تبعات آزادسازی واردت برنج در گیلان

به گزارش پیامک خنده، واردات برنج به کشور بر اساس مصوبه وزارت صمت و ابلاغیه گمرک، آزاد شد؛ این درحالی است که در مهرماه معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده بود که کشوردر تولید برنج خودکفا شده است.

تبعات آزادسازی واردت برنج در گیلان

به گزارش پیامک خنده-مریم ورشوئی: آمار گمرک نشان می دهد در 6 ماهه نخست سال جاری میزان واردات برنج 960 هزارتن به ارزش 1/1 میلیارد دلار بوده که با تأمین بازار توسط تولید داخلی، دیگر نیازی به واردات برنج نیست. همچنین معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی نیز گفته بود که میزان تولید برنج سفید کشور به 2میلیون و 900 هزار تن رسید که بر اساس آمار رسمی مرکز آمار، نیاز سالانه کشور به برنج نیز همین میزان است. (صداوسیما- 16 مهر) با این وجود واردات برنج به کشور آزاد شد که این موضوع کنندگان مردم و به ویژه شالیکاران و کشاورزان شاقتصادی را نگران کرده است.

دبیر انجمن تولیدکنندگان برنج ایران در گفت وگو با خبرنگار پیامک خنده گفت: وقتی خودکفایی برنج در سال جاری اعلام شده است، واقعا چه نیازی به واردات داریم.

جمیل علیزاده شایق اضافه نمود: ورود برنج خارجی به کشور جز انباشت برنج در انبارها، هدر رفتن زحمات کشاورزان، خارج شدن ارز از کشور نتیجه ای دیگر ندارد.

کننده لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی هم در این زمینه به خبرنگار پیامک خنده گفت: بلامانع بودن واردت برنج صد در صد روی قیمت برنج داخلی و به تبع برنج گیلان تاثیر خواهد گذاشت. چگونه مسئولان جهادکشاورزی اعلام می کنند که ما در تولید برنج خودکفا شده ایم، اما با این وجود اجازه واردات برنج را می دهند؟

ذبیح نیکفر لیالستانی اضافه نمود: باید ضریب امنیت غذایی مردم بالا برود. چنین دستوراتی نفعی برای کشاورزان هم ندارد. با توجه با هزینه های بالای تولید ضرر واردات به شالیکاران می رسد. واردات کالاهای اساسی مانند برنج در حالی که باتوجه به بارندگی های سال جاری تولید خوبی در این زمینه داشته ایم اشکال دارد.

وی ادامه داد: به طور قطع وقتی کشاورز در هر زمینه آسیب ببیند و محصولش آنگونه که باید به قیمت مناسب به فروش نرسد، از کاشت دل زده می شود. نتیجه واردات برنج این است که برنج شالیکاران شاقتصادی به دلیل ارزان تر بودن برنج خارجی روی دست می ماند.

کننده لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی گفت: وقتی کشاورز سود مناسبی از کاشت برنج نبرد، ما با مشکلاتی که هم اکنون هم به چشم می خورد روبرو می شویم؛ مشکلاتی مانند فروش زمین های کشاورزی، افزایش ویلاسازی، تغییر کاربری شالیزارها و اراضی کشاورزی.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 586

به "تبعات آزادسازی واردت برنج در گیلان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبعات آزادسازی واردت برنج در گیلان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید