رشد 40 درصدی فاز اول پالایشگاه مهر خلیج فارس، آخرین شرایط پالایشگاه آناهیتا

به گزارش پیامک خنده، معاون فنی و مهندسی هلدینگ نفت، گاز و پتروشیمی قرارگاه خاتم الانبیا گفت: فاز اول پالایشگاه مهر خلیج فارس در حال حاضر حدود 40 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در سال 1403 به بهره برداری می رسد.

رشد 40 درصدی فاز اول پالایشگاه مهر خلیج فارس، آخرین شرایط پالایشگاه آناهیتا

به گزارش گروه افتصادی خبرنگاران، مصطفی فرج شهیر با اشاره به اقدامات قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا در حوزه صنعت نفت عنوان نمود: مجموعه قرارگاه در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی یک هلدینگ تخصصی را ایجاد نموده است که ذیل این هلدینگ حدود 20 شرکت و موسسه فعالیت می نمایند.

وی ادامه داد: ما در مجموعه قرارگاه سعی کردیم که در تمام حوزه ها ورود داشته باشیم و در موضوع لرزه نگاری و اکتشاف نفت و گاز و حفاری چاه ها در دریا و خشکی پروژه انجام دادیم.

فرج شهیر گفت: در حوزه دریا، قرارگاه در فاز 13 و 22-24 میدان گازی پارس جنوبی، دو طرح هر یک با 38 حلقه چاه را حفاری نموده است که پیشرفت آن بالای 90 درصد است و گاز از این میدان مشترک فراوری می گردد.

معاون فنی و مهندسی قرارگاه خاتم الانبیا گفت: در حوزه خشکی نیز قرارگاه خاتم الانبیا طرح های توسعه میادین نفتی در خوزستان را در دستور کار دارد و مجموعا عملیات حفاری حدود 176 حلقه چاه در حال انجام است.

وی گفت: مجموعه قرارگاه خاتم در حوزه میان دستی بیش از 6 هزار کیلومتر خط لوله نفت، گاز و فرآورده نفتی اجرا نموده و حدود 1200 کیلومتر در برنامه ساخت است، پروژه احداث این خطوط لوله عمدتا در منطقه ها محروم کشور اجرا شده است. احداث ایستگاه های تقویت فشار و تلمبه خانه ها نیز در برنامه کاری قرارگاه وجود داشته است.

فاز اول پالایشگاه مهر خلیج فارس در سال 1403 به بهره برداری می رسد

فرج شهیر گفت: قرارگاه خاتم الانبیا در احداث پالایشگاه های گازی فاز 15-16 و 22-24 و فاز 13 نقش آفرینی نموده است و با بهره برداری از این پالایشگاه ها بیش از 150 میلیون متر مکعب گاز به شبکه سراسری تزریق می گردد.

معاون فنی و مهندسی هلدینگ نفت، گاز و پتروشیمی قرارگاه خاتم الانبیا گفت: بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی جهان به نام پالایشگاه ستاره خلیج فارس به وسیله قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا احداث شده است. احداث این پالایشگاه، تهدید واردات بنزین را به فرصت صادرات این محصول در شرایط تحریم تبدیل کرد.

وی تاکید نمود: بعلاوه قرارگاه خاتم الانبیا برای احداث یک پالایشگاه 120 هزار بشکه ای میعانات گازی دیگر به نام پالایشگاه مهر خلیج فارس در کنار پالایشگاه ستاره خلیج فارس نیز در حال انجامی پروژه است.

فرج شهیر اضافه نمود: فاز اول پالایشگاه مهر خلیج فارس الان حدود 40 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و انشاالله در سال 1403 به بهره برداری می رسد و فاز های بعدی نیز در آینده تکمیل می گردد.

احداث بزرگ ترین واحد یوتیلیتی پتروشیمی در عسلویه

ویب اظهار کرد: برای جمع آوری گاز های همراه نفت نیز احداث پالایشگاه های NGL را در برنامه داریم. یکی از این پالایشگاه ها در استان خوزستان به مرحله راه اندازی رسیده است و انشاالله در امسال این پروژه تکمیل می گردد.

وی تاکید نمود: قرارگاه خاتم الانبیا به حوزه صنعت پتروشیمی نیز ورود نموده است. در حال حاضر پتروشیمی دماوند به عنوان بزرگترین واحد یوتیلیتی در منطقه عسلویه در حال احداث است و بخشی از آن به بهره برداری رسیده است.

فرج شهیر گفت: در حوزه ساخت کشتی و سکو های نفتی و گازی نیز مجموعه قرارگاه با ظرفیت ها و توانمندی هایی که دارد به صورت فعال ورود نموده است و تا به امروز 10 سکو ساخته و در دریا نصب شده است.

آخرین شرایط پالایشگاه آناهیتا کرمانشاه

فرج شهیر گفت: پالایشگاه آناهیتا بیش از یک دهه است که به علت مشکلاتی که در حوزه تامین اقتصادی داشته، پیشرفت ننموده است. چالش هایی بین سهامداران گذشته وجود داشت و وزارت نفت سابق نیز رغبتی به این پروژه نداشت و در نتیجه پروژه متوقف باقی ماند.

وی گفت: حدود دو سالی هست که قرارگاه خاتم الانبیا این پروژه را برعهده گرفته است و در کوشش است با یاری وزارت نفت و صندوق توسعه اقتصادی و تامین اعتبار بتواند این طرح را فعال کند.

فرج شهیر گفت: در حال حاضر پالایشگاه آناهیتا در حال طی کردن مراحل مهندسی پایه است و وقتی به مراحل مهندسی جزئیات برسد، انشاالله مردم شاهد فعال شدن این پروژه نیز خواهند بود.

وی اضافه نمود: در صورتی که این پروژه به وسیله سهامداران تامین اعتبار بگردد و دولت نیز به وسیله صندوق توسعه ملی یا توافق ایران و چین بتواند فاینانس این پروژه را حل نماید، این پروژه 4 میلیارد یورویی می تواند تا 5 سال آینده به بهره برداری برسد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 11 تیر 1401 بروزرسانی: 11 تیر 1401 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 2041

به "رشد 40 درصدی فاز اول پالایشگاه مهر خلیج فارس، آخرین شرایط پالایشگاه آناهیتا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد 40 درصدی فاز اول پالایشگاه مهر خلیج فارس، آخرین شرایط پالایشگاه آناهیتا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید