راهنمای سفر برای افراد دیابتی

به گزارش پیامک خنده، طبق گزارش فدراسیون بین المللی دیابت، حدود 425 میلیون نفر از افراد بالغ سراسر دنیا به دیابت مبتلا هستند. همین امر سفر کردن را برای آن ها به کاری چالش برانگیز تبدیل می نماید.

راهنمای سفر برای افراد دیابتی

دیابت یکی از شایع ترین بیماری ها است که بسیاری از افراد در سراسر جهان به آن مبتلا هستند. طبق گزارش فدراسیون بین المللی دیابت، تعداد افراد مبتلا به دیابت در سال 2017 حدود 425 میلیون نفر تخمین زده شده و انتظار می رود این جمعیت تا سال 2045 به بیش از 629 میلیون نفر برسد.

درواقع بیماری دیابت شرایط جسمانی و حتی روحی فرد را تحت تأثیر قرار می دهد و می تواند این باور را در فکر او ایجاد کند که از این پس فعالیت هایی نظیر سفر کردن و ماجراجویی آرزویی محال و دست نیافتنی است. باوری که ممکن بود در فکر لارا پاندولفی (Laura Pandolfi) جهانگرد اهل فرانسه هم رسوخ کند و او را از حرکت بازدارد؛ اما این اتفاق هرگز رخ نداد.

پس از آنکه لارا پاندولفی ماجراجو، به بیماری دیابت مبتلا شد، یک راهنمای سفر برای افرادی که به بیماری دیابت مبتلا هستند تهیه کرد تا آن ها بتوانند علی رغم این بیماری، در حین سفر سلامتی خودشان را حفظ نمایند و از ماجراجویی خود نهایت لذت را ببرند.

نکته اصلی این است که مواردی نظیر بر هم خوردن ساعت خواب و بیداری، تغییر سبک تغذیه و البته تنوع غذایی در مقصد سفر، ازجمله مواردی هستند که می توانند سلامت افراد دیابتی را با اخلال روبرو نمایند. تمامی این موارد در کنار آمار و ارقامی که به وسیله فدراسیون بین المللی دیابت ارائه شده، وظیفه لارا پاندولفی را برای تهیه یک راهنمای سفر کاربردی سنگین تر می کرد.

در سال 2014 لارا پاندولفی که برای سفر، به کشورهای ویتنام، کامبوج، لائوس و تایلند رفته بود، کم کم متوجه شد حال عمومی اش مثل سابق نیست. او در این رابطه می گوید:

در میانه های سفر، چند بار دچار ضعف شدم و احساس خستگی شدیدی داشتم؛ با این حال به سفرم ادامه دادم تا به کشورم برگردم و شرایط جسمانی ام را در آنجا مورد آزمایش قرار دهم.

پس از چند ماه، لارا به فرانسه بازگشت و متوجه شد که به بیماری دیابت نوع یک دچار شده است.

پس از مبتلا شدنم به بیماری دیابت، پزشک متخصص حدود 10 روز من را در بیمارستان بستری کرد. اولین سؤالی که از پزشک پرسیدم این بود که آیا باز هم می توانم به سفر کردن و ماجراجویی ادامه دهم؟ چون زمانی که تنهایی به دور جهان سفر می کنم، احساس استقلال و بی باکی دلپذیری دارم و نمی توانم زندگی ام را بدون ماجراجویی تصور کنم.

پزشکان در این رابطه به لارا پاندولفی اطمینان دادند که او باز هم می تواند به سفر و ماجراجویی بپردازد؛ البته در صورتی که یکسری نکات را به شکل کامل و دقیق رعایت کند.

لارا می گوید:

از آن به بعد هر روز کل اینترنت را جستجو می کردم تا هر نوع اطلاعاتی که ضروری است درباره دیابت و سفر بدانم را پیدا کنم. هرچه بیشتر جستجو می کردم، سؤالات بیشتری در فکرم شکل می گرفت؛ مثلا چطور می توانم در طول سفر، بسته انسولینم را خنک نگه دارم؟ اگر قرص های قند خونم را در هند گم کنم چه اتفاقی می افتد؟ آیا در مکزیک قرص گلوکز پیدا می گردد؟ آیا غذاهای محلی کشور پرو برای دیابتی ها مناسب است؟

هر چه تعداد سؤال ها بیشتر می شد، به همان اندازه شک و تردید من هم بیشتر می شد و این در حالی بود که فقط می توانستم جواب تعداد کمی از سؤال هایم را پیدا کنم.

اینترنت مملو از یکسری نکات کلی و پراکنده است و هیچ منبع کامل و جامعی در رابطه با سفر و دیابت در آن وجود ندارد. به همین علت متوجه شدم چیزی که دیابتی ها به آن نیاز دارند، یک راهنمای سفر کاربردی است و من باید به هر نحوی که شده آن را در اختیارشان قرار دهم.

دو سال بعد از این اتفاق، پاندولفی سایت Sweet Trip را راه اندازی کرد. سایتی که می توان از آن به عنوان یک راهنمای جامع و کامل سفر برای افراد دیابتی نام برد.

راهنمای جامع سفر برای افراد دیابتی

راهنمای سفر Sweet Trip هم اکنون به زبان های انگلیسی و فرانسوی در دسترس همگان قرار گرفته است. در این راهنما، اطلاعاتی جامع در رابطه با سفر به کشورهای کوبا، فرانسه، مکزیک و پرتغال برای افراد دیابتی گنجانده شده است.

البته راهنمای سفر به ونکوور، تورنتو، لندن، مادرید، بارسلون، رم، وین، تایلند، بالی (اندونزی)، کاستاریکا، هاوایی، سان فرانسیسکو و نیویورک هم در سال 2019 منتشر می گردد.

طبق گفته لارا پاندولفی، هر راهنما سه بخش مختلف دارد که هر یک از آن ها نکاتی را درباره بهبود سطح سلامت افراد دیابتی بیان می نمایند.

1. خوراکی ها و مواد مغذی محلی

اولین بخش از راهنمای سفر برای دیابتی ها به معرفی انواع خوراکی ها در مقصد می پردازد. در این بخش شما با نوع و مواد تشکیل دهنده غذاها، نوشیدنی ها و دسرهای محلی هر شهر و کشور آشنا می شوید؛ مثلا در راهنمای سفر به کوبا برای افراد دیابتی، نام غذایی محلی به نام camarones enchilados آمده که کالری بسیار پایینی دارد و به همراه یک سالاد محلی، می تواند مواد مغذی مورجهانز افراد دیابتی را تأمین کند. بعلاوه در هر بخش از این راهنما، یکسری عبارات کلیدی و مورجهانز افراد دیابتی به زبان کشور مقصد هم گنجانده شده است. عباراتی نظیر بدون شکر لطفا که برای دیابتی ها کاربرد فراوانی دارد.

2. سیستم درمانی و اطلاعات پزشکی

در این بخش از راهنمای سفر، اطلاعاتی نظیر شماره تلفن های اضطراری، آدرس بیمارستان ها، داروخانه ها و مراکز مراقبت از افراد دیابتی گردآوری شده است. علاوه بر این در بخش اطلاعات پزشکی، یک لغتنامه مخصوص هم وجود دارد که در آن ترجمه یکسری اصطلاحات پزشکی، نام اعضای مختلف بدن، بیماری ها، علائم بیماری، آزمایش های پزشکی، داروها و ... گردآوری شده تا دیابتی ها بتوانند در سایر کشورها و مواقع لزوم، از آن ها استفاده نمایند. با یادگیری این لغات، برقراری ارتباط با پزشکان و پرستاران برای افراد دیابتی ساده تر می گردد.

3. فعالیت های بدنی

فعالیت های بدنی در کنترل بیماری دیابت نقشی کلیدی دارند. به همین علت در راهنمای سفر Sweet Trip بخشی وجود دارد که در آن برنامه های کاربردی راجع به پیاده روی و حتی شرکت در تورهای دوچرخه سواری گنجانده شده است؛ مثلا در راهنمای سفر به پاریس، اطلاعاتی از منطقه ها دیدنی شهر نظیر مون مارتر (Montmartre) قرار گرفته و در آن ذکرشده که با پای پیاده چند دقیقه طول می کشد تا شما به این مکان ها برسید.

مهم ترین نکته درباره بخش های مختلف راهنمای سفر این است که قبل از انتشار این اطلاعات، اعضای تیم Sweet Trip به کشورها و شهرهای مختلف سفر می نمایند تا بتوانند برای دیابتی ها، اطلاعات دقیقی را از شرایط مقصد سفر به دست بیاورند.

نکاتی در رابطه با سفرهای هوایی برای دیابتی ها

همه افراد دیابتی باید بتوانند در هنگام سفر، برای تمام سؤال های خود جوابی دقیق و مستند پیدا نمایند. بالأخص زمانی که به وسیله سفرهای هوایی، قصد خروج از کشور را دارند؛ مثلا دیابتی ها باید بدانند که همراه داشتن لوازم و داروهای ضروری نظیر انسولین قلمی، دستگاه تست قند خون، سرنگ و قرص های کنترل قند خون در سفرهای بین المللی بلامانع است. البته به شرطی که تمام آن ها درون کیسه های دربسته شفاف و در یک مکان معین و قابل اسکن قرار بگیرند.

علاوه بر این افراد دیابتی همواره باید در هنگام سفر (به خصوص در سفرهای هوایی)، مقداری اسنک یا میان وعده همراه خود داشته باشند تا در صورت پایین آمدن سطح قند خونشان از آن ها استفاده نمایند.

افراد دیابتی باید همواره یک نوشته یا علامتی را همراه خود داشته باشند که در آن نوع بیماری، شماره تلفن افراد نزدیک، نام و معینات پزشکشان درج شده باشد. با این کار، در مواقع لزوم سایرین می توانند با استفاده از آن اطلاعات، خیلی بهتر و دقیق تر به فرد دیابتی یاری نمایند.

در انتها، لارا پاندولفی درباره فعالیت های خود در زمینه راه اندازی سایت Sweet Trip می گوید:

ما بیش از آنکه در پی راه اندازی کسب وکار باشیم، می خواهیم یک جامعه تشکیل دهیم. امیدواریم بتوانیم قدم به قدم سایتمان را قدرتمندتر کنیم و نکات کاربردی بیشتری را در اختیار افراد دیابتی سراسر جهان قرار دهیم. ما باید همواره به یکدیگر یاری کنیم.

منبع: کجارو / afar.com
انتشار: 26 تیر 1401 بروزرسانی: 26 تیر 1401 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 2055

به "راهنمای سفر برای افراد دیابتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای سفر برای افراد دیابتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید