9 کتاب مصور برای سرگرم شدن بچه ها در تعطیلات سال نو

به گزارش پیامک خنده، برای بسیاری از ما، ممکن است شخصیت های موردعلاقه مان یا فضای مجذوب کننده کتاب های دوران کودکی مان را به خاطر داشته باشیم؛ درواقع برای بسیاری از ما کتاب های مصور، همان اولین کتاب هایی هستند که ما را عاشق مطالعه کردند. مطالعه کتاب های مصور برای بچه ها و رشد انگیزه مطالعه در آن ها بسیار مهم است، چرا که بچه ها قبل از خواندن کلمات، خواندن تصاویر و درک اشکال را یاد می گیرند.

9 کتاب مصور برای سرگرم شدن بچه ها در تعطیلات سال نو

تصاویر یک کتاب مصور با شخصیت های دوست داشتنی و تصاویر زیبایش می تواند بسیار مسحورنماینده، سرگرم نماینده و الهام بخش باشد. علاوه بر این، کتاب هایی که پر از تصاویر هستند، بچه ها را تشویق می نمایند تا در خصوص آنچه قرار است اتفاق بیفتد، پیش بینی و استنباط نمایند.

در ادامه این مطلب ما 9 کتاب از برترین کتاب داستان های مصور برای بچه ها در تمام سنین برای سرگرم شدن در تعطیلات سال نو را به اختصار معرفی کرده ایم تا با کودکتان بخوانید و ساعت ها لذت ببرید. این کتاب های مصور بچه ها، پر از داستان های طنز، نشاط آور و تصاویر درخشان هستند که مطمئنا به کتاب های موردعلاقه فرزندتان تبدیل خواهند شد.

1. گروفالو

کتاب گروفالو با عنوان انگلیسی The Gruffalo نوشته جولیا دونالدسون اولین بار سال 1999 منتشر شد. این اثر که همچنان یکی از برترین کتاب های کلاسیک مصور برای بچه ها به شمار می رود، با بیش از 14 میلیون نسخه به یکی از آثار پرفروش در سراسر دنیا تبدیل شده است. این اثر درخشان، جایزه نامارتیز در سال 1999 برای کتاب های تصویری، جایزه بلو پیتر در سال 2000 برای برترین کتاب و جایزه ملی کتاب انگلستان در سال 2005 را دریافت کرده است.

جولیا دونالدسون تعدادی از محبوب ترین کتاب های بچه ها دنیا را نوشته است، از جمله کتاب های گروفالو و بچه گروفالو و موش ناقلا که مجموعا به بیش از صد زبان ترجمه شده اند.

کتاب مصور گروفالو داستان یک موش باهوش، یک هیولای خیالی به نام گروفالو و سه حیوان بزرگ است که می خواهند او را بخورند. یک روز موش کوچولو در میان جنگل قدم می زند و با روباه، جغد و مار روبرو می شود. موش کوچک داستان برای فرار از دستشان، به هر یک از آن ها در خصوص یک گروفالوی ترسناک که موجودی بزرگ و ترسناک با چشمان نارنجی، زبانی سیاه است، می گوید. توصیف موش از گروفالوی وحشتناک که می خواهد آن ها را بخورد، روباه، جغد و مار را می ترساند.

بعد از چند روز وقتی خودش با گروفالو روبرو می شود، با هوشمندی یک داستان سرهم کرده و گروفالو را متقاعد می نماید که خودش ترسناک ترین موجود در این جنگل تاریک عمیق است و دوباره پیروز می شود از خطر فرار کند؛ موش می داند که نمی تواند گروفالو را از نظر میزان شکست دهد، بنابراین به جای قدرت بدنی، از فکر چابک خود استفاده می نماید.

کتاب گروفالو، داستان پر تعلیق و طنز را با تصاویر رنگارنگ فوق العاده ترکیب می نماید و آن را به یک کتاب مصور عالی تبدیل کرده که بچه ها را مجذوب خود خواهد نمود. با نگاه اولیه به گروفالو، ممکن است فکر کنید که آیا باعث کابوس برای فرزندتان می شود، اما ظاهر هیولایی او بین بچه ها بسیار محبوب و شناخته شده است. از داستان این کتاب، یک انیمیشن به کارگردانی مکس لنگ و یاکوب شو اقتباس گشته که نامزد جایزه اسکار شده است.

در بخشی از کتاب گروفالو می خوانیم:

گروفالو گفت هیچ گروفالویی نباید هیچ وقت پا توی جنگل تودرتو بگذارد. بچه گروفالو پرسید: چرا نباید؟ چرا نباید؟ گروفالو گفت: چون اگر این کار را بکنی موش بد گنده می افتد دنبالت. من یک بار دیدمش خیلی خیلی وقت پیش.

کتاب گروفالو اثر جولیا دونالدسون انتشارات کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان

مشاهده کالا

2. در جستجوی قطعه گم شده

کتاب در جستجوی قطعه گم شده با عنوان انگلیسی The Missing Piece اثر شاعر، نویسنده، کاریکاتوریست و خواننده آمریکایی، شل سیلور استاین است که اولین بار سال 1976 منتشر و به وسیله رضی هیرمندی به فارسی برگردانده شد. سیلور استاین به خاطر کارتون ها، آهنگ ها و کتاب های بچه هاه اش شناخته شده است. کتاب های او به بیش از 30 زبان ترجمه شده و بیش از 20 میلیون نسخه از آثارش به فروخته شده است.

سیلور استاین در کتاب در جستجوی قطعه گم شده داستان یک گوی کوچک تنها را تعریف می نماید که در پی قطعه ای برای تکمیل خود در حین آواز خواندن و لذت بردن از چشم انداز ها است. او به قطعه های گوناگون برمی خورد، اما هیچ کدام کاملا به او نمی خورند و هر کدام اشکالی دارند، برخی از آن ها خیلی کوچک، برخی دیگر خیلی بزرگ هستند.

پس ازاینکه دایره سرانجام قطعه ای دقیق به میزان خود را پیدا می نماید، متوجه می شود که دیگر نمی تواند کارهایی مانند آواز خواندن یا به آرامی غلت زدن برای لذت بردن از همراهی با یک کرم یا پروانه را که قبلا از انجام آن ها لذت می برد، انجام دهد. این قطعه کوچک درنهایت می فهمد که تنها چیزی که همواره به آن احتیاج داشته اندکی تشویق و عزم برای تحقق رویاهایش بوده است.

این اثر، تمثیلی مینیمالیستی و شگفت انگیز بوده که در دل آن این پیغام شجاعانه نهفته است که عشق واقعی ما را کامل نخواهد نمود، حتی اگر در ابتدا به نظر برسد که این کار را می نماید، اما نهایت کمال وقتی است که این عشق به ما اجازه می دهد تا رشد کنیم و به ما یاری می نماید تا خودمان کامل تر شویم. پشت کلمات ساده این اثر حقیقت عمیقی نهفته است که چیزی به نام تطابق کامل وجود ندارد.

شل سیلور استاین متن های کتاب در جستجوی قطعه گم شده را به گونه ای با تصویرسازی ماهرانه اش ثبت کرده که تصاویرش جان بگیرند و به همین خاطر این اثر به یک داستان عالی برای بچه ها و خانواده ها در تمام سنین تبدیل شده است.

در بخشی از کتاب در جستجوی قطعه گم شده می خوانیم:

قطعه گم شده گفت: به گمانم تو همان کسی باشی که مدت هاست در انتظارش هستم. شاید من قطعه گمشده تو باشم دایره بزرگ گفت: اما من قطعه ای گم نکرده ام و جایی برای جور در آمدن تو ندارم.

قطعه گم شده گفت: حیف! خیلی بد شد. چه قدر دلم می خواست با تو قل بخورم.

دایره بزرگ گفت: تو نمی توانی با من قل بخوری ولی شاید خودت بتوانی تنهایی قل بخوری.

تنهایی؟

نه، قطعه گمشده که نمی تواند تنهایی قل بخورد.

دایره بزرگ: پرسید تابه حال امتحان کرده ای؟

قطعه گم شده گفت آخر من گوشه های تیزی دارم. شکل من به درد قل خوردن نمی خورد.

دایره بزرگ گفت گوشه ها ساییده می شوند و شکل ها تغییر می نمایند.

خب من باید بروم. خداحافظ شاید روزی به همدیگر برسیم …..

و قل خورد و رفت.

کتاب در جستجوی قطعه گم شده و آشنایی قطعه گم شده با دایره بزرگ اثر شل سیلور استاین انتشارات شولا

مشاهده کالا

3. وقت قارقار

کتاب وقت قارقار اثر نویسنده ایرانی کتاب های کودک و نوجوان، بابک صابری است که با تصویرگری مریم طهماسبی اولین بار سال 1400 منتشر شد. صابری بیشتر به عنوان جراح ارتوپد شناخته می شود، اما خودش به نوشتن کتاب برای بچه ها علاقه شدیدی دارد و تا به امروز داستان های زیادی برای بچه ها نوشته است اما برخی از آن ها را منتشر کرده و همین تعداد آثارش به زبان های مختلفی ازجمله انگلیسی، چینی، فرانسوی، ایتالیایی و … ترجمه شده و مورد استقبال بچه ها در سرتاسر دنیا قرار گرفته است.

بچه ها با مطالعه این اثر تشویق می شوند که بیشتر از همواره به مسائل پیرامونشان توجه نمایند و درباره نقش و ارزش صحبت کردن در زندگی شان بیشتر فکر بنمایند. داستان کتاب وقت قارقار درباره بچه کلاغی است که به تازگی به مدرسه می رود.

یک روز صبح مادرش به مدرسه اش می رود و از مدیر مدرسه که یک خرگوش است، می پرسد چه چیزی در این مدرسه به کودکش یاد می دهند. مدیر با خونسردی پاسخ داد: خب معلوم است؛ قارقار!. مادرش با عصبانیت به او می گوید: دخترم خودش قارقار کردن را بلد است و من هرروز این همه راه او را می آورم تا اینجا که شما به او قارقار یاد بدهید؟ مدیر جواب بسیار زیبایی به او می دهد و داستان کتاب از اینجا آغاز می شود. مدیر به او نشان می دهد که چرا مدرسه انقدر مهم است و قارقار کردن کاری نیست که بشود الکی و بدون آموزش آن را یاد گرفت. داستان زندگی بچه کلاغ روایتی بسیار خواندنی، درباره اهمیت آموزش و وقت شناسی است.

در بخشی از کتاب مصور وقت قارقار می خوانیم:

توی مدرسه به بچه ها چی یاد می دهند؟ این را همه پدرها و مادرها از مدیر مدرسه می پرسند. مثل خانم کلاغ که یک روز به مدرسه دخترش رفت و از آقای خرگوش پرسید: می شود بگویید توی این مدرسه به دختر من چی یاد می دهند؟ قارقار فقط قارقار؟ اما انگار این جوری هم نیست که فقط قارقار باشد، چون کلاغ ها که خودشان قارقار کردن بلدند. پس… پس توی مدرسه به کلاغ ها چی یاد می دهند؟

کتاب وقت قارقار اثر بابک صابری نشر فاطمی

9 %

79,000

72,000 تومان

مشاهده و خرید

4. یپه در راه

کتاب یپه در راه با عنوان انگلیسی Albie on His Way اثر نویسنده و تصویرگر آلمانی کتاب های بچه ها، یوتا باوئر است که اولین بار سال 2021 منتشر شد. باوئر تا به امروز کتاب های تصویری و کتاب های بچه ها زیادی منتشر کرده و بعلاوه تصویرسازی برای مجلات و فیلم های انیمیشن ارائه کرده است.

کتاب یپه در راه داستان موشی به نام یپه در یک ماموریت است؛ پادشاه به او دستور داده است که پیغام مهمی را به پادشاه همسایه برساند. در طول راه اتفاق های پی درپی و غیرمنتظره ای بر سر راه او ظاهر می شود و ما هرلحظه منتظریم که یپه به کاخ پادشاه همسایه برسد. این ماموریت نیست که زندگی او را تغییر می دهد، بلکه کسانی هستند که در طول راه با آن ها دیدار می نماید. یپه به دلیل احتیاج به مراقبت از یک سنجاب آسیب دیده، گرفتن توپ برای یک کودک، نگهداری از کودک برای مادر و خستگی از مسیر اصلی اش منحرف می شود. او برای جلوگیری از خطر، مسیر دیگری را به سمت قلعه در پیش می گیرد و پس از مدتی متوجه می شود که به همان جایی رسیده که سفرش را ابتدا از آنجا آغاز کرده بود.

اگرچه خوانندگان ممکن است انتظار داشته باشند که پادشاه از اینکه یپه چقدر طولش داده است خشمگین شود، اما این طور نیست. اتفاقا او مشتاق شنیدن ماجراهای یپه است و درنهایت به او بخاطر کارهای قشنگش پاداش هم می دهد. همه حیواناتی که در این راه یپه به آن ها یاری کرد او را به یاد می آورند و به دیدارش می روند.

داستان کتاب یپه در راه از بسیاری جهات مجذوب کننده است، زیرا استفاده از نوار تصویری در پایین صفحات نشان می دهد که زمان چگونه می گذرد و در زمانی که یپه نبوده چه اتفاقی برای پادشاه افتاده، به همین خاطر این کتاب مانند انیمیشن و فیلمی کارتونی برای بچه ها مجذوب کننده است. درواقع یوتا باوئر در این اثر زیبا با داستان سرایی موازی و هوشمندانه، داستان مجذوب کنندهی را در خصوص اهمیت مهربانی و صادق بودن با خود ارائه می دهد.

5. نامه های فلیکس

کتاب نامه های فلیکس؛ خرگوش کوچولو به سفر دور دنیا می رود با عنوان انگلیسی Letters from Felix: A Little Rabbit on a World Tour اثر نویسنده آلمانی ادبیات بچه ها و نوجوانان، آنت لنگن است که اولین بار سال 1994 منتشر شد. کاغذ مرغوب و تصویرگری های زیبای این اثر، باعث می شود بچه ها مشتاق شوند تا آن را ورق بزنند و داستان را دنبال نمایند.

این کتاب داستان دختری به نام سوفی و اسباب بازی موردعلاقه اش، فلیکس را روایت می نماید؛ خانواده سوفی در راه بازگشت به خانه از تعطیلات تابستانی هستند که فلیکس، در یک فرودگاه شلوغ ناپدید می شود. سوفی خیلی ناراحت می شود زیرا هرگز از اسباب بازی خود جدا نشده بود. مدتی بعد از برگشتشان به خانه، نامه ای از لندن از طرف فلیکس به دست سوفی می رسد که در آن فلیکس به دختر توضیح می دهد که حالش خوب بوده و وارد هواپیمای اشتباهی شده است.

فلیکس آغاز به سفر در سراسر دنیا کرده و با سوفی به وسیله نامه ارتباط برقرار می نماید. هرکدام از نامه ها، ماجراهای گشت وگذار خرگوش در لندن، پاریس، رم، قاهره، کنیا و شهر نیویورک را توضیح می دهد و اطلاعاتی درباره جنبه های تاریخی و تماشای سرزمین ها و مردم آنجا می گوید و خوانندگان هم تصویر نامه های او را در داخل کتاب می بینند. فلیکس در سرانجام داستان، پیروز می شود به خانه بازشود و برای سوفی (و البته برای خوانندگان) هدایایی می آورد که در یک چمدان کاغذی کوچک در انتهای کتاب قرار می گیرد.

نامه های فلیکس بسیار سرگرم نماینده و آموزشی هستند و در هر پاکت در مقابل یک مکان تماشای معروف عکس هایی واقع شده است. چه چیزی می تواند بهتر از سرگرم شدن و آموزش در یک کتاب باشد؟ کتاب مصور نامه های فلیکس یکی از مجموعه هایی بوده که هدف آن معرفی زبان ها و فرهنگ های خارجی و پرورش علاقه بچه ها به کتاب و داستان است.

در بخشی از کتاب نامه های فلیکس می خوانیم:

سوفی با خودش می گوید: هووم نمی دانم پاریس چه فرقی با جاهای دیگر دارد؟ بعد یادش می آید که آن روز بعدازظهر قرار است مامان بزرگش به خانه شان بیاید حتماً مامان بزرگ خیلی چیزها درباره پاریس می داند چون چند بار به آنجا سفر کرده مامان بزرگ با تعجب می گوید: الل خرگوش توی پاریس است و همه چیز را درباره بازی ای که فلیکس توی نامه اش نوشته برای سوفی توضیح می دهد. می گوید که این بازی توی فرانسه خیلی معروف است و به آن بل می گویند برای سوفی جالب است که می شنود پاریس یک کلیسای جامع باشکوه خیابان های پهن پر از فروشگاه باغ های زیبا و چند کلیسای خیلی قدیمی دارد. بعد مامان بزرگ یک راهنمای گردشگری از توی کیفش در می آورد. سوفی آن را ورق می زند. مامان بزرگ با حالت روپایی می گوید: آه فرانسوی ها خوشمزه ترین غذاهای دنیا را دارند و برای اینکه حرفش را ثابت کند از آن ها با یک نان باگت همانی که فلیکس دیده بود پنیر و سالاد فرانسوی پذیرایی می نماید مزه اش مثل سفر به فرانسه است.

کتاب نامه های فلیکس اثر آنت لنگن

46 %

229,900

124,220 تومان

مشاهده و خرید

6. هارولد و مداد شمعی بنفش

کتاب هارولد و مداد شمعی بنفش با عنوان انگلیسی Harold and the Purple Crayon اثر کراکت جانسون اولین بار سال 1955 منتشر شد. انجمن آموزش ملی، بر اساس یک نظرسنجی آنلاین در سال 2007 این کتاب را به عنوان یکی از 100 کتاب برتر معلمان برای بچه ها معرفی کرد. متن ساده و تصاویر این اثر که به وضوح مطلب را می رساند، یکی از دلایل محبوبیت آن در 50 سال گذشته است.

کتاب مصور و کلاسیک هارولد و مداد شمعی بنفش که محبوب ترین کتاب جانسون است، درباره یک پسربچه 4 ساله کنجکاو به نام هارولد است که دارای یک مداد رنگی بنفش جادویی است و هر چه با مداد رنگی بنفش بکشد زنده می شود. درواقع در کتاب مصور و کوتاه هارولد و مداد شمعی بنفش زندگی هارولد را دنبال می کنیم که از خانه خود به مکان های دور از شهر بزرگ تا کوه ها و بر فراز ماه سفر می نماید. او حتی با یک قایق بادبانی در سراسر اقیانوس سفر می نماید و یک پیک نیک با گوزن و جوجه تیغی دارد. او سوار یک بالون هوای گرم می شود و با یک افسر پلیس دیدار می نماید.

بچه ها با تخیل هارولد کنجکاو و با مداد رنگی بنفشش، چشم انداز ای همواره در حال تغییر را در این کتاب تجربه می نمایند. او در طول ماجراجویی هایش، متوجه می شود که تنها کاری که می خواهد انجام دهد این است که راه خانه اش را دوباره پیدا کند. او با مداد شمعی بنفش خود برای کشیدن اشیا، از خطرات فرار می نماید و به سفری خارق العاده می رود. همه چیز در کتاب به غیراز هارولد و متن، بنفش است. این به این دلیل بوده که نویسنده سعی دارد بر استفاده از مداد رنگی بنفش، که در خصوص این کتاب است، تاکید کند.

موضوع کتاب هارولد و مداد شمعی بنفش حول محور دوران کودکی و کنجکاوی و عدم درک همراه با آن می گذرد. هارولد از این نظر مانند یک کودک است که نمی داند دقیقا چه تصمیمی باید بگیرد. او خود را به دردسرهای زیادی می اندازد و باید راه هایی برای رهایی از آن بیابد. این مداد رنگی بنفش و هارولد یک تیم جادویی می سازند که در هر صفحه که ورق زده شود، ماجراجویی آن ها بیشتر و بیشتر می شود. مطالعه چنین کتابی قدرت تخیل کودک را پرورش می دهد و به او یاری می نماید تا خارج از چهارچوب های دنیای واقعی، افسار خیال را به دست بگیرد و تصوری قوی داشته باشد.

کتاب قصه های هارولد 1 هارولد و مدادشمعی بنفش اثر کراکت جانسون انتشارات قدیانی

مشاهده کالا

7. ماجراهای تن تن

کتاب ماجراهای تن تن با عنوان انگلیسی The Adventures of Tintin اثر نویسنده و هنرمند بلژیکی، هرژه است که از سال 1929 تا زمان مرگش در سال 1983 آن را نوشت و تصویرسازی کرد. از آن موقع تا به امروز حدود 230 میلیون نسخه از این مجموعه به فروش رفته و برای رادیو، تلویزیون، تئاتر و فیلم اقتباس شده است و این ثابت می نماید که کتاب های مصور همان قدر، قدرت تفریح بچه ها و بزرگ سالان را در قرن بیست و یکم دارند که در اوایل قرن بیستم داشتند. این کتاب های گرافیکی تمام رنگی زمانی که برای اولین بار منتشر شدند، الهام بخش تعداد بی شماری از هنرمندان کمیک مدرن شدند.

داستان اصلی کتاب درباره یک گزارشگر خردسال به نام تن تن بوده که در حل معما مهارت دارد و با همراهی سگ وفادارش اسنوی در این مجموعه، وارد ماجراهای خارق العاده ای می شود. این ماجراها در دل خود شامل رویدادهای تاریخی و سیاسی، ماجراهای فانتزی و علمی-تخیلی و رازهای هیجان انگیز است. او و سگ وفادارش اسنوی خود را درگیر راز یک کشتی قرن هفدهمی می یابند که در ته دریای کارائیب غرق شده است. تن تن مدلی از کشتی مذکور را خریداری می نماید که حاوی سرنخی از مکان گنج است، اما ربوده شده و در قایق راهی آفریقا قرار می گیرد.

او در مسیر با کاپیتان هادوک دیدار می نماید و هر دو نقشه می کشند تا آدم ربایان و رهبرشان را پیدا نمایند. آن ها در طول مسیر با افراد عجیب وغریب و شوم مختلفی که آن ها نیز در پی ردیابی گنج هستند، روبرو می شوند و گاهی اوقات با آن ها می جنگند.

کتاب ماجراهای تن تن کاملا سرگرم نماینده، هیجان انگیز، سرگرم نماینده، ساده و لذت بخش با طنز کلاسیک هستند همراه با تصاویری که با دقت کشیده شده اند، بیشتر داستان را در ترکیب با متنی ساده و مجذوب کننده بیان می نمایند. مجذوب کنندهیت این داستان به قدری بالا است که حتی گروه های سنی بالاتر هم نسبت به آن علاقه نشان داده اند.

در بخشی از کتاب ماجراهای تن تن می خوانیم:

- خیلی عجیبه خیاله من و ناخدا همین الان داشتیم در خصوص شما صحبت می کردیم.

- چی؟ در خصوص من؟

- بله در خصوص شما مگه نه ناخدا؟ بعد یهو سروکله شما پیدا شد… باور نکردنیه خب ژنرال این همه مدت چکار می کردید؟

- ای وای ببخشید من خیلی عجله دارم… قرار دیدارم دیر شده… باید برم.

- وای چه حیف!… به هرحال این آدرس منه شما را کجا می تونیم پیدا کنیم؟

- آم… این هتل نامش چی بود؟ آها… هتل بریستول.

- بسیار خوب هتل بریستول و شما کی ..

- من دیگه باید برم خدا نگهدار !

- خداحافظ، ژنرال .

- خب راستش رو بخوای فکر می کنم دوستت آلکازار زیاد حال و حوصله حرف زدن نداشت!

- بله، آدم عجیبیه، بسیار خُب، بیا بریم.

- هی این کیف جیبی ژنراله مثل اینکه از جیبش افتاده

- عجله کن! نباید زیاد دور شده باشه شاید بهش برسیم.

- هی ! کجا رفت؟… انگار آب شد و رفت توی زمین …

- ممکنه سوار ماشین شده باشه… مهم نیست… هتل بریستول خیلی نزدیکه ژنرال آلکازار نه ،آقا ما اینجا کسی به این نام کیفش رو اونجا تحویل می دیم.

کتاب مجموعه ماجراهای تن تن 1 اثر هرژه

23 %

320,000

246,400 تومان

مشاهده و خرید

8. کبوتر باید حمام کند!

کتاب کبوتر باید حمام کند! با عنوان انگلیسی The Pigeon Needs a Bath! اثر هنرمند و نویسنده آمریکایی، مو ویلمز است که اولین بار سال 2014 منتشر و به وسیله پرناز نیری به فارسی ترجمه شد. مو ویلمز هم در نوشتن و هم در کشیدن تصاویر مهارت دارد. او از کودکی آغاز به طراحی کارتون کرد و هرگز آن را رها نکرد و تا به امروز بیش از 50 کتاب برای بچه ها نوشته و تصویرگری کرده است. او هم چنین خالق برخی از محبوب ترین شخصیت ها در کتاب های بچه ها خردسال است.

در ادامه همین توانایی، مو ویلمز کتابی طنز و بسیار مجذوب کننده ارائه کرده است که می تواند برای بچه ها و والدین به طور یکسان لذت بخش باشد. کتاب کبوتر باید حمام کند! همراه با تصاویر سرگرم نماینده و متن ساده اش، داستان یک کبوتر کاملا کثیف و بدبو را روایت می نماید که ادعا می نماید هیچ بویی نمی دهد و احتیاجی به حمام کردن ندارد. به نظر او تمیز و کثیف بودن فقط حرف توخالی هستند و نباید وقت خود را با این کارهای بی اهمیت تلف کرد.

کبوتر برای حمام نکردن هر بهانه ای که به فکرش می رسد می آورد. حتی مگس هایی که در اطرافش وزوز می نمایند به دلیل بوی بدش دور می شوند. علاوه بر این، او ظاهرا فکر می نماید که همه مگس هایی که او را احاطه کرده اند کاملا تصادفی هستند. تماشا صحنه ای که مگس ها به خاطر بوی بدش دورش جمع می شوند بسیار خنده دار است و اینکه حتی مگس ها هم از بهداشت بد کبوتر شکایت می نمایند خنده دارتر هم می شود. انتخاب رنگ های پس زمینه هر صفحه به رنگ قهوه ای بسیار خلاقانه بوده، زیرا نشان دهنده وضعیتی است که کبوتر با توجه به بهداشت بدش در آن واقع شده است.

لجبازی کبوتر در کتاب کبوتر باید حمام کند! برای یک درخواست به ظاهر ساده، برای والدین بچه ها در همه جا آشنا است. او درنهایت، متوجه می شود که در حمام چه تفریحاتی می توان داشت و باز با یک چالش تازه به وجود می آید و آن بیرون آمدنش از حمام است.

کتاب کبوتر باید حمام کند! اثر مو ویلمز انتشارات کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان

مشاهده کالا

9. حسنی نگو یه دسته گل

کتاب حسنی نگو یه دسته گل اثر یکی از مشهورترین شاعران کودک و طنزنویسان معاصر، منوچهر احترامی است که با تصویرگری کیانوش لطیفی، اولین بار سال 1388 منتشر شد. این کتاب از دهه شصت تا به امروز، بارها تجدبد چاپ شده است و همچنان یکی از محبوب ترین کتاب شعر بچه هاه به شمار می رود.

احترامی در مصاحبه اش با مجله فرهنگ و هنر درباره دلیل محبوبیت آثارش می گوید: فضاهای این داستان ها قضاهای ماندگار و ایده های آن ها چیزی فراتر از ایده های روز است و در خصوص خصلت های ثابت آدم هاست که تغییر نمی نمایند. وجود شخصیت هایی مثل مادربزرگ یا پرداختن به روابط خانوادگی، این ها چیزهایی است که در ناخودآگاه بچه ها جا افتاده و سوژه و مساله ای نیست که امروز برای مخاطب کشش داشته باشد و فردا نه همین باعث می شود که این کارها از مرز زمان بگذرند.

داستان کتاب حسنی نگو یه دسته گل که به صورت شعر نوشته شده است، در ده خیالی شلمرود اتفاق می افتد. شخصیت اصلی کتاب در ابتدای داستان از اصلاح کردن موهایش و حمام رفتن فرار می نماید و حتی دوست ندارد ناخن هایش را بگیرد. او درحالی که در ده شلمرود قدم می زند، با شخصیت های مختلف حرف می زند. او بعدازاینکه می فهمد هیچ کس با او دوست نمی شود و بازی نمی نماید، دست از لجبازی برمی دارد و با پدرش به سلمانی و سپس حمام می رود. درواقع این اثر مصور بر نظافت و آراستگی و تاثیرش بر روابط تاکید دارد.

در قسمت هایی از کتاب می توان تاثیر نویسنده از شاهنامه فردوسی و دیوان حافظ را به وضوح دید. منوچهر احترامی در یکی از مصاحبه هایش درباره کتاب حسنی نگو یه دسته گل می گوید: خود من و اطرافیانم لجباز بودیم و اگر غیرمستقیم چیزی را می گفتند قبول می کردیم. این توهین است که بخواهی مسائل را شسته ورفته بیان کنی. شما باید فضایی بسازید و طرف خود را به جایی ببرید که او هم به چیزی که شما فکر می کنید، فکر کند. قصه حسنی این ویژگی را دارد که خواننده هم یکی از شخصیت های موثر در قصه باشد؛ چراکه بچه با شخصیت خود، آن را کامل می نماید.

در بخشی از کتاب حسنی نگو یه دسته گل می خوانیم:

کره الاغ کدخدا

یورتمه می رفت تو کوچه ها

ـ الاغه چرا یورتمه می ری؟

ـ دارم می رم بار بیارم، دیرم شده، عجله دارم

ـ الاغ خوب نازنین

سر در هوا، سم بر زمین

یالت بلند و پرمو، دمت مثال جارو

یک کمی به من سواری می دی؟

ـ نه که نمی دم

ـ چرا نمی دی؟

ـ واسه اینکه من تمیزم

پیش همه عزیزم

اما تو چی؟

موی بلند، روی سیاه، ناخن دراز، واه واه واه

غازه پرید تو استخر

ـ تو اردکی یا غازی؟

ـ من غاز خوش زبانم

ـ میای بریم به بازی؟

ـ نه جانم

ـ چرا نمیای؟

ـ واسه اینکه من، صبح تا غروب، میون آب

کنار جو، مشغول کار شستشو

اما تو چی؟

موی بلند، روی سیاه، ناخن دراز، واه واه واه

در وا شد و یه جوجه

دوید و اومد تو کوچه

جیک جیک کنان، گردش زنان

اومد و اومد، پیش حسنی:

ـ جوجه کوچولو، کوچول موچولو

میای با من بازی کنی؟

مادرش اومد:

ـ قدقدقدا

برو خونه تون، تو رو به خدا

جوجه ریزه میزه

ببین چقدر تمیزه

اما تو چی؟

موی بلند، روی سیاه، ناخن دراز، واه واه واه

کتاب حسنی نگو یه دسته گل اثر منوچهر احترامی نشر گزارش

مشاهده کالا

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 4 فروردین 1402 بروزرسانی: 4 فروردین 1402 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 2184

به "9 کتاب مصور برای سرگرم شدن بچه ها در تعطیلات سال نو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "9 کتاب مصور برای سرگرم شدن بچه ها در تعطیلات سال نو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید