راهکارهای توسعه پرورش ماهی در کشور، ارز را به جای واردکننده به تولیدکننده نهایی بدهید

به گزارش پیامک خنده، موانع فراوری ماهی در کشور و راهکارهای توسعه این بخش در برنامه گفت و گوی ویژه خبری امشب آنالیز شد.

راهکارهای توسعه پرورش ماهی در کشور، ارز را به جای واردکننده به تولیدکننده نهایی بدهید

به گزارش خبرنگار ، موانع فراوری ماهی در کشور امشب 31 فروردین ماه در برنامه گفت و گوی ویژه خبری با حضور صالحی فارسانی عضو اتحادیه ماهیان سردآبی و عبدالحی معاون توسعه آبزی پروری شیلات مورد بحث و آنالیز نهاده شد.

صالحی فارسانی عضو اتحادیه ماهیان سردابی با اشاره به اینکه اختصاص ارز دولتی به جای مردم به واردنمایندگان تخم ماهی اشتباه بود گفت: بلافاصله بعد از تخصیص ارز دولتی قیمت اظهار شده واردات دو برابر شد.

وی با اشاره به اینکه در یک مقطعی قرار بر این شد تا واردات چشم ژنتیکی انجام شود اظهار کرد: متاسفانه، چون این کار سودآور بود به جای این که در آن فاصله حرکت کنیم شرکت های وارد نماینده مختلفی به این حوزه وارد شدند.

عضو اتحادیه ماهیان سردابی با اشاره به اینکه تخمی که وارد کشور می شود باید عاری از بیماری باشد اضافه نمود: مزارع تکثیر ما با ویروس آلوده شده اند یعنی مزارعی که زمانی احتیاج داخل کشور را تامین می کرد بیشتر آن ها متاسفانه آلوده شدند، وقتی مراکز تکثیر آلوده شد، عملاً حلقه فراوری را از دست دادیم.

وی ادامه داد: کشوری که بزرگترین فراوری نماینده ماهی قزل آلا بود اکنون تبدیل به بزرگترین واردنماینده تخم چشم زده شده است.

صالحی فارسانی اعلام کرد: هیچ ویروسی از ماهی قزل آلا به انسان وارد نمی شود، سال 94 اوج واردات بود و پس از آن آلودگی ها به هر صورتی کنار گذاشته شد، اما خسارت بسیار بزرگی به این صنعت وارد شد، بعضی از دوستان شیلات یاری کردند و بعضی هم سنگ اندازی کردند.

عضو اتحادیه ماهیان سردابی با اشاره به اینکه عملاً بیش از 80 درصد واردات ما مخصوص یک شرکت فرانسوی است که آن شرکت عمده سهام شرکت اسپانیایی را دارد گفت: جوامع روستایی و محروم در این صنعت کار می نمایند، متاسفانه این صنعت قربانی منفعت طلبی عده ای خاص شده که با پشتیبانی بخشی از مدیران شیلات این امر صورت گرفته است.

صالحی فارسانی با اشاره به اینکه ما یاری شیلات را نمی خواهیم، فقط ضرر نزنند اعلام کرد: ارز را به جای فراوری نماینده خارجی به فراوری نماینده نهایی بدهید.

وی گفت: باید ببینیم شیلات در قبال فراوری نماینده داخلی چه کاری انجام داده است، اگر ارز را به آنها دادند و به تکثیر نماینده ضربه زدند در قبال آن چه کاری انجام دادند. شیلات چه سیاستگذاری دارد؟ ما دغدغه خودکفایی داریم و دوست داریم که مملکت ما در بحث کشاورزی خودکفایی داشته باشد.

عضو اتحادیه ماهیان سردابی با اشاره به اینکه ارز باید به فراوری نماینده نهایی اختصاص پیدا کند اضافه نمود: ارز باید به پروار کار برسد، ارزی که گم شد اگر به پرورش دهنده نهایی می دادند به هر تن نزدیک به 2 میلیون تومان یارانه تعلق می گرفت.

صالحی فارسانی با اشاره به اینکه 320 میلیون تخم چشم زده با ارز دولتی وارد این کشور شد و عرضه و تقاضا را به هم ریختند گفت: این خیانت به صنعت است ،همواره با واردات، خطر بروز بیماری های جدید وجود دارد .

وی با اشاره به اینکه اگر وزارتخانه این ارز را به پروارکار و تکثیرکار اختصاص می داد امروز می توانستیم ادعا کنیم که همه مزارع تکثیر با هم می توانند رقابت نمایند، گفت: نباید از سازمان تحقیقات شیلات غافل شویم، سازمان تحقیقات شیلات طرح اس پی اف را معرفی کرد.

عضو اتحادیه ماهیان سردابی توضیح داد: تخصیص ارز به واردات تخم ماهی خیانت بود، ارزبازی به فراوری ماهی ضرر زد، اگر تخم ماهی وارداتی را دور می انداختند باز سود می کردند.

عبدالحی معاون توسعه آبزی پروری شیلات در ادامه برنامه با اشاره به اینکه سازمان شیلات ارز به وارد نماینده نداده بلکه وزارت کشاورزی داده است اضافه نمود: تا سال 84 واردات در زمینه تخم چشم زده نداشتیم.

وی اعلام کرد: ارزش صنعت قزل آلا 76 هزار میلیارد ریال است و سرمایه گذاری صورت گرفته بیش از 100 هزار میلیارد است یعنی بیش از 300 میلیون دلار فقط ارزش جاری قزل آلای کشور است و 22 هزار نفر شاغل دارد .

معاون توسعه آبزی پروری شیلات گفت: صنعت قزل آلا گسترش پیدا نموده و این افتخاری است ، قبل از انقلاب اسلامی آبزی پروری نداشتیم، الان در تمام نقاط کشور آبزی پروری داریم و شغل و درآمد ایجاد شده است ، صنعت قزل آلا را می توان با سایر بخش های مالی کشور مقایسه کرد.

عبدالحی اضافه نمود: واردات ابتدا بر اساس درخواست پرورش دهندگان انجام می شود ،واردات تخم قزل آلا مانند کالاهای دیگر نیست که در انبار بگذارید و نگه دارند و هر وقت خواستند آن را بفروشند، اگر متقاضی وجود نداشته باشد نمی توان آن را وارد کرد.

وی ادامه داد: مجموعه ای از سازمان دامپزشکی و شیلات تصمیم گیری می نمایند که متولی بهداشت و بیماری ها، سازمان دامپزشکی است و سیاست گذاری و برنامه ریزی بر عهده سازمان شیلات است. بخش خصوصی خودشان متقاضی واردات هستند ،درست است که واردات ایراداتی دارد ولی این صنعت را گسترش داده است.

کامبیز رخشانی مهر مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های آبزیان سازمان دامپزشکی در ادامه برنامه با اشاره به اینکه ما برنامه های مراقبتی و نظارتی داریم گفت: بخشی از نظارت را به واسطه دامپزشکی کشورهای صادرنماینده متقبل می شویم.

وی ادامه داد: وقتی کالایی وارد کشور می شود در مرزهای ورودی نظارت صورت می گیرد و نمونه برداری و دوره قرنطینه طی می شود و آزمایش های لازم به عمل می آید ، در مورد فراوری داخل نظارت از ابتدای امر توسط سازمان دامپزشکی صورت می گیرد.

مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های آبزیان سازمان دامپزشکی اضافه نمود: ردپای ورود عوامل بیماری زای ویروسی به سال های دور برمی شود ، آنالیز های اپیدمیولوژیکی که صورت گرفته این ظن را ایجاد می نماید که محتمل است به وسیله واردات یکی از عوامل بیماری زا به کشور وارد شود، زمانی با قطعیت می توانیم صحبت کنیم که بتوانیم آن را اثبات کنیم.

وی بیان نمود: سازمان دامپزشکی کشور در طول این سال ها توانست امکانات تشخیصی و مراحل تشخیصی خود را قوی تر کند و به فراخور احتیاج امکانات گسترده تر شد ،در ده سال گذشته فقط یک مرکز ملی تشخیص داشتیم ولی امروز 7 آزمایشگاه منطقه ای تعیین در سراسر کشور ایجاد شده که زیر نظر مرکز ملی تشخیص هستند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 24 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1400 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 1569

به "راهکارهای توسعه پرورش ماهی در کشور، ارز را به جای واردکننده به تولیدکننده نهایی بدهید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهکارهای توسعه پرورش ماهی در کشور، ارز را به جای واردکننده به تولیدکننده نهایی بدهید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید