فضایی مینیمالیسم برای شما فراهم می نماید.

 • انتخاب وسایل را محدود نکنید

علاوه بر بافت، اکسسوری ها نیز بهترین روش برای جذاب تر کردن یک فضای مینیمال به شمار می آیند. اکسسوری به هر آنچه که زیبایی و ارزش به فضای شما اضافه کند گفته می شود.

در بیشتر موارد، انتخاب اکسسوری ها باید بر اساس کاربرد آن ها صورت گیرد اما انتخاب خود را محدود نکنید و هر آنچه که گمان می کنید زیبایی در فضا به ارمغان می آورد را خریداری نمائید. اگر نمی دانید چه نوع لوازم و وسایلی به دکوراسیون منزل خود اضافه کنید می توانید مثال های زیر را مد نظر قرار دهید.

 • انواع فرش های زیبا
 • آینه ها و آثار هنری دیواری
 • بطری های دکوراتیو
 • کتاب های رنگارنگ برای زیر میز قهوه خوری
 • قاب های زیبا برای عکس
 • گیاهان آپارتمانی
 • عناصر دکوراتیو و کاربردی

در انتخاب لوازم و وسایل منزل به این نکته دقت کنید که علاوه بر ایجاد تنوع، باید هارمونی را نیز در فضا رعایت نمائید. سعی کنید در حد احتیاج اقدام به خرید این المان ها کنید تا علاوه بر دوری از هرج و مرج، یک چیدمان هدفمند نیز ایجاد کنید.

در انتخاب وسایل برای خود محدودیت قائل نشوید و از بین دو المان، زیباترین را انتخاب کنید اما همیشه قانون طراحی به سبک مینیمالیسم که پرهیز از شلوغی است را مد نظر داشته باشید. سبک مینیمالیسم به خوبی فضا را سازماندهی می نماید، زیرا هم زیبایی و هم کارایی را برای صاحب خانه به ارمغان می آورد.

کلام آخر

همانطور که گفتیم مینیمالیسم ها پیرو سادگی هستند و تحمل وسایل اضافی و بی فایده را ندارند. نمای سبک مینیمالیسم خالی از هر نوع انباشتگی است و ظرافت طراحی های زیبا را در ابعاد هندسی ساده به نمایش می گذارد.

معمارهایی که پیرو این سبک دکوراسیون داخلی هستند سعی می نمایند فقط با استفاده از عناصر لازم اثر خود را ارائه می دهند و از موارد پیچیده که ذهن مخاطب را درگیر می نماید، کناره گیری نمایند. آثار معماران مینیمالیسم انعکاس شکل های هندسی ساده و مکرر است. آیا شما در طراحی و دکوراسیون داخلی منزل خود از سبک مینیمال استفاده نموده اید؟

در انتهای این نوشته از ما عکس هایی از طراحی به سبک مینیمالیسم را برای شما آماده نموده ایم که امیدواریم از دیدن آنها لذت ببرید و برای طراحی خانه از آنها ایده بگیرید.

منبع: ساختمانچی
انتشار: 31 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 1043

به "مینیمالیسم، سبکی مدرن در دکوراسیون داخلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مینیمالیسم، سبکی مدرن در دکوراسیون داخلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید