بومگردی؛ حلقه وصل انسان کرونازده با گردشگری و محیط زیست

به گزارش پیامک خنده، گردشگری و سفر همچون دیگر ابعاد زندگی از آمد و شدهای معمول روزانه تا کسب و کار و دیگر فعالیتهای اجتماعی تحت تاثیر شدید بحران کرونا و ضرورت اعمال محدودیتهای آن قرار گرفته اما طبع طبیعت دوست و آرامش طلب انسان در پی راهکاری برای پاسخگویی به این احتیاج روحی با حفظ سلامت جسمی در محیط زیست است.

بومگردی؛ حلقه وصل انسان کرونازده با گردشگری و محیط زیست

ایرنا: به نظر می رسد در این شرایط خاص و محدودکننده، بهره گیری از امکانات اقامتگاههای بومگردی و طبیعت پیرامون آنها به عنوان ظرفیتی موجود و در دست البته با شرط پذیرش افراد معدود و فقط در حد اعضای نزدیک خانواده و رعایت همه جانبه رفتارهای بهداشتی پیشگیرانه، گزینه ای مطلوب برای ترمیم خستگی روحی و راهکاری مناسب برای کاهش فشار عصبی ناشی از شرایط تحمیلی کنونی است.

محیط بومی روستا با برخورداری از هوای پاک، عطر خاک زنده صحرا یا سبزینگی نشاط بخش دشت و مرتع و جنگل، زلال روان جویهای آب و نوای پرندگان داشته های ارزشمند، جذاب و مفرح اقامتگاههای بومگردی است که بی شک در گیر و دار بحران کرونا، گریزگاهی مناسب برای روان رنجدیده از اضطراب این بیماری همه گیر است.

در کنار تاکید بر ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی و این اخطار جدی که ویروس کرونا همچنان در بین ما زندگی می نماید و مترصد کوچکترین سهل انگاری شهفرایندان است تا همچنان ویرانگری کند هر فرد می تواند بدون حضور در مکانهای عمومی و با پناه بردن به طبیعت آن هم در شرایطی که سفر به شهرها و کشورهای دیگر چندان جاذبه ای به دلیل شیوع این ویروس ندارد، روح خود را صیقل دهد و بخش زیادی از استرسها، فشارهای روانی و ذهنی خود را با روح آرام طبیعت به تبادل گذاشته و با سبک بالی به زندگی باز گردد.

طبیعت گردی و استفاده از ظرفیت اقامتگاه های بومگردی مناسب ترین راه برای حفظ زنجیره ارتباط میان انسان و صنعت توریستی با رعایت پروتکلهای بهداشتی است تا زمانی که شاهد مدیریت کامل شرایط فعلی و از بین رفتن بیماری کووید 19و گذر از اوضاع کنونی باشیم.

شیرینی میزبانی سنتی

شیرینی میزبانی سنتی در خانه های قدیمی، سفره هایی با غذاهای سنتی و بومی، محیط آرام و امن، اسباب و لوازم ساده و بی آلایش و به دور از تشریفات، تشک های پنبه ای و لحاف های گلدوزی شده همه آن چیزی است که در اقامتگاه های بومگردی فراهم است.

چندسالی است که ایجاد، راه اندازی و میزبانی اقامتگاههای بومگردی رایج شده و علاوه بر استقبال و توجه توریستان از سوی دولت و وزارت میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی نیز مورد حمایت قرار گرفته است.

خانه های قدیمی که در آرام ترین و زیباترین روستاها و دنج ترین مکان های طبیعی میزبان توریستان هستند، جاذبه مورد علاقه آنها به ویژه توریستان خارجی است.

این خانه ها مملو از فرهنگ بومی، زندگی توام با آداب، سنن و داستان های محلی و غذاهای لذیذ با مواد بومی است که همراه با شنیدن موسیقی محلی عرضه می شوند و در عین حال هزینه اقامت در آنها بسیار ارزانتر از واحدهای اقامتی رسمی در شهرهاست.

هوشمندی توریستان و گرایش رو به رشد آنان برای تجربه فرهنگهای بومی و محلی موجب شده است آنان هرچه بیشتر خواهان نزدیک شدن به شرایط زیست طبیعی و بومی، استفاده از غذاهای سنتی و تجربه زندگی به سبک قدیم باشند.

به همین سبب اقامتگاههای بومگردی مهمترین و بهترین ظرفیت برای استفاده از این فرصت و خواست توریستان با هدف توسعه مالی و پیشرفت محسوب می گردد.

اکوتوریسم با معادل فارسی بومگردی به معنای سفر مسوولانه است که بیش از هرچیز به حفظ ارزش های زیست محیطی و معنوی منطقه مقصد توریست توجه دارد.

بر این اساس بومگرد نیز به توریستی گفته می گردد که در جریان سفر به منطقه ای بکر و طبیعی کمترین اثر منفی را بر ویژگیهای اصیل طبیعی، فرهنگی، محیطی و اجتماعی مقصد توریستی می گذارد.

اکوتوریسم از این منظر در چارچوب صنعت توریستی روشی بلندمدت و پایدار برای کسب درآمد، بدون هرگونه تخریب و ایراد به منطقه مقصد است.

رشد 10 برابری اقامتگاه های بومگردی در سایه تدبیر

مدیرکل میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی خراسان رضوی در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: شمار اقامتگاه های بومگردی استان طی سه سال گذشته و در دولت دوازدهم حدود 10 برابر افزایش یافته است.

ابوالفضل مکرمی فر اضافه نمود: در سال 96 تعداد اقامتگاههای بومگردی استان 13 واحد بود که با حمایت دولت و ترغیب اجرا شده هم اکنون این شمار به 124 واحد افزایش یافته است.

وی ادامه داد: همچنین طی 2 سال اخیر برای 153 اقامتگاه بومگردی موافقت اصولی صادر شده که راه اندازی آنها به صورت میانگین 60 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی خراسان رضوی گفت:طی 6ماهه نخست سال جاری تعداد 30 اقامتگاه بومگردی استان افتتاح می گردد و 153 واحد دارای موافقت اصولی نیز تاانتها سال به بهره برداری می رسد.

مکرمی فر اضافه نمود: به این ترتیب با افتتاح 183 اقامتگاه بومگردی تا انتها سال آینده و با توجه به فعال بودن 120 واحد در استان، تعداد اقامتگاههای بومگردی خراسان رضوی به 303 واحد یعنی سه برابر شمار موجود افزایش خواهد یافت.

وی ادامه داد: هم اکنون 960 نفر در 124 واحد بومگردی استان خراسان رضوی اشتغال دارند که دارای چهار هزار و 265 نفر-روز ظرفیت است.

مدیرکل میراث فرهنگی خراسان رضوی گفت: از ابتدای دولت دوازدهم تا کنون 230 میلیارد ریال تسهیلات به 97 اقامتگاه بومگردی در استان پرداخت شده است.

1500 میلیارد ریال سرمایه گذاری

مدیرکل میراث فرهنگی خراسان رضوی گفت: تا انتها سال گذشته در مجموع 124 اقامتگاه بومگردی استان هزار و 500 میلیارد ریال سرمایه گذاری شده است.

مکرمی فر اضافه نمود: راه اندازی اقامتگاه های بومگردی با بهره برداری هر چه بیشتر از ظرفیت روستاها و مناطق کم برخوردار می تواند زمینه توسعه توریستی متعادل استان را فراهم آورد.

وی افزود: هدف اصلی از ایجاد و توسعه این نوع اقامتگاه ها رسیدن به توسعه پایدار توریستی است و تقویت بومگردی ضمن یاری به ایجاد فضایی برای لذت توریستان از حضور در اقامتگاه های سنتی و از جنس طبیعت، زمینه را برای حفظ و احیای بافت های قدیمی و ارزشمند کشور نیز مهیا می سازد.

وی با اشاره به ضرورت پشتیبانی و حمایت از فعالان این بخش ادامه داد: باید توجه داشت که هنوز خطر شیوع کرونا وجود دارد و باید هر اقدامی در این زمینه با توجه و رعایت پروتکلهای بهداشتی انجام گردد اما آنچه بدیهی است لزوم ایجاد ظرفیت لازم برای توسعه توریستی در این بخش ضمن رعایت پروتکلهای بهداشتی است.

بومگردی ترویج توریستی متوازن

معاون توریستی اداره کل میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی خراسان رضوی هم به خبرنگار ایرنا گفت: امروزه تعداد بسیاری از پروژه های مربوط به اقامتگاه های بومگردی در شهرها و روستاهای مستعد توریستی استان به بهره برداری رسیده است و ادامه این فرایند می تواند گامی مؤثر و تحولی مثبت در راستای ترویج سیاست توریستی متوازن در استان باشد.

یوسف بیدخوری اظهار کرد: به دلیل توجه ویژه توریستی روستایی به توسعه اقامتگاه های بومگردی با احیای خانه ها و عمارت های قدیمی، توریستی کشاورزی و طبیعت گردی شاهد اقدامات خوبی برای حرکت به سوی توسعه متوازن توریستی در بعضی نقاط استان خراسان رضوی بوده ایم.

وی اضافه نمود: این اقدامات کافی نبوده و وارد شدن صنعت توریستی به عنوان بخش مالی تاثیرگذار بر زندگی مردم سایر شهرستان ها و روستاهای استان، نیازمند اقدامات و برنامه ریزی های جامع و بلندمدت مبتنی بر توسعه پایدار است.

او ادامه داد: این برنامه ریزی ها باید به گونه ای باشد که با وجود ایجاد اثرات مثبت مالی، کمترین تأثیر مخرب را بر جوامع میزبان و محیط زیست داشته باشد.

معاون توریستی اداره کل میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: اساس سفر و توریستی بر بنیان و پایه کاهش آثار ناشی از زندگی مدرن و دیگر ابعاد سخت زندگی است بنا بر این در شرایطی که شاهد افزایش مسائل فردی، خانوادگی و فشارهای ناشی از قرنطینه و افزایش عوارض و آسیبهای ناشی از شیوع بیماری همه گیر بر دوستان و عزیزان و حتی خود افراد هستیم توریستی آن هم با رعایت اصول بهداشتی امری لازم برای سلامت روح و روان افراد است.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 3 خرداد 1400 بروزرسانی: 3 خرداد 1400 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 1588

به "بومگردی؛ حلقه وصل انسان کرونازده با گردشگری و محیط زیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بومگردی؛ حلقه وصل انسان کرونازده با گردشگری و محیط زیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید