سیاستمدار بلژیکی قیمت واکسن های کرونا را افشا کرد

به گزارش پیامک خنده، یک سیاستمدار بلژیکی به طور تصادفی با پیغامی در توییتر قیمت واکسن های فراوری شده کرونا را افشا کرد، اما پیغام توئیتری او مدت کوتاهی بعد از انتشار، حذف شد.

سیاستمدار بلژیکی قیمت واکسن های کرونا را افشا کرد

به گزارش ایرنا، رسانه های اروپایی از جمله سایت بروکسل تایم و پولیتکو از افشای اتفاقی قیمت واکسن های کرونا در صفحه توییتر خانم اِوا دی بلیکر وزیر بودجه بلژیک بلژیکی خبر دادند. هر چند این توییت برای مدت کوتاهی در صفحه این سیاستمدار دیده شد، اما همین کافی بود تا بسیاری از مخاطبان این شبکه اجتماعی از قیمت واکسن هایی که جان شهروندان بر سر آن ها معامله می گردد، با خبر شوند.

خبرگزاری فرانسه امروز (شنبه) با اشاره به این مطلب نوشت: یک سیاستمدار بلژیکی ظاهراً به طور تصادفی قیمت واکسن کرونای تولیدنمایندگانی که کمیسیون اروپا با آن ها قرارداد منعقد نموده، افشا کرد. اوا دو بلیکر وزیر امور حمایت از مصرف نمایندگان بلژیک جدولی را به همراه قیمت هر دوز واکسن شش نفره در صفحه توییتر خود گذاشت. با اینکه این پیغام پس از مدت کوتاهی حذف شد، اما روزنامه بلژیکی Het Laatste Nieuws عکس صفحه وی را منتشر نموده است.

نگاهی به جدول مذکور نشان می دهد که واکسن شرکت آمریکایی مُدرنا که دولت ترامپ به تازگی آن را تایید نموده است، گرانترین بوده و هزینه آن برای هر دوز 18 دلار است. شرکت آمریکایی جانسون و جانسون برای واکسن خود 8.5 دلار می گیرد. قیمت سایر شرکت ها نیز به یورو داده شده است: واکسن شرکت بایون تک مستقر در ماینتس و شریک آمریکایی اش فایزر دوازده یورو به ازای هر دوز است و شرکت های توبینگن کورواک آلمان 10 یورو و شرکت سانوفی فرانسه 7.56 یورو می گیرند. در این میان ارزانترین واکسن متعلق به شرکت آسترازنکا انگلیس با تنها 1.78 یورو در هر دوز است.

در حال حاضر کمیسیون اروپا از طرف کشور های عضو اتحادیه اروپا با این 6 شرکت ارائه دهنده قرارداد منعقد نموده است. مقامات بلژیک با اشاره به محرمانه بودن قراردادها، نخواستند در خصوص اطلاعات افشاشده اظهار نظر نمایند. در مجموع قرارداد های تامین اتحادیه اروپا شامل 1.3 میلیارد دوز واکسن است. علاوه بر این، گزینه هایی برای 660 میلیون دوز بیشتر توافق شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 2 بهمن 1399 بروزرسانی: 2 بهمن 1399 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 1349

به "سیاستمدار بلژیکی قیمت واکسن های کرونا را افشا کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیاستمدار بلژیکی قیمت واکسن های کرونا را افشا کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید