ناسا برای اولین بار از یک سیارک نمونه برداری کرد

به گزارش پیامک خنده، به گزارش خبرنگاران به نقل از ایونینگ استاندارد، فضاپیمای اوسیریس رکس ناسا ، روی سیارک بن نو فرود آمد تا نمونه هایی از سطح آن جمع آوری کند.

ناسا برای اولین بار از یک سیارک نمونه برداری کرد

هنگامی این فضاپیما تاییدیه برقراری تماس با سیارک بن نو را گفت که در فاصله 200 میلیون مایلی زمین قرار داشت و تیم این پروژه از موفقیت آن اطمینان حاصل کردند.

در حقیقت طی این عملیات فضاپیما به مدت چند دقیقه روی سیارک فرود آمد تا مقداری از خاک آن را برای نمونه برداری و بازگشت به زمین جمع آوری کند.

البته یک هفته طول می کشد تا محققان از محتوای نمونه جمع آوری شده مطلع شوند و در صورتیکه فرایند نمونه برداری انجام نشده باشد، باید دوباره عملیات را تکرار کنند.

گرانش سیارک برای فرود آمدن فضاپیما روی آن بسیار کم بود و عرض آن فقط 510 متر است. در نتیجه فضاپیمای اوسیریس رکس از یک بازوی رباتیک 3.4 متری برای جمع آوری نمونه ای 60 گرمی از سیارک بن نو استفاده کرد.

قرار بود این عملیات زودتر انجام شود اما به دلیل شیوع ویروس کرونا دو ماه به تعویق افتاد. این نخستین باری است که ایالات متحده آمریکا جمع آوری نمونه از سیارک را انجام می دهد. پیش از این فقط ژاپن توانسته بود چنین عملیاتی انجام دهد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 6 آذر 1399 بروزرسانی: 6 آذر 1399 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 1243

به "ناسا برای اولین بار از یک سیارک نمونه برداری کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناسا برای اولین بار از یک سیارک نمونه برداری کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید