ادامه فرایند صعودی دلار در معاملات خارجی

به گزارش پیامک خنده، شاخص دلار برای سومین روز متوالی صعودی ماند.

ادامه فرایند صعودی دلار در معاملات خارجی

به گزارش خبرنگاران به نقل از رویترز، انگلیس به کانون اصلی جهش کرونا در دنیا تبدیل شده و گونه جدید دارای مقاومت بیشتری نسبت به گونه های قبلی است. تلفات روزانه ناشی از ابتلا به کووید در بسیاری از کشورهای اروپایی بالا باقی مانده و کشورهای اروپایی باید مجددا منتظر کاهش رشد مالی و طولانی تر شدن مدت زمان لازم برای بازگشت به شرایط پیش از شروع همه گیری باشند. بعضی از مقامات بهداشتی اروپایی هشدار داده اند که هدف واکسیناسیون 70 درصدی شهفرایندان اتحادیه اروپا با فرایند فعلی تا سال 2022 طول خواهد کشید.

دفتر کنترل بودجه کنترل آمریکا در ارزیابی خود از شرایط مالی این کشور پیش بینی نموده رشد مالی سال جاری عظیم ترین اقتصاد دنیا به 4.6 درصد برسد که اگرچه دو درصد کمتر از برآورد قبلی است اما نسبت به رشد سال قبل 8.1 درصد بیشتر خواهد بود. از طرف دیگر شرایط مالی اروپا کماکان ناامید نماینده باقی مانده و تا خاتمه دسامبر 2020 نرخ بیکاری در منطقه یورو با 0.1 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به 7.5 درصد رسید اما این نرخ در سطح اتحادیه اروپا بدون تغییر نسبت به ماه قبل در سطح 8.4 درصد باقی ماند. این نرخ بیکاری بالاترین نرخ بیکاری ثبت شده در کشورهای عضو منطقه یورو در سه ماه اخیر بوده است.

وزارت ارتباطات و امور داخلی ژاپن بیان کرد: نرخ بیکاری در این کشور تا خاتمه ماه دسامبر بدون تغییر نسبت به ماه قبل به 2.9 درصد رسیده است. این کمترین نرخ بیکاری ثبت شده در این کشور از ژوئیه 2020 تا به امروز بوده است. با در نظر دریافت فاکتورهای فصلی شمار بیکاران ژاپنی در حال حاضر حدود دو میلیون و 4000 نفر برآورد می گردد که 6000 نفر بیشتر از شمار بیکاران ثبت شده در مدت مشابه سال 2019 بوده است.

شرایط مالی کشورهای اروپایی هنوز فاصله زیادی تا سطح مطلوب دارد و رشد مالی بسیاری از آن ها در محدوده صفر درصدی یا منفی قرار گرفته است. اقتصاد آلمان سال 2020 را با رشد منفی پنج درصدی به خاتمه رساند که اگرچه بهتر از عملکرد سال 2009 با رشد منفی 5.7 درصد است اما یکی از بدترین عملنمودهای اقتصاد این کشور در تاریخ معاصر محسوب می گردد. پیتر آلتمایر- وزیر اقتصاد آلمان با سخت خواندن شرایط کنونی گفته است انتظار ندارد تا پیش از سال 2022 اقتصاد آلمان به شرایط قبل از بحران کرونا بازگردد. در سه ماهه چهارم سال قبل نیز رشد مالی آلمان تنها 0.1 درصد بوده است.

مرکز آمار فرانسه در گزارشی بیان کرد در سه ماهه چهارم سال 2020، متوسط رشد مالی این کشور منفی 1.3 درصد اندازه گیری شده است که 0.2 درصد کمتر از نرخ پیش بینی شده قبلی و 19.8 درصد کمتر از رشد مالی ثبت شده این کشور در سه ماهه قبلی بوده است. بر مبنای سالانه نیز متوسط رشد مالی فرانسه در دوازده ماه منتهی به دسامبر منفی 8.3 درصد اندازه گیری شده است.

برخلاف بعضی انتظارات، چین و آمریکا در دوره بایدن هم دست کم در ابتدای راستا روابط کم تنشی را تجربه ننموده اند و اختلافات دو طرف تا حد زیادی پا بر جا مانده است. چوی تیانکای- سفیر چین در آمریکا در نخستین اظهار نظر مقامات ارشد چینی در مورد رابطه با آمریکا گفته است چین همیشه به دنبال همزیستی مسالمت آمیز با آمریکا است و واشنگتن نباید از خط قرمزها عبور کند. تیانکای با بیان اینکه آمریکا دارای سو برداشت از مناسبات با چین است اضافه نمود: این یک برداشت غلط است که بعضی مقامات آمریکایی چین را رقیب استراتژیک خود می دانند.

احتیاط معامله گران نسبت به روزهای آینده بیش از پیش بیشتر شده به ویژه حالا که شمار مبتلایان به کرونا در دنیا از رقم 100 میلیون نفر نیز فراتر رفته است. در اروپا دولت آلمان پیش بینی خود از رشد مالی سال جاری این کشور را به سه درصد کاهش داده که بسیار کمتر از رشد پیش بینی شده 4.4 درصدی قبلی است. آلمان در روزهای اخیر شاهد افزایش بی سابقه شمار مبتلایان و قربانیان کرونا بوده و دولت در نتیجه این اتفاق و با هدف کاستن از سرعت شیوع ویروس مجبور به اعمال بعضی محدودیت ها شده است.

شاخص مدیران خرید آلمان نشان می دهد دید مدیران مالی نسبت به شرایط اقتصاد در ماه های پیش رو کمی بهتر شده است. با این حال هنوز این شاخص با سطح قبل از کرونا فاصله معناداری دارد و تا زمانی که واکسن ها اثربخشی قابل توجهی نداشته باشند فرایند فعلی ادامه دارد. الزام به تزریق واکسن در حداقل دو نوبت و عدم دسترسی کشورهای فقیر به واکسن از جمله دلایلی است که معامله گران را نسبت به اتمام بحران کرونا تا خاتمه سال نگران می نماید. سازمان بهداشت دنیای نیز از کشورهای ثروتمند خواسته است به کشورهای کم توان تر برای تهیه واکسن یاری نمایند چرا که بدون آن کانون های شیوع بیماری باقی خواهند ماند.

کریستین لاگارد- رییس سابق صندوق بین المللی پول و رییس فعلی بانک مرکزی اروپا- با بیان اینکه امیدوار است سال 2021 سالی برای احیای اقتصاد دنیای باشد گفته است هنوز با سطح کم سابقه ای از نااطمینانی نسبت به آینده روبرو هستیم. لاگارد که در مجمع دنیای اقتصاد به سخنرانی می پرداخت در بخش دیگر سخنانش با اشاره به افزایش مجدد آمار مبتلایان به کرونا در دنیا گفت سیاست های حمایتی بانک مرکزی اروپا برای تقویت رشد مالی در سال 2021 هم ادامه خواهد یافت و پیش بینی می کنم رشد مالی منطقه یورو سال جاری به طور متوسط حدود 3.9 درصد باشد.

تا به امروز بیش از 104 میلیون و 199 هزار و 451 مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین دو میلیون و 256 هزار و 203 نفر جان خود را از دست داده اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با 456 هزار و 56 نفر، برزیل با 225 هزار و 159 نفر، مکزیک با 159 هزار و 100 نفر، هند با 154 هزار و 629 نفر و انگلیس با 108 هزار و 13 نفر بوده است.

شدت دریافت سرعت شیوع کرونا باعث شده است تا شاهد رقم خوردن رکوردهای جدید از مرگ و میر روزانه ویروس کرونا باشیم تا جایی که روز بیستم ژانویه با ثبت از 17 هزار و 374 فوتی در یک شبانه روز رکورد قبلی را که مربوط روز بیست و نهم دسامبر با ثبت از 14 هزار و 117 فوتی بود، شکست.

کیت جوکیس- استراتژیست ارزی بانک سوسیت ژنرال گفت: به زبان ساده از نظر معامله گران ارزش فعلی دلار بیش از حدی است که باید باشد و برای همین فکر می کنم روزهای بد دلار ادامه دارد. بازارها به آن چه در حوزه سیاست گذاری پولی رخ می دهد واکنش نشان می دهند و با شرایط فعلی فشار زیادی روی دلار است. در مقایسه با ماه های ابتدایی سال جذابیت دلار برای بسیاری از معامله گران کاهش پیدا نموده است.

شاخص دلار

شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای دنیای را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با 0.2 درصد افزایش نسبت به روز گذشته در سطح 91.203 واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل 1.112 دلار اعلام شد (نرخ های فوق بر حسب ساعت خاتمهی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است).

ارزهای اروپایی

در تازه ترین دور از معاملات، پوند با 0.17 درصد کاهش نسبت به روز قبل خود و به ازای 1.364 دلار مبادله شد. یورو 0.38 درصد پایین رفت و با ماندن در کانال 1.20 به 1.202 دلار رسید.

ارزهای آسیایی

در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با 0.14 درصد افزایش به 105.081 ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای 1.318 دلار مبادله شد. همچنین نرخ برابری دلار معادل 6.456 یوان چین اعلام شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 اسفند 1399 بروزرسانی: 15 اسفند 1399 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 1435

به "ادامه فرایند صعودی دلار در معاملات خارجی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادامه فرایند صعودی دلار در معاملات خارجی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید