25 بازی برتر پلی استیشن 2

به گزارش پیامک خنده، حدود بیست سال از عرضه کنسول پلی استیشن 2 می گذرد. کمتر کسی در آن زمانه فکرش را می کرد که این کنسول به یک محصول افسانه ای تبدیل گردد و بیشتر از 150 میلیون دستگاه فروش داشته باشد. اصلی ترین دلیلی که می تواند مشخص کند که یک کنسول افسانه ای می گردد یا نه، بازی های آن کنسول است و کنسول پلی استیشن 2 از این نظر بی همتا است. دامنه بسیار وسیعی از بازی های مختلف برای این کنسول منتشر شده اند که قصد داریم 25 تا از بهترین های آن ها را با یکدیگر مرور کنیم و نگاهی به تالار افتخار بازی های این کنسول داشته باشیم.

25 بازی برتر پلی استیشن 2

کنسول پلی استیشن 2 مربوط به یکی از مهم ترین نسل های کنسول های خانگی می شود که رقابت سختی در آن جریان داشت. نینتندو با کنسول دوست داشتنی گیم کیوب به میدان آمده بود و مایکروسافت هم اولین کنسول خانگی خود، یعنی ایکس باکس اول را ارائه داد. در این میان سگا را هم با کنسول دریم کست داشتیم. کنسولی که سرنوشت چندان خوبی نداشت. کنسول پلی استیشن 1 از بهترین کنسول های خانگی تمام تاریخ به حساب می آید و خلق دستگاهی بهتر از آن برای سونی کاری حساس بود. البته که حالا تاریخ را می دانیم و پیروزیت پلی استیشن 2 برا همگان آشکار است.

در اولین نگاه، گرافیک بازی های این کنسول با اختلاف زیادی از پلی استیشن 1 بهتر بود. البته بهتر شدن گرافیک سه بعدی بازی ها به موازات اتفاق دیگری باعث خلق بازی هایی افسانه ای شد. کنسول پلی استیشن 1 از نسل اولین کنسول های با گرافیک سه بعدی تاریخ است و بازی سازان در آن دوران هنوز مهارت کامل در خلق بازی هایی در جهانیی سه بعدی را کسب ننموده بودند. به همین دلیل است که تحمل نحوه کنترل و گیم پلی بسیاری از بازی های پلی استیشن 1 واقعا سخت است؛ چیزی هایی که در بازی های پلی استیشن 2 به بلوغ نسبی رسیده اند و منجر به ساخت مجموعه ای از بهترین بازی های کل تاریخ بازی های ویدیویی شده اند.

معین است که انتخاب 25 بازی از میان فهرست غنی بازی های کنسول پلی استیشن 2 اصلا کار ساده ای نیست. تعداد بازی های نقش آفرینی موجود در این لیست کمی زیاد هستند. چه کنیم که کنسول پلی استیشن 2 قسمت قابل توجهی از بهترین بازی های نقش آفرینی تاریخ را به نام خود ثبت نموده؟ از سمت دیگر نتوانستیم رزیدنت اویل 4 را در این لیست قرار دهیم. این بازی اصولا به عنوان یکی از آثار اصلی کنسول گیم کیوب شناخته شده. با کمال احترام به صندلی والای آن، نسخه گیم کیوب رزیدنت اویل 4 را به عنوان نسخه اصلی به رسمیت می شناسیم و از آوردن این بازی در لیست پلی استیشن 2 اجتناب می کنیم.

در نهایت مانند بیشتر لیست های این گونه باید بگوییم که قطعا چندین بازی که شاهکار هستند نتوانسته اند به این لیست راه پیدا نمایند. در میان بازی های پلی استیشن 2 بازی های عظیم زیادی وجود دارد و برای نشان دادن تمام آن ها به عددی عظیمتر از 25 احتیاج داریم. سراغ لیست برترین بازی های کنسول پلی استیشن 2 می رویم؛ بازی هایی که همگی تأثیرگذار هستند و هر کدام از آن ها به نوبه خود هنر بازی های ویدیویی را تغییر داده.

 1. Kingdom Hearts
 2. Soulcalibur 2
 3. God hand
 4. Final Fantasy 10
 5. Prince of Persia: Sands of Time
 6. Final Fantasy 12
 7. Ratchet & Clank: Up Your Arsenal
 8. Dragon Quest 8: Journey of the Cursed King
 9. God of War 1 & 2
 10. Rez
 11. Devil May Cry 3: Special Edition
 12. Shin Megami Tensei: Nocturne
 13. SSX 3
 14. Tony Hawk Pro Skater 3
 15. Persona 3 FES
 16. Silent Hill 2
 17. Burnout 3: Takedown
 18. Guitar Hero 2
 19. Okami
 20. Persona 4
 21. Katamari Damacy
 22. Shadow of the Colossus
 23. Grand Theft Auto: San Andreas
 24. Ico
 25. Metal Gear Solid 3: Subsistence

25. Kingdom Hearts

سال انتشار: 2002

تهیه نماینده: Square Enix

سازنده: Square Enix

اگر به ایده بازی کینگدام هارتس نگاه کنیم، ماجرا شبیه به ایده کارمندی ژاپنی، حین از خواب پریدن است. می توانیم او را فرض کنیم که نصفه شب خیس عرق به سرعت از تخت خواب به سمت میز هجوم برده و سریعا دست به قلم شده تا روی کاغذ خط خطی هایی نامفهوم بکشد. آخر آن کاغد آمده: چه می شود اگر شخصیت بازی های شرکت اسکوئر را با شخصیت های دیزنی ترکیب کنیم؟ این ایده در نگاه اول چندان فاجعه آمیز نیست و با شنیدن آن می توانیم بگوییم که احتمالا یک داستان فانتزی قابل قبول با شخصیت های محبوب مان خلق خواهد شد.

در نهایت، بازی کینگدام هارتس خیلی خیلی بیشتر از این شد. از همان ابتدای کار که وارد جزیره های دیزنی می شویم تا لحظات اندوه وار رویارویی شخصیت ها در هالو بسشن، بازی کینگدام هارتس همیشه کاری می نماید که آن را به عنوان جهانیی زنده بشناسیم. موسیقی تم این بازی را هم به هیچ وجه فراموش نکنیم که حرف ندارد. بازی کینگدام هارتس به سرعت نشان می دهد که قرار نیست تنها مکانی برای نمایش بخش های مختلف آثار دیگر باشد.

بازی کینگدام هارتز به جای این که ویترین دیگران باشد، شروعی بر یک حماسه عظیم است. داستان سری کینگدام هارتس از آن جا به بعد شاخه شاخه و حسابی عجیب شد اما در قسمت اول بازی کینگدام هارتس در قلب هواداران این سری صندلی ویژه ای دارد. قسمت اول این سری شمشیر-کلید های دوتایی یا صحنه بازگشایی عجیب و غریب ندارد اما تجربه آن حس خوب رویارویی با یک داستان جمع وجور و متمرکز را می دهد که قرار است ماجرای جزایر دیزنی را روایت کند.

24. Soulcalibur 2

سال انتشار: 2003

تهیه نماینده: Namco

سازنده: Project Soul

کنسول پلی استیشن 2 میزبان بازی هایی عالی از دو سری مبارزه ای عظیم است. با وجود این که سری تکن روی این کنسول یک پله بالاتر از چیزی که در تکن 3 دیدیم رفت و از هر نظر گسترش پیدا کرد، سول کالیبر 2 بود که سیستم های خود را ارتقا داد و به معنای واقعی کلمه جهش عظیمی را پشت سر گذاشت. بازی های قبلی سول اج و سول کالیبر پایه گذار این سری بودند اما سول کالیبر 2 به نیکویی پرداخت شده و مهم ترین قسمت کل این سری به حساب می آید.

دفاع بهبودیافته واقعا به کیفیت این بازی یاری نموده اما اگر بخواهیم واقع گرا باشیم مجموعه شخصیت های این بازی هستند که بهترین قسمت این بازی را تشکیل می دهند. شخصیت هایی که در بازی سول کالیبر 2 حاضر شده اند همگی عالی هستند و هر کدام از آن ها ویژگی مخصوص به خود را در سبک مبارزه دارند. همچنین شخصیت های مهمان را فراموش نکنیم که جذابیت این بازی را دوچندان نموده اند. اگرچه شخصیت لینک در نسخه گیم کیوب بازی سول کالیبر 2 برجسته تر است اما حضور میشیما در نسخه پلی استیشن 2 هم جذابیت خود را دارد.

بازی سول کالیبر 2 دروازه ورورد بسیاری از بازیکنان کم سن و سال هم نسل پلی استیشن 2 به جهانی بازی های مبارزه ای است. این بازی مدت هاست که به عنوان فاخرترین قسمت سری سول کالیبر قد علم نموده و حتی می توان گفت هنوز هم بهترین بازی این سری است. بازی سول کالیبر 2 بدون شک عنوان یکی از مهم ترین بازی های مبارزه ای نسل خود را دارد.

23. God Hand

سال انتشار: 2006

تهیه نماینده: Capcom

سازنده: Clover Studios

اگر قرار باشد روزی لیستی از مظلوم ترین بازی های کل تاریخ جمع آوری کنیم بدون شک بازی گاد هند یکی از سه صندلی برتر آن لیست را برای خود کسب خواهد نمود. هزار و یک چیز سر این بازی آمده. کنسل نشدن آن به کنار، این که با یک بازی قابل قبول و بی نهایت سرگرم نماینده روبه رو هستیم عجیب است. این بازی در دورانی ساخته شد که عمر کنسول پلی استیشن 2 رو به اتمام بود. تهیه نمایندگان بازی گاد هند از کیفیت این بازی ناراضی بودند و گیم پلی عجیب و غریب آن را نمی پسندیدند.

تیم توسعه دهنده بازی به هر زحمتی که شده این بازی را عرضه کردند و حالا با اثری که به وضوح می توانست پرداخت شده تر باشد طرف هستیم. البته راست اش را بخواهید همین چیزی که تحویل گرفتیم هم معجزه است. استودیوی توسعه دهنده بازی گاد هند مدت کوتاهی بعد از عرضه این بازی مکوششی شد و بیشتر اعضای رفتند و استودیوی پلاتینیوم گیمز را تاسیس کردند. استودیویی که استاد ساخت بازی های اکشن پرجنب و جوش است.

بازی گاد هند از پایه و اساس در سبک بزن بزن ساخته شده. چیزی شبیه به شورش در شهر اما با دوربین سوم شخص و جهانی سه بعدی. علاوه بر دوربین منحصر به فرد، این بازی به بازیکنان اجازه می دهند تا هر حمله ای که دوست دارند را برای شخصیت بازی برگزینند. در این بازی بیشتر از 100 ضربه ساده وجود دارد که می توان هر کدام از آن ها را به یک دکمه از دسته بازی نسبت داد و شخصیتی تازه خلق کرد. تیم سازنده این به بازیکنان اعتماد نموده اند و اجازه داده اند تا بازیکنان با توجه به سبک بازی شخصی خود، بهترین ترکیب ها را پیدا و از آن ها استفاده نمایند. نتیجه چیزی نیست بجز یک بازی سخت که با استاد شدن در آن حس یک مبارز خفن را پیدا می کنید.

22. Final Fantasy 10

سال انتشار: 2001

تهیه نماینده: Square Enix

سازنده: Square Enix

همه گیمرها بازی فاینال فانتزی 7 را به عنوان مهم ترین بازی کل سری می شناسند. به آن ها حق می دهیم. بازی فاینال فانتزی 7 نقطه صعود بسیار مهمی برای تمام این سری و حتی تمام بازی های ویدیویی است و علاوه بر این که گرافیک این مجموعه را به بعد سوم وارد کرد، از نظر مقیاسی به قدری عظیم بود که کمتر کسی چیزی به این عظمت را دیده بود. تمام این ها صحیح است اما اهمیت فاینال فانتزی 10 را فراموش نکنیم که کل سری را یک قدم بسیار عظیم جلو برد و به هواداران این سری نشان داد که نام فاینال فانتزی می تواند حتی عظیمتر از عنوان عظیمی باشد که تا پیش از آن شناخته شده بود.

دلایل زیادی وجود دارند تا فاینال فانتزی 10 را دوست داشته باشیم. این بازی داستانی است که مخفیانه حول محور یونا می شود و نه تیداس؛ حتی اگر در طول روایت شدن این داستان تمرکز بیشتری روی شخصیت دومی قرار گرفته باشد. این بازی درباره زیر سؤال بردن عقاید همیشگی و سیستم هایی است که قلبا با آن ها همراه نیستیم و از همه مهم تر، جنگیدن برای حقیقتی که به دنبال آن هستیم.

سیستم مبارزات کاملا نوبتی این بازی می تواند برای هواداران مبارزات نیمه هم زمان بسیاری از بازی های قبلی سری فاینال فانتزی کمی آزاردهنده باشد؛ اگرچه بسیاری از بازیکنان پیروز شده اند تا زیبایی مبارزات نوبتی بازی دهم را ببینند و با آن ارتباط برقرار نمایند. در کنار این ها، از دره ها تا قله های سرزمین این بازی که اسپیرا نام دارد زیبا هستند. بازی فاینال فانتزی 10 واقعا حس سفری مهم در جهانیی زیبا اما خطرناک را می دهد. ممکن است این بازی در این لیست صندلی بیست و دوم را داشته باشد اما حقیقتا جای قسمت دهم فاینال فانتزی در قلب نویسنده این متن، رتبه اول است.

21. Prince of Persia: Sands of Time

سال انتشار: 2003

تهیه نماینده: Ubisoft

سازنده: Ubisoft Montreal

نگاه کردن به صندلی فعلی سری اساسینز کرید که عظیمترین سری بازی فعلی شرکت یوبی سافت است، زمانی که یادمان می آید ریشه های این سری در یک مجموعه دیگر دوانده شده حسی عجیب دارد. بازی های اولیه سری شاهزاده پارسی به خودی خود جذاب هستند اما تولد دوباره این سری در سال 2003 با بازی شن های زمان برق از سر همگان پراند. این بازی، شاهزاده را در حال جاخالی دادن به حمله ها و بالا رفتن از در و دیوار، حین نمایشی دیدنی به ما نشان داد.

بازی شاهزاده پارسی: شن های زمان در دوران خود انقلابی عظیم بود. شاید یکی از جذاب ترین بخش های این بازی اتاق هایی باشند که سر تا ته آن ها با نیزه و تیغه های کشنده تزیین شده و باید با استفاده از مهارت های پارکور از آن ها گریزان شویم و به خروجی اتاق برسیم؛ هرگاه هم که کار خراب شد می توان با استفاده از خنجر زمان به راحتی به عقب بازگشت و اشتباهات را رفع کرد. جالب است بدانید که همین مکانیک ساده بازگشت زمان سال ها بعد از عرضه شاهزاده پارسی به یک بازی جداگانه کوچک به نام Braid تبدیل و شروعی بر جنبش عظیم بازی های مستقل شد.

بازی شاهزاده پارسی: شن های زمان یکی از تأثیر گذارترین بازی های کل تاریخ است. کافی است تا به سری عظیم (و البته در حال حاضر کش آمده ی) اساسینز کرید یا غوغایی که با ساخته شدن بازی Braid که از شن های زمان الهام گرفته نگاه کنیم و سپس بازی های بی شماری که مکانیک های متنوع شن های زمان را در خود جای دادند را به خاطر بیاوریم تا عظیمی تأثیر این بازی روی هنر بازی های ویدیویی برای ما ملموس شود. بازی شاهزاده پارسی: شن های زمان اثری مستحکم است که داستان و گیم پلی آن در کنار یکدیگر قرار می گیرند تا تجربه ای جادویی خلق نمایند. تجربه ای که هنوز هم جذابیت های خود را دارد و به همین دلیل به زودی قرار است با نسخه بازسازی شده آن دیدار کنیم.

20. Final Fantasy 12

سال انتشار: 2006

تهیه نماینده: Square Enix

سازنده: Square Enix

سری واقعا عظیمی مانند فاینال فانتزی نگاه می کنیم بدون شک مجموعه بسیار عظیمی از هواداران را همراه خود نموده که هر کدام از آن ها سلیقه ای متفاوت دارند. همان طور که درباره بازی فاینال فانتزی 10 گفتیم که بعضی از هواداران این بازی از مبارزات کاملا نوبتی ناراضی بودند، گروهی دیگر از هواداران این سری به مبارزات بازی فاینال فانتزی 12 اعتراض داشتند. بعد از عرضه قسمت یازدهم این سری که ساختاری آنلاین داشت، قسمت دوازدهم فاینال فانتزی با وجود این که کاملا آفلاین بود، مبارزاتی مشابه به بازی های نقش آفرینی آنلاین کلان (MMO) داشت و این سیستم گیم پلی هواداران را چند دسته نموده بود.

خوشبختانه نظرات منفی درباره بازی فاینال فانتزی 12 با گذشت زمان کم رنگ تر شدند و حالا گیمرها این بازی را با دید باز آنالیز می نمایند. اگرچه هنوز هم سیستم مبارزات خاص این بازی نمی تواند همه بازیکنان را راضی نمایند اما داستانی که در بازی فاینال فانتزی 12 روایت می شود آن قدر باارزش است که بازیکنانی که از گیم پلی این بازی لذت نمی برند هم فیض می برند.

جهانی شماره دوازدهم مجموعه فاینال فانتزی غنی ترین جهانیی است که تا به حال در یک فاینال فانتزی آفلاین قرار گرفته. در بازی فاینال فانتزی 12 گذشته، حال و آینده سرزمین این بازی را به شکل های تاریخ، داستان و زمینه سازی برای ادامه حیاط جهانی این بازی می بینیم؛ همه این ها با جزییات و ظرافت بالا. بهترین نکته را می دانید؟ برای تجربه بازی فاینال فانتزی 12 احتیاجی نیست که پلی استیشن 2 داشته باشید. عرضه دوباره این بازی تحت عنوان عصر زودیاک (The Zodiac Age) به ما اجازه می دهد که فاینال فانتزی 12 را روی پلتفرم های امروزی به شکلی بهبود یافته و منهای مسائل بازی اصلی تجربه کنیم. بهترین روش ممکن برای روبه رویی با جهانی عظیم فاینال فانتزی 12.

19. Ratchet & Clank: Up Your Arsenal

سال انتشار: 2004

تهیه نماینده: Sony Interactive Entertainment

سازنده: Insomniac Games

شخصیت های زیادی به کنسول های پلی استیشن آمدند تا پاسخی برای ماریو، مستر چیف و سونیک از شرکت های نینتندو، مایکروسافت و سگا باشند. کاری نداریم که هیچ گاه معین نشد کراش بندیکوت برنده این مسابقه شد یا کریتوس یا یک از ده ها شخصیت عظیم دیگر بازی های سونی اما دو تا از مهم ترین شخصیت های برجسته ای که در دوران پلی استیشن 2 معرفی شدند، رچت و کلنک بودند؛ یک موجود پشمالوی خیالی و یک ربات بامزه.

برخلاف بیشتر بازی هایی که شبیه به رچت و کلنک هستند، سری بازی های رچت و کلنک بیشتر روی مبارزه تمرکز دارند و کمتر سمت سکو بازی می فرایند. نبرد های این بازی هم از نظر گیم پلی خود مبارزات و هم به خاطر فهرست عظیم و متنوعی از اسلحه های خلاقانه که در اختیار بازیکن قرار گرفته اند عالی هستند. بازی های این سری از همان اوایل عرضه کنسول پلی استیشن 2 کار خود را شروع کردند. کاری به اسم گذاری ایهام دار قسمت های مختلف این بازی نداریم، بهترین قسمت رچت و کلنک برای کنسول پلی استیشن 2، Up Your Arsenal است که نقطه اوج کل این سری تا آن موقع به حساب می آید.

ساده بگوییم؛ این بازی زیبا، روان و پر از اسلحه های مختلف است و هر وظیفه ای که دارد را تقریبا در حد کمال انجام می دهد. تنها خرده ای که می توانیم به این بازی بگیریم این است که بازی Up Your Arsenal حجم بیشتری از همان چیزی است که تا قبل تر از آن عرضه شده بود. البته این موضوع درباره بازی رچت و کلنک چندان بد نیست. کنسول پلی استیشن 2 به شخصیت های اصلی احتیاج داشت و زوج عجیب و غریب اما خفن رچت و کلنک چهره خوبی برای این کنسول ساخته بودند. گذشته از این ها قسمت بعدی این سری، برای کنسول پلی استیشن 5 در راه است که بر اساس چیزی که تا به حال دیده ایم، حسابی عظیم و خیره نماینده خواهد بود.

18. Dragon Quest 8: Journey of the Cursed King

سال انتشار: 2005

تهیه نماینده: Square Enix

سازنده: Square Enix

تقریبا تمام بازی های سری دراگون کوئست بازی های نقش آفرینی ژاپنی بی نقص هستند. البته یکی دو تا از بازی های این سری در میان دیگر بازی ها برجسته تر شده اند. بازی دراگون کوئست 8 یکی از آن ستون ها است و احتیاج است که آن را بهتر و بیشتر بشناسیم. بازی دراگون کوئست 8 با گرافیک رنگارنگ، شخصیت های جذاب و جهانی وسیع خود یکی از بهتری بازی های این سری به شمار می آید. این بازی بعد از عرضه شدن شماره هفتم که نسبت به دیگر بازی های این سری کمی ضعیف بود، بازگشتی پرشکوه را برای سری دراگون کوئست رقم زد.

با وجود این که ممکن است نقشه پرپیچ و خم بازی دراگون کوئست 8 در مقایسه با بازی های نقش آفرینی جهان باز امروزی مانند ویچر 3 و افسانه زلدا: نفس وحش کمی پیچیده به نظر بیاید اما هیچ گاه نمی توانیم سطح شگفتی ایجاد شده بعد از افتتاحیه بازی و وارد شدن به جهانی آن را فراموش کنیم. اگر در دوردست ها کوهی نمایان باشد می توانیم به آن جا برویم که البته معمولا این کار را انجام می دهیم و کلا داستان اصلی بازی را بی خیال می شویم.

البته بیشتر اوقات دشمنان تصادفی این بازی که هر لحظه ممکن است سر راه ما بیایند خطرآفرینی می نمایند. ما هم برای اجتناب از له شدن توسط آن ها مجبوریم تا عقب تر بمانیم و گاهی اوقات در امنیت خودمان را تقویت کنیم. البته حتی وقت هایی هم که شکست می خوریم هم می توانیم لابه لای مبارزات، از طراحی شگفت انگیز هیولاهای این بازی لذت ببریم. در نهایت آزادی در گشت وگذار چیزی است که باعث می شود بازی دراگون کوئست 8 در میان لیست عظیم بازی های کنسول پلی استیشن 2 جاودانه شود و تا ابد از آن به عنوان یکی از بهترین بازی های نقش آفرینی ژاپنی یاد کنیم.

17. God of War 1 & 2

سال انتشار: 2005 و 2007

تهیه نماینده: Sony Interactive Entertainment

سازنده: Sony Computer Entertainment America

هر کاری کردیم نتوانستیم مطمئن شویم که باید اسم قسمت اول خدای جنگ را بیاوریم و دیگری را بی خیال شویم یا برعکس. در نهایت با توجه به این که هر دو بازی عالی هستند تصمیم بر این شد که هر دوی آن ها را به لیست خود وارد کنیم تا تبعیض رخ ندهد. اواخر هر نسل کنسولی توسعه دهندگان بازی ها خم و چم کار با کنسول را یاد گرفته اند. معمولا بهترین بازی های یک کنسول را در سال های آخر عمر آن می بینیم. بازی های خدای جنگ دقیقا همین هستند؛ به خصوص قسمت دوم که مدتی بعد از عرضه کنسول پلی استیشن 3 عرضه شد و حتی با آن وجود، همه را دیوانه کرد.

بازی خدای جنگ با داستان ساده اما عالی، شخصیت بی اعصاب خود و مقداری طنز تلخ به سرعت به یکی از عظیمترین سری های کل تاریخ بازی های ویدیویی تبدیل شد. این ویژگی ها به لطف گرافیک شگفت انگیز این بازی تکمیل شدند و کارگردانی حماسی و سینمایی این بازی باعث شد تا تمام بازی هایی که بعد از عرضه خدای آمدند از نحوه حرکت دوربین و کارگردانی این بازی تأثیر بپذیرند. تمام این ها را در کنار اساطیر رومی بگذاریم تا مجموعه ویژگی های جذاب تکمیل شود و یک بسته سراسر سرگرمی را تحویل بگیریم.

البته اگرچه این موضوع به خود بازی های خدای جنگ برای پلی استیشن 2 ربطی ندارند اما آمدن قسمت چهارم این سری در سال 2018 به قدری اتفاق خوب و خوش یمنی بود که باعث شد بازی های قبلی را بیش از پیش دوست داشته باشیم. هنوز هم صحنه های افتتاحیه بازی های خدای جنگ 1 و 2 شوکه نماینده هستند. به خصوص قسمت اول که با سقوط کریتوس از پرتگاه شروع می شود و حس کنجکاوی بازیکن را به اوج می رساند. بازی های خدای جنگ کنسول پلی استیشن 2 بدون شک از بهترین بازی هایی هستند که روی این کنسول مهم پیدا می شوند و شخصیت کریتوس به حق یکی از شخصیت های برجسته کل تاریخ پلی استیشن به شمار می آید.

16. Rez

سال انتشار: 2002

تهیه نماینده: Sega

سازنده: United Game Artists

بازی Rez از عجیب و رویاگونه ترین بازی های کل تاریخ است. اگرچه این بازی در اصل برای کنسول دریم کست هم عرضه شده اما انتشار نسخه سگایی محدود به کشور ژاپن است و بازیکنان دیگر نقاط جهان فقط به وسیله کنسول پلی استیشن 2 به این بازی دسترسی داشتند. اگر برای شما سؤال شده که Rez چیست، این بازی یک Rail Shooter است. از آن بازی های تیراندازی که شخصیت بازی خود به خود حرکت می نماید و ما فقط می توانیم کار هدف گیری و شلیک را انجام دهیم.

جالب است که با وجود ظاهر عجیب و گرافیک نامتعارف بازی Rez، این بازی از همان ابتدای عرضه شدن هم ستایش های فراوانی دریافت کرد. پیغام این بازی به لطف رابط های اختصاصی هنری که در بازی های ویدیویی وجود دارند منتقل می شود و هر کسی که سمت بازی Rez رفته با تجربه ای خاص و غنی بازگشته. به خصوص حالا که این بازی برای بار دوم به مقصد پلتفرم واقعیت مجازی عرضه شده.

نسخه واقعیت مجازی بازی Rez که با عنوان Rez Infinite عرضه شده یکی از بهترین بازی های واقعیت مجازی به شمار می رود و همه را شگفت زده نموده. البته هنوز هم نسخه اصلی این بازی باارزش است. بازی Rez از خاص ترین تجربه هایی است که زمان نمی شناسد و هر سالی که سراغ آن برویم می توانیم از گرافیک ساده و حس و حال منحصر به فرد آن لذت ببریم.

15. Devil May Cry 3: Special Edition

سال انتشار: 2006

تهیه نماینده: Capcom

سازنده: Capcom

سری بازی هایی مانند اسلای کوپر (Sly Cooper) و شخصیت هایی مثل کریتوس به نماد های اصلی کنسول پلی استیشن 2 تبدیل شده اند اما حقیقتا نام دیگری را هم باید در کنار آن ها قرار دهیم: دانته. دو قسمت دیگر از سری بازی های دویل می کرای برای کنسول پلی استیشن 2 ساخته شدند و کار این سری را شروع کردند. حتی با وجود کیفیت پایین قسمت دوم این مجموعه، دویل می کرای چیزی بود که بازی های اکشن هک اند اسلش را هم تعریف کرد و هم به اوج رساند.

دقیق تر بگوییم؛ بازی دویل می کرای 3 بود که بازی های اکشن بعد از خود را تا ابد دگرگون کرد و نام خود را به عنوان یکی از تأثیرگذارترین بازی های تاریخ ثبت کرد. این موضوع به لطف این است که تمام بخش های این بازی معرکه هستند. گیم پلی به درستی سر هم شده، گرافیک بازی زیبا است، کارگردانی میان پرده ها به شکل صحیح اجرا شده، شخصیت ها بدون استثنا جذاب هستند، اسلحه های موجود در بازی همگی عالی هستند و حتی اگر داستان خوبی هم می خواهید می توانید روایتی ساده اما جذاب را در این بازی پیدا کنید که بسیار عمیق تر از چیزی است که در نگاه اول به چشم می آید. تمام دیوانه بازی های دانته را لابه لای این اقتباس آزاد از کتاب دوزخ دانته فراموش نکنیم.

سازندگان این بازی کاری ناممکن را انجام دادند و پیروز شدند تا اثر پر هرج و مرجی به نام دویل می کرای 2 را به یک بازی بی نظیر تبدیل نمایند. قسمت دوم این سری در مجموع بازی بدی است اما رد آن در بازی سوم حس می شود. ظرافت کار هنرمندانی سازنده قسمت بر اساس این بود که عناصر خوب قسمت دوم نگه داشته شود و بهتر شوند، بخش هایی از بازی اول بازگردانده شوند، قابلیت های جدیدی اضافه شود و در نهایت یک اکشن دیوانه وار خلق شود. همه چیز هایی که گفتیم به صحیح ترین در این بازی پیاده سازی شده اند. البته نسخه ویژه قسمت سوم را فراموش نکنیم که در آن می توان بازی را دوباره، به عنوان شخصیت ورجیل تمام کرد. چیزی که به بخشی اصلی از تمام بازی های بعدی سری دویل می کرای تبدیل شد. حس خفن بودن حین نبرد با هیولاها در نقش برادر آبی پوش شیطانی داستان، قابل وصف نیست.

14. Shin Megami Tensei: Nocturne

سال انتشار: 2004

تهیه نماینده: Atlus

سازنده: Atlus

در حالی که عظمت سری بازی های شین مگامی تنسه زیر سایه مجموعه فرعی خود، یعنی پرسونا قرار گرفته و این دو سری با یکدیگر تفاوت های زیادی دارند اما اگر فقط از نظر نقش آفرینی بخواهید، قسمت سوم بازی شین مگامی تنسه بهترین بازی موجود روی پلی استیشن 2 است. این موضوع اصلا عظیم نمایی نیست و این بازی هنوز هم حرف ندارد.

گفتیم که بازی های سری شین مگامی تنسه و پرسونا تفاوت های زیادی دارند و به یاد داشته باشید که Nocturne یک شین مگامی تنسه است. یعنی این که پس زمینه داستانی این بازی حسابی تاریک تر است. همچنین درجه سختی بازی شین مگامی تنسه بی رودربایستی سخت است. بعضی از دشمنان این بازی تقریبا شکست ناپذیر هستند و رسما نقش موانعی را ایفا می نمایند که قرار است لیاقت بازیکنان را در پیشروی در بازی بسنجند. این موانع باعث شده اند تا بسیاری از بازیکنان بعد از بوسیدن دیسک بازی و گذاشتن آن روی طاقچه، بی خیال ادامه دادن شوند.

اما کسانی که سماجت ورزیدند و بی خیال نشدند توانستند از چالش این بازی لذت ببرند و خود را وارد بخش های مرکزی این بازی بنمایند. جهانیی پرجزییات که داستانی حیرت انگیز دارد. گروهی (به رهبری امیرحسین میرزایی) هستند که زیبایی این بازی را لمس نموده اند و با قدرت از تجربه شین مگامی تنسه 3 طرفداری می نمایند. همین روزها هم نسخه بازسازی شده این بازی برای پلتفرم های امروزی منتشر شد که ممکن است مناسب تمام گیمرهای جهان نباشد اما اگر بتوان ارتباط برقرار کرد، زیبایی این بازی فراموش نشدنی است.

13. SSX 3

سال انتشار: 2003

تهیه نماینده: Electronic Arts

سازنده: Electronic Arts

بیشتر افراد ارزش واقعی بازی SSX 3 را نمی دانند و ممکن است در قرار دادن آن در لیست بهترین بازی های کنسول پلی استیشن 2 دچار تردید شوند. حقیقتا بازی SSX 3 شگفت انگیز است. به لطف جهانی رنگارنگی که این بازی خلق می نماید می توانیم ساعت ها در آن سرگرم شویم و از سر خوردن روی برف (به قول خارجکی ها اسنوبورد-سواری) لذت ببریم.

با وجود این که دو قسمت اول این سری دامنه وسیعی از پیست های مختلف داشتند اما قسمت سوم بود که یک کوه کامل را به عنوان زمین بازی به بازیکنان تقدیم کرد. حالا بازیکنان می توانند به هر شکل دل خواه قله را فتح نمایند و سپس پایین بیایند. راستاهای از پیش معین شده ای در این بازی وجود دارند اما جذاب ترین نحوه تجربه این بازی، بازی کردن بدون انتخاب پیست و راستا خاص است.

بازی SSX 3 به بازیکنان اجازه می دهد تا به نوک قله کوه این بازی بفرایند و از آن بالا تا پایین ترین قسمت کوه پایه را سر بخورند. این کار حدودا نیم ساعت طول می کشد و حین آن احتیاجی نیست که هیچ گونه وقفه ای برای بارگذاری تحمل کنیم. چنین دستاوردی روی سخت افزار نسبتا ضعیف کنسول پلی استیشن 2 واقعا شگفت انگیز است. البته حرکات نمایشی و آهنگ های خفن این بازی را که فراموش نکنیم که اگر مجموعه عظیم شخصیت های این بازی را به آن اضافه کنیم پکیج مان تکمیل می شود. اگرچه در آن دوران سری بازی های تونی هاوک همیشه بیشترین توجه را در گروه بازی های ورزشی دریافت کردند اما نباید زیبایی بازی های SSX را نادیده بگیریم.

12. Tony Hawk Pro Skater 3

سال انتشار: 2001

تهیه نماینده: Activision

سازنده: Neversoft

حالا که تنور بازی های ورزشی داغ است و یکی دو جمله پیش اسم تونی هاوک را آوردیم هیچ راه فراری وجود ندارد و باید قسمت سوم این سری را وارد این لیست کنیم. اگرچه دو قسمت اول بازی های تونی هاوک به معنای واقعی کلمه عالی و انقلابی هستند اما دلیل نمی شود که قسمت سوم را نادیده بگیریم. زمانی که این بازی عرضه شد هم بازیکنان و هم منتقدان توانستند به خوش ساخت بودن آن پی ببرند. شماره جدید تونی هاوک که دو بازی قبلی را بهبود داده و به لطف گیم پلی و گرافیک بهتر هر دو بازی قبلی را از نظر کیفی پشت سر گذاشته.

همین حالا بازسازی قسمت جدید این سری عرضه شده که اگر آن را تجربه نموده باشید قطعا با قابلیت بازگشت به عقب در آن روبه رو شده اید. قسمت سوم این سری بود که برای بار اول قابلیت بازگشت به عقب را افزود تا در صورتی که حرکتی خراب شود بتوانیم چند ثانیه به عقب باز گردیم و آن را به شکل صحیح انجام دهیم. بعید می دانیم حتی خود شخص تونی هاوک هم بتواند نسخه بازسازی شده دو بازی اول را بدون این قابلیت بازی کند!

علاوه برا قابلیت بازگشت به عقب، این بازی امکان بازی کردن آنلاین را هم مهیا کرد. اگر مودم خارجی پلی استیشن 2 به این کنسول وصل شده باشد می توان وارد جام های آنلاین شد. هواداران این سری وقت هایی که می خواستند کل کل نمایند مجبور بودند تا دور هم بنشینند و به طور نوبتی دسته بازی را دست به دست نمایند که قهرمان آن ها معین شود. آنلاین بودن قسمت سوم این سری چنین مسائلی را حل کرد و اجازه داد تا قهرمان هر گروهی از هواداران مدعی این بازی به راحتی معین شود. می پذیریم که دو بازی اول نقشه ها و آهنگ های بهتری داشتند اما کیفیت بازی سوم در مجموع به قدری خوب بود که استاندارد جدیدی برای بازی های اسکیت بورد معین کرد. استانداردی که هنوز هم بهتر از آن ندیده ایم.

11. Persona 3 FES

سال انتشار: 2007 (Persona 3) و 2008 (Persona 3 FES)

تهیه نماینده: Atlus

سازنده: Atlus

کنسول های پلی استیشن 3، ایکس باکس 360 و wii تقریبا آمده بودند که شرکت آتلوس بازی سوم پرسونا را برای کنسول پلی استیشن 2 عرضه کرد. ماجرای گروهی از بچه مدرسه ای ها که با شلیک به سر خودشان هیولاها را احضار می کردند. همین ایده عجیب و غریب کافی بود تا هواداران بازی های نقش آفرینی ژاپنی که چیز تازه ای در خشک سالی سبک دلخواه اشان می خواستند به بازی پرسونا 3 بچسبند.

بازی پرسونا 3 ترکیبی واقعا عجیب است. نیمی از بازی نقش آفرینی است و در بخش های دیگر آن باید با شخصیت های دیگر بازی ارتباط برقرار کنیم. البته این ارتباطات روی تمام بازی تأثیر می گذارند و معین می نمایند که راستا بازی چگونه پیش برود. این روز ها از دید بیشتر گیمر ها سری بازی های پرسونا از بهترین بازی های نقش آفرینی ژاپنی هستند اما این که آیا بازی پرسونا 3 از بازی های چهارم و پنجم بهتر است یا نه، هنوز هم بحثی داغ به حساب می آید. هواداران شماره سوم داستان تاریک تر این بازی را دوست دارند و کسانی که پرسونا 4 را دوست دارند عقیده دارند داستان بازی پرسونا 3 تکراری است.

هر دو دیدگاه نسبت به بازی پرسونا 3 قابل تامل هستند اما هیچ کس نمی تواند انکار کند که این بازی تأثیرات عظیمی روی جهانی بازی های ویدیویی گذاشته و به قدری سری را عظیمتر نموده که این روز ها بسیاری از بازیکنان سرچشمه بازی های پرسونا (سری بازی های شین مگامی تنسه) را نمی شناسند. در هر صورت، نسخه کامل تر بازی پرسونا 3 که با عنوان Persona 3 FES (Festival) شناخته می شود هنوز هم خیلی عالی است. به خصوص اگر آن را با یک تلویزیون CRT و پلی استیشن 2 تجربه کنید.

10. Silent Hill 2

سال انتشار: 2001

تهیه نماینده: Konami

سازنده: Konami

بیشتر اوقات وقتی درباره سایلنت هیل صحبت می کنیم، منظورمان قسمت دوم است. سری بازی های رزیدنت اویل و سایلنت هیل از نظر طراحی هسته مرکزی آن ها در نقاطی دقیقا مقابل یکدیگر قرار دارند. تیم توسعه دهنده کپکام اثری را خلق کردند که در آن بازیکن حسابی مجهز شده و می تواند از خود دفاع کند. برخلاف رزیدنت اویل، تیم کونامی بازی های سایلنت هیل را با فلسفه دریافت قدرت از بازیکن و رها کردن او در دیوانگی طراحی کردند.

عظیمترین تغییر بازی سایلنت هیل 2 در مقایسه با بازی قبلی زاویه دید این بازی است که بیشتر به سمت درونیات انسان ها متمرکز شده. شخصیت های قسمت اول بازی در شهر سایلنت هیل به دنبال دختر شخصیت اصلی حبس شدند و مجبور شدند تا به بازتاب جهنمی این شهر سفر نمایند. در قسمت دوم شرایط بدتر شده و جهانی بازی بر اساس ترس های شخصیت اصلی چیده شده تا جهنم اختصاصی او خلق شود.

بازی سایلنت هیل 2 با تمرکز روی ترس روان شناختی ساخته شده و تأثیر بسیار عمیق تری از بازی اول را ایجاد می نماید. این بازی پر از نمادهای متخلف است و با داشتن موسیقی متن دلهره آور در کنار طراحی بی نظیر هیولاها یکی از بهترین بازی های ترسناک کل تاریخ به شمار می آید. حدود بیست سال از عرضه این بازی می گذرد و هر بازی ترسناکی که در این مدت عرضه شده، بدون استثنا با سایلنت هیل 2 مقایسه شده. البته بیشتر این بازی ها در مقایسه با سایلنت هیل 2 کوچک و ناچیز به چشم می آید و تعداد بازی هایی که واقعا توانسته اند در آزمون سخت مقایسه با سایلنت هیل 2 سربلند شوند شاید از تعداد انگشت های یک دست کمتر باشد.

9. Burnout 3: Takedown

سال انتشار: 2004

تهیه نماینده: Electronic Arts

سازنده: Criterion Games

وقتی دو بازی اول سری برن آوت را آنالیز می کنیم می بینیم که بازی اول قابل قبول است و احتمالا در زمان عرضه اش، بازیکنان زیادی را سرگرم نموده. بازی دوم این سری پیشرفت هایی دارد و اثری بهتر به حساب می آید. قسمت سوم این سری بود که واقعا نام برن آوت را شکوفا کرد و به همگان نشان داد که برن آوت یعنی چه! این بازی بهترین شماره در میان بازی های کلاسیک این سری است.

بازی برن آوت 3: تیک داون بی چون و چرا یکی از سریع ترین و وحشیانه ترین بازی های مسابقه ای است که در تمام تاریخ ساخته شده. کمتر بازی هایی وجود دارند که حین زدن یک رکورد بی اندازه سریع در آن ها همانند برن آوت 3 به ما فشار بیاورند یا حین کوباندن ماشین های حریف حس رضایت بخش ایجاد نمایند.

همان طور که از اسم این بازی معین است، نابود کردن ماشین های مسابقه ای حریف یکی از بخش های اصلی این بازی به حساب می آید و برای پیروز شدن در مسابقات این بازی باید به آن ها متوسل شویم. بازی بعدی سری برن آوت هم اثری عالی است اما شماره سوم را به عنوان نقطه اوج به رسمیت می شناسیم. نقطه اوجی که سال هاست توسط بازی های مسابقه ای مختلف و حتی بازی های خود سری برن آوت دنبال می شود اما کسی نتوانسته دوباره به آن دست پیدا کند. شاید این امر توسط برن آوت پارادایز محقق شده باشد اما قضاوت را به دست متخصص ها می سپاریم.

8. Guitar Hero 2

سال انتشار: 2006

تهیه نماینده: Activision

سازنده: Harmonix

در اوج دهه ای که با سال 2000 شروع و با سال 20010 تمام شد و نمی دانیم باید آن را چگونه صدا بزنیم، گیتار هیرو آمد. از دورانی حرف می زنیم که اینترنت به سرعت فعلی نبود و سرویس های پخش موسیقی مانند امروز قدرتمند نبودند. بازی های گیتار هیرو از محصولات واقعی آن دوره هستند.

برای لحظه کوتاه اما درخشان و پرشکوه، بازی اول گیتار هیرو به همه چیز تبدیل شد. به دنبال آن، بازی گیتار هیرو 2 آمد که از هر نظر عالی بود. این بازی به نقطه اوج این سری تبدیل شد اما تمام بازی های گیتار هیرو که بعد از آن آمدند یکی از یکی ضعیف تر بودند. بازی دوم همه چیز از بازی اول را بهتر می نماید و آخرین ایستگاه پیروزیت سری بازی های گیتار هیرو است.

طولی نکشید که آمدن دسته های پلاستیکی گیتار شکل برای بازی گیتار هیرو دوران تازه ای از تاریخ بازی های ویدیویی را شروع کرد. هواداران موسیقی گیتار به دست شدند و آهنگ های دلخواه اشان را با هزار بدبختی دانلود کردند تا خود را به تجربه گیتار هیرو بسپارند. واقعا می گوییم؛ گیتار هیرو یک دوران تاریخی ویژه را برای خودش دارد.

7. Okami

سال انتشار: 2006

تهیه نماینده: Capcom

سازنده: Clover Studios

به هر نمای دلخواه از بازی اوکامی نگاه کنید و کوشش کنید آن را با صفتی غیر از زیبا وصف کنید. اوکامی زیباست. زمانی که این بازی عرضه شد همه بازی افسانه زلدا: شاهزاده گرگ و میش را پیش می کشیدند و اوکامی را به خاطر شباهت داشتن با زلدا مسخره می کردند. قبول! شباهت گرگ این بازی را با بازی افسانه زلدا می پذیریم اما خدایی جهانیی وجود دارد که به اندازه جهانی بازی اوکامی به معنای واقعی کلمه خاص و رنگارنگ باشد؟

این بازی داستان اساطیر باستانی شینتو از کشور ژاپن را به گونه ای جدید روایت می نماید. اسطوره های ژاپنی قصد دارند تا جهان را از شر یک نیروی اهریمنی عظیم راحت نمایند. البته پنجه ها و دندان های گرگ این بازی برای مقابله با بدی های کافی نیست. به همین دلیل بازیکن به عنوان یک شخصیت روی جهانی بازی اثر می گذارد. این اثر گذاری با شکستن دیوار چهارم رخ می دهد و بازیکن می تواند با استفاده از یک قلم مو جهانی بازی را تغییر دهد. می توانیم با استفاده از قلم موی جادویی معماهای بازی را حل کنیم، دشمنان را گیج کنیم و راه را برای پیشروی باز کنیم.

بازی اوکامی هم توسط تیم توسعه دهنده بازی گاد هند، یعنی تیم Clover Studios ساخته شده و دقیقا مثل گاد هند در ابتدای عرضه اش توجهی را دریافت نکرد. اصولا بازی های این تیم همیشه مظلوم بوده اند و ارزش واقعی آن ها بعد از سال ها معین شده. مکانیک های بازی اوکامی به بازی های سری زلدا شباهت دارند اما گرافیک و جهانی عجیب این بازی باعث می شود تا همیشه آن را به عنوان یکی از بهترین بازی های تاریخ کنسول پلی استیشن 2 بشناسیم.

6. Persona 4

سال انتشار: 2008

تهیه نماینده: Atlus

سازنده: Atlus

به بالارتبه ترین بازی نقش آفرینی این لیست و بدون شک یکی از بهترین بازی های نقش آفرینی کل تاریخ رسیدیم. شخصیت پردازی و عمق این بازی به قدری عالی است که هواداران بازی های نقش آفرینی از آن ها به دیوانگی کشیده شده اند. تعریف های فراوان از این بازی بی دلیل نیستند.

بازی پرسونا 4 موسیقی بی نظیر دارد و گیم پلی مبارزه های آن به گونه ای است که باید برای هر حرکتی خوب فکر کنیم. این بازی همانند دیگر بازی های سری پرسونا داستانی دوطرفه دارد و هم زمان با نشان دادن زندگی عادی گروهی از دانش آموزان، مبارزه آن ها با هیولاهای درونی و بیرونی را نشان می دهد. یک قتل رمزآلود را هم به این ماجرا اضافه کنید تا داستان جذاب تر شود.

البته این بازی مسائلی دارد و ممکن است بخش هایی از آن ممکن است در حال حاضر جلای اولیه را نداشته باشند. مانند بسیاری از بازی های نقش آفرینی، بازی پرسونا 4 هم برای تمام گیمر ها مناسب نیست. البته اگر بتوانید با این بازی ارتباط برقرار کنید قرار است ارتباطی عمیق و احساسی را تجربه کنید. در حال حاضر نسخه کامل و بهبودیافته این بازی برای کامپیوترهای شخصی عرضه شده. بازی پرسونا 4 گلدن ممکن بود سال ها در مجموعه بازی های کنسول پلی استیشن ویتا خاک بخورد اما خوشبختانه سازنده های آن لطف کردند و این بازی را به کامپیوترهای شخصی آوردند که هر زمانی بتوانیم از پرسونا 4 لذت ببریم.

5. Katamari Damacy

سال انتشار: 2004

تهیه نماینده: Namco

سازنده: Namco

احتمالا نام این یک بازی را نشنیده باشید. در مملکت ما بازی های کنسول پلی استیشن 2 فقط باقی مانده توجهی که از خدای جنگ مانده بود را دریافت می کردند و بعضی از بازی های مهم این کنسول کمتر دیده شدند. احتمالا تا به حال بازی هایی را دیده باشید که کار شما را به عنوان موجودی کوچک شروع می نمایند و باید مرتب اشیایی که در محیط هستند را بخورید تا عظیم و عظیمتر شوید. ایده اصلی این بازی ها به کاتاماری داماسی برمی شود. البته این بازی خیلی عظیمتر از همین ایده ساده و در مجموع اثری کامل است.

این بازی هر لحظه ژاپنی بودن را فریاد می زند و از ایده های سرگیجه آور ژاپنی لبریز شده. جهانی این بازی نمایی صلح آمیز اما تاریک و پر از هجو است که جهانی خودمان و سرشت انسان ها را بازتاب می دهد. در پس گرافیک ساده و بامزه این بازی انسان را می بینیم که تمام کوشش خود را می نماید تا در زمان کوتاه عمر محدود خود، تا جایی که می تواند خرت و پرت جمع می نماید و خود را بازیچه فرهنگ مصرف گرایی قرار دهد. دویدنی بی خاتمه برای هدفی بی ارزش.

از ایده های تفکربرانگیز و تاریک این اثر که بگذریم با یک بازی واقعا سرگرم نماینده طرف هستیم. هر کسی که این بازی را تجربه نموده امکان ندارد که بتواند موسیقی های سرزنده کاتاماری داماسی را فراموش کند. البته می توانیم موقتا چشم مان را به پیغام های اخلاقی و فلسفی این بازی ببندیم و لحظاتی از جهانی بامزه و رویاگونه کاتاماری داماسی لذت ببریم. دنباله مستقیمی برای این بازی عرضه شد که قابل توجه بود اما باقی بازی های این سری بدون حضور سازنده اصلی کاتاماری داماسی ساخته شدند و زیبایی بازی اصلی را ندارند. خوشبختانه قسمت اول این سری، بدون دست کاری اساسی بازسازی شده و برای پلتفرم های امروزی در دسترس است.

4. Shadow of the Colossus

سال انتشار: 2005

تهیه نماینده: Sony Interactive Entertainment

سازنده: Sony Japan Studio

بازی سایه کلوسوس به عنوان یکی از فاخر ترین آثار تاریخ بازی های ویدیویی در سال 2005 به یکی از عظیم ترین دستاورد های این هنر تبدیل شد. این عظمت تنها از هیولاهای عظیم این بازی سرچشمه نمی گیرد. بازی های ویدیویی روز به روز عظیمتر، پر سروصداتر و خشن تر می شدند اما بازی سایه کلوسوس خلاف جریان شنا کرد. این بازی پر از لحظات ساکت است و به جای این که انفجارهای عظیم به شما نشان دهد، شما را تنها می نماید و اجازه می دهد تا تفکر کنید.

بدون شک غول آخرهای این بازی ستاره اصلی معروفیت این اثر هستند. باور این که یک بازی کامل فقط از شکست دادن 16 هیولای عظیم الجثه تشکیل شده و بی چون و چرا شاهکار است ساده نیست. سازندگان این بازی اثری درگیرنماینده خلق نموده اند که در طول آن تنها کاری که انجام می دهید جابه جا شدن در نقشه بازی و کشتن 16 هیولاهای است. در طول تجربه این بازی حتی یک ثانیه هم حس خستگی و تکراری بودن ایجاد نمی شود و چنین چیزی از اعجاز هنر سازندگان بازی سایه کلوسوس است. خود مبارزات این بازی واقعا سرگرم نماینده هستند و از پا در آوردن هر کدام از غول های این بازی هم به تفکر احتیاج دارد و هم به عکس العمل.

عجیب تر از این که بازی سایه کلوسوس خسته نماینده نمی شود حسی است که بعد از کشتن هر کدام از این هیولاها به ما دست می دهد. موسیقی احساسی این بازی قلب تان را لمس می نماید و باعث می شود با موجودات زنده ای که یکی پس از دیگری نابود می کنید هم زادپنداری کنید. این بازی از نظر فنی هم یکی از مهم ترین دستاورد های کنسول پلی استیشن 2 به حساب می آید و مقیاس عظیم جهانی این بازی به معنای واقعی کلمه شگفت انگیز است. البته کنسول پلی استیشن 2 برای نمایش هیولاهای عظیم الجثه این بازی کمی ضعیف است و ممکن است حین تجربه بازی، افت فریم رخ دهد. یک نسخه بازسازی شده از این بازی هم عرضه شده که حس و حال بازی اصلی را به طور دقیق ندارد اما تجربه آن به هیچ وجه خالی از لطف نیست. اگر از ما می شنوید و هیچ وقت سایه کلوسوس را تجربه ننموده اید اول سراغ نسخه پلی استیشن 2 بروید که اتمسفر بهتری دارد.

3. Grand Theft Auto: San Andreas

سال انتشار: 2004

تهیه نماینده: Rockstar Games

سازنده: Rockstar Games

مانند بسیاری از بازی هایی که در این لیست آمده اند، سازندگان بازی GTA سن اندریاس به زمان احتیاج داشتند تا چیزی که از قبل ساخته بودند را بهتر نمایند و جهش عظیم سری بازی خود را رقم بزنند. می توانیم به وضوح جادویی که در بازی GTA 3 شروع شد را ببینیم. اثری که بعد از دو بازی دوبعدی آمد و با وارد کردن گیم پلی آن ها به جهانیی سه بعدی شگفتی آفرید. بعد از آن هم بازی GTA وایس سیتی را داشتیم که بازی قبلی را گسترش داد و زلم زیمبوهای دهه هشتاد میلادی را به جهانی GTA افزود. اما بدون شک سن اندریاس بود که مکانی شد برای قدرت نمایی شرکت راک استار در ساخت بازی های عظیمی که از بلند پروازانه ترین آثار کل تاریخ هستند.

کارل جانسون یا همان سی جی خودمان بهترین شخصیتی بود که تا آن موقع (حتی یکی از بهترین شخصیت ها تا به امروز) در بازی های شرکت راک استار وجود داشتند. سی جی واقعا حس یک انسان واقعی را می دهد و در مقایسه با شخصیت های اصلی دو بازی قبلی جهشی عظیم به حساب می آید. سن اندریاس هم که در ساخت آن از لس آنجلس الهام گرفته شده به معنای واقعی کلمه حس یک شهر زنده را می دهد و بخش های آن مانند سان فیرو و لاس ونچوراس شبیه به سان فرانسیسکو و لاس وگاس هستند. مکان های شاخص این شهر های واقعی در هر گوشه از بازی GTA سن اندریاس پیدا می شوند. بخش مهم تر ماجرا این جاست که این بازی با پیروزیت حس و حال بودن در این شهرها را منتقل می نماید. از فونت متن های داخل بازی گرفته تا آب وهوا، پوشش مردم هر منطقه و آهنگ هایی که در ماشین های بازی پخش می شوند. رنگ های نمایش داده شده در بازی GTA سن اندریاس طعم دارند. این طعم قابل وصف نیست و تنها راه تجربه آن اتصال با خود بازی GTA سن اندریاس است.

در مقایسه با بازی های قبلی سری GTA، بازی سن اندریاس با اختلاف باورنکردنی عظیمتر است و در آن می توان کارهای بسیار زیاد و مختلفی انجام داد. می توان به باشگاه بدنسازی رفت و فیزیک بدنی سی جی را بهتر کرد، لباس یا خانه خرید یا این که ماشین هایی که در بازی پیدا می شوند را شخصی سازی کرد. عناصر رقیق نقش آفرینی که در بازی GTA سن اندریاس حاضر هستند به بهترین شکل ممکن پیاده سازی شده اند و در کنار بهتر کردن این بازی، در تمام بازی های دیگر شرکت راک استار وجود دارند. البته گیم پلی کلی این بازی کمی قدیمی شده و اگر شرکت راک استار تصمیم بر بازسازی یکی از بازی های قدیمی خود داشته باشد بی شک انتخاب اول GTA سن اندریاس خواهد بود.

2. Ico

سال انتشار: 2001

تهیه نماینده: Sony Interactive Entertainment

سازنده: Sony Japan Studio

فومیتو اوئدا قبل از این که بازی سایه کلوسوس را بسازد اثر کوچکتری ساخت که هنوز هم به عنوان یکی از بهترین بازی های کل تاریخ شناخته می شود. بازی ایکو سال های جلوتر از زمان عرضه خود بود. اواخر سال 2001 بود که این بازی عرضه شده بود و عمر کنسول پلی استیشن 2 هنوز یک سال هم نشده بود. بازی ایکو شبیه به آثاری است که امروزه تحت عنوان بازی های مستقل شناخته می شوند. داستانی ساده و جهت گیری هنری متفاوت.

بازی ایکو همانند بسیاری از بازی های آن دوران مکانیک هایی برای مبارزه دارد اما این مکانیک ها فقط برای تنفس میان بخش های اصلی گیم پلی بازی، یعنی گشت وگذار در محیط و حل معماها هستند. شاخص ترین ویژگی این بازی ارتباط میان ایکو و یوردا است. چیزی که این دو شخصیت با نگه داشتن دست همدیگر در طول داستان این بازی نشان می دهند.

چرا بازی ایکو را بالاتر از بازی محبوب تر و شناخته شده تر سایه کلوسوس قرار دادیم؟ دلیل اصلی این است که ایکو جمع و جورتر ساخته شده و در مقایسه با سایه کلوسوس ارتباط نزدیک تری با بازیکن برقرار می نماید. این بازی بودجه کمتر اما هدف کوچکتری هم دارد و به بهترین شکل ممکن به هدف خود می رسد. اگر چیزی تحت عنوان بازی بی نقص وجود داشته باشد ممکن است ایکو بتواند این لقب را دریافت کند. همه چیز در این بازی از جمله ایده، پیاده سازی و حس حقیقی هنر وجود دارند و در مجموع تجربه ای خاص را خلق می نمایند. هنوز هم بعید می دانیم توسعه دهنده ای به این زودی ها پیدا شود و بتواند چیزی در حد ایکو خلق کند.

1. Metal Gear Solid 3: Subsistence

سال انتشار: 2004 (MGS 3) و 2006 (Subsistence)

تهیه نماینده: Konami

سازنده: Kojima Productions

اگر نگوییم متال گیر سالید 3 بهترین بازی تاریخ است بیراه گفته ایم و باید با دلایل محکم نشان دهیم که یکی دو بازی افسانه ای دیگر که به این بازی نزدیک می شوند در حدی خوب هستند که بتوانیم آن ها را با متال گیر سالید 3 مقایسه کنیم. این بازی یک شاهکار است که زمان نمی شناسد. هنر هیدئو کوجیما را در بهترین شرایط ممکن نشان می دهد و نمایان می نماید چرا عده ای غیر از استاد به کوجیما نمی بندند و یک انسان فانی چقدر می تواند خلاق باشد. صحبت کردن درباره این بازی، آن هم در سه پاراگراف از شکستن شاخ غول هم سخت تر است؛ عظمت متال گیر سالید 3 کتاب می طلبد.

هر کدام از غول های این بازی بی نظیر هستند. The End، The Sorrow و در نهایت The Boss که نقطه اوج داستان این بازی را تشکیل می دهد. از داستان این بازی بگوییم یا گیم پلی آن؟ چیزهایی که در تک تک لحظات این بازی قدرت نمایی می نمایند و نشان می دهند اتصال بازی های ویدیویی به یک مخاطب چقدر می تواند علاوه بر سرگرم نماینده بودن، درگیرنماینده و تفکربرانگیز باشد. تمام این ها در نسخه بهبود یافته این بازی و به لطف دوربین سوم شخص این بازی بهتر شده اند.

به شخصه در دوران کودکی که به عنوان یک زاده ایران لام تا کام انگلیسی بلد نبودم با شنیدن وصف های متال گیر تشویق شدم زبان خارجی یاد بگیرم. بعد از مدت ها درگیری با این زبان و یاددریافت قدم به قدم آن، سراغ سری متال گیر سالید رفتم و با شاهکاری به نام متال گیر سالید 3 روبه رو شدم. لحظه نهایی بازی حین این که همراه با بیگ باس به یادبود باس احترام می گذاشتم از ته دل حس کردم که نه تنها یادگیری یک زبان ارزش چنین اثری داشت، بلکه عظیمی و انتقال حس توسط هنر بازی های ویدیویی، ملیت و جغرافیا نمی شناسد. کاری نداریم که انگلیسی بلد بودن زندگی یک نفر را زیر و رو می نماید و فرصت های بی شماری را در اختیار او قرار می دهد.

این مطلب بر پایه متنی از وب سایت USGamer نگاشته شده.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 17 تیر 1400 بروزرسانی: 17 تیر 1400 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 1656

به "25 بازی برتر پلی استیشن 2" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "25 بازی برتر پلی استیشن 2"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید