تصمیم گیری برای تقسیم سود سهام عدالت به وسیله شورای عالی بورس

به گزارش پیامک خنده، تهران (پانا) - رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: تقسیم سود سهام عدالت را باید در شورای عالی بورس پیشنهاد دهیم و مصوب کنیم تا سود سال جاری به وسیله سپرده گذاری مرکزی پرداخت گردد.

تصمیم گیری برای تقسیم سود سهام عدالت به وسیله شورای عالی بورس

به گزارش سازمان بورس و ارواق بهادار، مجید عشقی در حاشیه جلسه هیات مدیره سازمان بورس به آخرین شرایط پرداخت سود سهام عدالت اشاره نمود و اضافه نمود: مقرر شد تا پیشنهادات نهایی پس از اخذ مجوز به وسیله شواری عالی بورس به شرکت ها ابلاغ گردد که در یکی دو ماه آینده این کار انجام خواهد شد.

وی گفت: سال گذشته رویه برای پرداخت سود سهامداران عدالت در هر دو روش مستقیم و غیرمستقیم وجود داشت که سال جاری نیز با الهام از همان رویه سود سهام عدالت را پرداخت می کنیم، هرچندتصمیم نهایی با شورای عالی بورس است.

عشقی در مورد مشکل برگزاری مجمع بعضی از شرکت های سرمایه گذاری استانی، بیان داشت: در مورد شرکت های استانی باید تصمیم گیری گردد، بسته کامل سهام عدالت شامل شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت، شرکت های غیر بورسی و موضوعاتی شامل فروش سهام و دیگر موارد در دست تهیه است و جلسات آن برگزار می گردد و امیدوارم به جمع بندی برسیم.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تاکید نمود: سود شرکت های 36 گانه از سبد سهام عدالت دریافت و به طور مستقیم و غیرمستقیم به وکالت از شرکت های سرمایه گذاری استانی پرداخت می گردد، اما درباره ترکیب هیات مدیره و مجامع این شرکت ها باید تصمیم گیری گردد.

270 شرکت به وسیله سجام سود پرداخت کردند

وی در مورد پرداخت سود سهام شرکت ها به وسیله سامانه سجام، گفت: پیش از این هر شرکت استانی برای پرداخت سود، رویه مخصوص به خود را داشت، اما در یکی دو سال گذشته این موضوع مطرح شد تا شرکت سپرده گذاری، دریافت و پرداخت سودها را به وسیله اطلاعاتی که در سامانه سجام وجود دارد، انجام دهد.

عشقی افزود: پارسال نزدیک به 130 شرکت و سال جاری نیز حدود 270 شرکت سود سهام خود را به وسیله سامانه سجام پرداخت کردند.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: بعضی از شرکت ها برای پرداخت سود سهام خود به وسیله سامانه سجام درخواست دادند که در یکی دو ماه آینده بستر فنی برای انجام آن آماده می گردد تا همه شرکت ها بتوانند سود خود را از این طریق به سهامداران پرداخت نمایند؛ البته در آینده الزامی خواهیم گذاشت تا همه شرکت ها سود سهام را به وسیله سامانه سجام پرداخت نمایند.

توسعه بخشی، سیاست سازمان بورس در اعطای مجوزها

وی ادامه داد: اکنون کمیته های مربوط به اخذ مجوز در حال آنالیز درخواست های ارائه شده هستند، روز گذشته نیز مجوز موافقت اصولی یک کارگزاری در جلسه هیات مدیره سازمان بورس برای تاسیس کارگزاری صادر شد.

عشقی با بیان اینکه این فرایند ادامه خواهد داشت و درخواست هایی که از قبل ارائه شده است در حال آنالیز هستند، گفت: تا به امروز از 38 درخواست تاسیس کارگزاری چهار درخواست پاسخ داده شده و سه درخواست رد شده است و سایر درخواست ها نیز در حال رسیدگی هستند.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار بیان داشت: این درخواست ها به مرور و با دقت برای رعایت همه الزام ها آنالیز می شوند، بعلاوه در کوشش هستیم تا هفته ای یک تا 2 مجوز را در هیات مدیره آنالیز و نظر نهایی را اعلام کنیم.

وی گفت: دستورالعمل های اعطای مجوز در همه نهادهای اقتصادی به طور دقیق آنالیز می شوند، در مدت یک ماهی که از دوره تازه هیات مدیره می گذرد کوشش کردیم با دقت بیشتری مجوزها را آنالیز نموده و نظارت کافی برای تاسیس شرکت های کارگزاری داشته باشیم.

عشقی ادامه داد: در صدور مجوز موافقت اصولی ها، حداقل هایی از نظر سابقه کاری در صنعت، توان اقتصادی و تحصیلات در نظر گرفته شده است که برای گرفتن مجوز باید کسب گردد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار اضافه نمود: صندوق های سرمایه گذاری را نهادهای اقتصادی راه اندازی می نمایند، اما اکنون بحث در مورد اعطای مجوزها نهادهای اقتصادی مانند شرکت های کارگزاری و سبدگردان ها است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 17 دی 1400 بروزرسانی: 17 دی 1400 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 1875

به "تصمیم گیری برای تقسیم سود سهام عدالت به وسیله شورای عالی بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصمیم گیری برای تقسیم سود سهام عدالت به وسیله شورای عالی بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید