فراوری آلومینیوم در ایران به 1.3 میلیون تن خواهد رسید

به گزارش پیامک خنده، شهریار طاهرپور در تبادل نظر با خبرنگاران از آلومینیوم به عنوان فولاد قرن 21 نام برد و گفت: بسیاری از کارشناسان معدنی دنیا، از الومینیومبه عنوان فولاد قرن 21 نام می برند؛ چراکه پس از فولاد، بیشترین فراوری و مصرف را در دنیا دارد و میزان مصرف آن به تنهایی از مجموع فلزات غیرآهنی بیشتر است؛ این در حالی است که صنعت آلومینیوم در دنیا، به طور مستقیم برای حدود 1.5میلیون نفر و به طور غیر مستقیم برای 6 میلیون نفر شغل ایجاد نموده است.

فراوری آلومینیوم در ایران به 1.3 میلیون تن خواهد رسید

از وبلاگ ماریانا دیدن فرمایید و کلی مقاله و خبر جالب مطالعه نمایید.

وی اضافه نمود: در ایران نیز در حال حاضر، آلومینیوم اولیه در شرکت های آلومینیوم ایران (ایرالکو) در اراک و آلومینیوم المهدی، هرمزآل در بندرعباس و جاجرم با مجموع ظرفیت اسمی نصب شده 468هزار تن در سال فراوری می گردد؛ به نحوی که ایرالکو 175هزار تن، المهدی 110هزار تن، هرمزآل 143هزار تن، جاجرم 40هزار تن فراوری نموده و با راه اندازی فاز نخست آلومینیوم جنوب با ظرفیت 300هزار تن در سال با فناوری 430کیلوآمپر، میزان فراوری آلومینیوم کشور به 768هزار تن می رسد؛ ضمن اینکه با راه اندازی فاز دوم آلومینیوم جنوب نیز با ظرفیت 600هزار تن ظرفیت، فراوری آلومینیوم در ایران به بیش از 1.3میلیون تن در سال خواهد رسید.

تقویت صندلی الومینیوم در بازارهای جهانی

این کارشناس ارشد صنعت الومینیومتوضیح داد: آینده بسیاری از صنایع فراوریی جهان، با این فلز گره خورده است و این صنعت به دلیل ویژگی هایی چون کاربردهای مختلف و متنوع، نوآوری در محصولات جدید و توسعه با ملاحظات زیست محیطی، در حال تقویت موقعیت خود در اقتصاد و تجارت جهانی است؛ این در شرایطی است که فلز آلومینیوم، نقشی اساسی و برجسته در زمینه های مختلف توسعه دارد و از این رو، توجه ویژه به این عنصر و فراگیری اساسی کاربرد آن در عرصه های گوناگون می تواند رشد و نمو یک جامعه اقتصادی پربار را تعالی بخشد.

طاهرپور با بیان اینکه ویژگی های مثبت این فلز اعم از استحکام، مقاومت، زیبایی، سبکی و از همه مهم تر پایداری محیطی، وجه تمایز اصلی این فلز با سایرین است. پایداری محیطی بسیار مناسب آلومینیوم در حدی است که می تواند تنها با 5درصد انرژی اولیه خود، بازیافت گردد.

این کارشناس ارشد حوزه آلومینیوم ادامه داد: آلومینیوم فلزی است که صنایع خودروسازی با استفاده از آن می توانند وزن خودروی فراوری شده خود را کاهش دهند؛ به نحوی که به ازای هر 100کیلوگرم کاهش وزن در خودرو حدود 8گرم بر کیلومتر از میزان انتشار دی کسیدکربن کاهش می یابد.

وی ادامه داد: از آنجا که در ایران تنها در سال 1397 حدود یک میلیون خودرو فراوری شده، اگر متوسط پیمایش این خودروها را 20هزار کیلومتر در نظر بگیریم، کل پیمایش این خودروها در سال گذشته حدود 20میلیارد کیلومتر بوده ، در حالی که اگر تنها وزن 50درصد این خودروها با آلومینیوم 100کیلوگرم کاهش یافته بود سال گذشته 80هزار تن گاز Co2 کمتری وارد جو می شد.

طاهرپور با بیان اینکه فلز آلومینیوم در 3مرحله فراوری می گردد ، مرحله نخست استخراج بوکسیت و سپس استحصال آلومینا از بوکسیت و سپس فرآیند احیاء است، گفت: سنگ بوکسیت در فرآیندی با استفاده از روش شیمیایی در کارخانه های فراوری آلومینا به اکسید آلومینیوم یا آلومینا تبدیل می گردد؛ ضمن اینکه از فرآیند 4تن بوکسیت، 2تن پودر آلومینا به دست آمده و از این مقدار یک تن فلز آلومینیوم استحصال می گردد.

وی گفت: آلومینیوم استحصال شده به صورت مذاب، شمش، اسلب، بیلت و... در اختیار صنایع پایین دست قرار می گیرد و با استفاده از عملیات ریخته گری، نورد یا اکستروژن تبدیل به محصولات مختلف می گردد؛ این در حالی است که این محصولات پس از سرانجام عمر مفید خود به قراضه های آلومینیومی تبدیل و دوباره ذوب می شوند و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

طاهرپور با بیان اینکه فلز آلومینیوم جزو عناصر دوستدار محیط زیست است و حتی زباله های آلومینیومی با صرف هزینه ای بسیار کم دوباره قابل استفاده خواهند بود، گفت: بر اساس آنالیز های صورت گرفته، با وجود اینکه از مزیت های مهم ایران در فراوری آلومینیوم اولیه، انرژی و نیروی انسانی ارزان است؛ اما متاسفانه به دلیل تحریم ها و امضا نشدن قراردادهای بلندمدت خرید آلومینا، پترولیوم کک و آند و گشایش نیافتن ال سی، این مواد اولیه از طریق واسطه ها با نرخ بالاتری خریداری می شوند، به گونه ای که نرخ تمام شده آلومینیوم در داخل بیش از شرکت های فراورینماینده در منطقه خلیج فارس است.

میزان فراوری آلومینیوم به 300 هزار تن رسید

وی توضیح داد: میزان فراوری آلومینیوم در ایران طی سال 1397 حدود 300هزار تن بود که حتی با محاسبه نکردن ظرفیت فراوری کارخانه جاجرم اختلاف بالای 120هزار تنی بین میزان فراوری واقعی و ظرفیت اسمی فراوری آلومینیوم کشور وجود دارد.

طاهرپور گفت: با ارائه راه حلهای بهبود فراوری آلومینیوم در کشور گفت: امضای قراردادهای بلندمدت خرید آلومینا، پترولیوم کک و آند به منظور تامین مواد اولیه ارزان و باکیفیت از طریق فراورینمایندگان اصلی بین المللی، ادامه اعطای یارانه انرژی از سوی دولت و مشابه بسیاری از کشورهای جهان، ارتقای مداوم عوامل فراوری به منظور کاهش هزینه های برق مصرفی، مواد اولیه و نیروی انسانی، بکارگیری فناوری های مدرن و بهینه سازی خطوط فراوری فعلی از طریق بهبود فناوری، همکاری موسسه های اقتصادی برای اعطای وام با بهره مناسب و سرمایه گذاری در این بخش از صنعت، واگذاری بخشی از سهام کارخانه های فراوری آلومینیوم اولیه به هلدینگ های بین المللی صنعت، برنامه ریزی به منظور افزایش مصرف آلومینیوم در کشور با توجه به سرانه مصرف پایین آن در مقایسه با متوسط جهانی و تشکیل هلدینگ صنعت آلومینیوم در ایران از جمله راه حل های افزایش بهره وری و فراوری بهینه آلومینیوم در کشور است.

وی گفت: واردات آلومینا در تمام کشورهای منطقه در امسال شاهد رشد خواهد بود؛ هر چند این میزان رشد برای کشورهای ترکیه و عربستان در مقایسه با سایر کشورها ناچیز است؛ این در حالی است که تقاضای آلومینا در ایران در صورتی که کل واحدهای ذوب آلومینیوم با تمام ظرفیت خود فعالیت نمایند، به حدود 980هزار تن می رسد که کمتر از 250هزار تن آن را می توان از داخل تامین کرد. این در حالی است که با بهره برداری از کارخانه آلومینیوم جنوب سالانه 600هزار تن به احتیاج آلومینای کشور اضافه نموده می گردد؛ بنابراین ایران بیش از 1.5میلیون تن آلومینا احتیاج دارد و کمبود 1.25میلیون تنی در تامین آلومینا موضوعی است که باید به طور جدی به دنبال راه حل آن باشیم.

طاهرپور در تشریح مزیت های فراوری آلومینیوم در کشور گفت :یکی از این مزیت ها که برای فراوری آلومینیوم در کشور وجود دارد ،ذخایر گازی است که کشورهای نفتخیز جهان به ویژه در حوزه خلیج فارس، به دلیل دسترسی به ذخایر عظیم انرژی، از صندلی مناسبی برای سرمایه گذاری در صنایع آلومینیوم بهره مندند. میزان ذخیره گاز طبیعی ایران افزون بر 33تریلیون متر مکعب برآورد می گردد. ایران از لحاظ دارا بودن ذخایر گازی، در رتبه دوم جهان واقع شده است و 17درصد گاز جهان را دارد. میدان گازی پارس جنوبی، بزرگ ترین میدان گازی جهان است که در خلیج فارس و به طور مشترک در آب های سرزمینی ایران و قطر واقع شده است. عمده انرژی مورد احتیاج(گاز طبیعی) کارخانه های فراوری آلومینیوم حوزه خلیج فارس از قطر و میدان گازی مشترک ایران و قطر تامین می گردد.

وی توضیح داد: نیروی انسانی متخصص و موقعیت مناسب برای صادرات را از دیگر مزایای فراوری آلومینیوم برشمرد و گفت: هر کارخانه با ظرفیت یک میلیون تن به طور مستقیم برای حدود 3هزار نفر شغل دائم ایجاد می نماید. با توجه به نیروهای جوان و تحصیلنموده در کشور، ایجاد بسترهای کاری لازم به منظور بهره مند شدن از تخصص این جوانان ضروری است و توسعه صنعت آلومینیوم می تواند به طور مستقیم در این امر موثر باشد، ضمن اینکه همزمان زمینه اشتغال برای جوانان و بکارگیری تخصص افراد تحصیلنموده را فراهم می نماید.همچنین ترکیه در همسایگی ایران در سال 2018میلادی، اقدام به واردات آلومینیوم به ارزش 3.87میلیارد دلار نموده است. با توجه به روابط خوب ایران و ترکیه و همچنین نزدیکی این 2کشور به هم، ترکیه بازار بسیار مناسبی برای صادرات است.

سرانه مصرف الومینیومدر ایران، نصف جهان

این مقام مسئول خاطر نشان کرد: سرانه مصرف آلومینیوم ایران در 10 سال گذشته حدود 4.5کیلوگرم در نوسان بوده و سال به سال فاصله آن از میانگین جهانی در حال افزایش است. درحال حاضر میانگین سرانه مصرف آلومینیوم در جهان حدود 9کیلوگرم است.

طاهرپور تاکید نمود: فاصله مصرف سرانه آلومینیوم در ایران از مقدار جهانی آن در حال افزایش است. این در حالی است که ایران به عنوان یکی از پایه گذاران صنعت آلومینیوم در منطقه خاورمیانه (که خود درحال حاضر یکی از قطب های صنعت آلومینیوم جهان است) شناخته می گردد.

وی گفت: درحال حاضر بالاترین سرانه مصرف آلومینیوم در جهان مربوط به امریکا و کاناداست که به ترتیب 23 و 27 کیلوگرم عنوان شده و میانگین سرانه مصرف آلومینیوم در جهان 9کیلوگرم است.

این کارشناس صنعت آلومینیوم توضیح داد:درحال حاضر کشور به دلیل تامین مواد اولیه از جمله آلومینا و پترولیوم کک به مسائل عدیده ای برخورد نموده و ضروری است برای تامین مواد اولیه و کاهش هزینه های فراوری، کارخانه های فراوری آلومینا و پترولیوم کک ساخته شوند. از جمله مسائل موجود می توان به نرسیدن مواد اولیه به دلایل مختلف از جمله تحریم ها و همچنین خرید این مواد با قیمت های بسیار بالاتر از نرخ جهانی اشاره نمود.

وی اضافه نمود: برای تامین مواد اولیه مورد احتیاج صنعت آلومینیوم، اجرای پروژه های ساخت کارخانه فراوری آلومینا با ظرفیت 3میلیون تن در سال و همچنین ساخت کارخانه فراوری پترولیوم کک با استفاده از پسماندهای پالایشگاه ها با ظرفیت 500هزار تن و ساخت نیروگاه های جدید برای تامین برق تضمین شده پایدار کارخانه های آلومینیوم ضروریات این صنعت است ضمن اینکه اتصال کارخانه های فراورینماینده آلومینیوم به شبکه ریلی و نیز اکتشاف معادن جدید بوکسیت در کشور می تواند در کاهش هزینه ها و سود آوری این صنعت بسیارموثر باشد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 6 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 609

به "فراوری آلومینیوم در ایران به 1.3 میلیون تن خواهد رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری آلومینیوم در ایران به 1.3 میلیون تن خواهد رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید