بازدیدنمایندگان نمایشگاه کتاب تبریز برای آموزش احیاء قلبی-ریوی به غرفه اورژانس مراجعه نمایند

به گزارش پیامک خنده، همزمان با هفدهمین نمایشگاه کتاب و دهمین نمایشگاه مطبوعات آذربایجان شرقی، غرفه اورژانس تبریز نیز با هدف آموزش به شهروندان و ارتقاء مهارت های مراجعان در زمینه سلامتی در سالن شهریار نمایشگاه بین المللی دایر شده است.

بازدیدنمایندگان نمایشگاه کتاب تبریز برای آموزش احیاء قلبی-ریوی به غرفه اورژانس مراجعه نمایند

مسئول آموزش اورژانس 115 دانشگاه علوم پزشکی تبریز در گفت وگو با پیامک خنده با تشریح جزئیات آموزش های ارائه شده در این غرفه به مراجعان، بیان نمود: هدف از برپایی غرفه آموزشی اورژانس 115 تبریز، آموزش احیا قلبی-ریوی بر مبنای شعار بوده که در فارسی به شعار در دستانت، قلبی نهفته داری ترجمه شده است.

فیروز حسن زاده اضافه نمود: انتخاب این شعار بیانگر ضرورت ترغیب شهروندان به یادگیری احیای قلبی-ریوری و ماساژ با دست است، لحظات اولیه بعد از ایست قلبی، به لحظات طلایی معروف بوده و اولین پاسخ دهنده ها یا افراد حاضر در کنار بیمار می توانند با اقدامات مناسب در نجات بیمار و برگرداندن او به زندگی نقش مهمی را ایفا نمایند.

وی با بیان اینکه آسیب وارد شده به مغز، چهار الی شش دقیقه پس از ایست قلبی، جبران ناپذیر است، احیاء و یاری به بیمار قبل از آسیب دیدن سلول های مغز را مهم تلقی کرد و گفت: ضمن تماس با اوژانس 115، شروع احیا قبی-ریوی قبل از رسیدن اورژانس، مهم ترین فاکتور در برگشت بیمار به زندگی است.

وی ادامه داد: اقدامات موثر شهروندان با ماساژ می تواند زمان طلایی را از پنج دقیقه به هشت دقیقه افزایش داده و تا رسیدن نیروهای امدادی اورژانس، زمان خریده و بیمار را از مرگ نجات دهد.

حسن زاده با اشاره به استقبال چشمگیر شهروندان از غرفه اورژانس تبریز در نمایشگاه بین المللی گفت: با توجه به بازدید دانش آموزان، دانشجویان و خانواده ها از نمایشگاه کتاب، اقشار مختلفی به این غرفه مراجعه نموده و با اشتیاق زیاد در جریان آموزش های ارائه شده در این غرفه قرار می گیرند.

وی اضافه نمود: امیدواریم کارگاه آموزشی احیاء قلبی-ریوی با همکاری سایر دستگاه ها در سایر نمایشگاه ها نیز ارائه شده و برپایی غرفه های آموزشی اورژانس که تبریز شروعگر آن بوده است، در سراسر کشور نیز مورد توجه قرار گیرد و این اقدام گامی برای ارتقاء دانش سلامتی شهروندان باشد.

وی در سرانجام از ارائه گواهی به افراد تحت آموزش در غرفه اورژانس اطلاع داد و گفت: در صورت قادر بودن شرکت نمایندگان به انجام احیاء پس از ارائه نکات آموزشی شفاهی و عملی، گواهی یک ساله نیز ارائه می گردد.

بر اساس این گزارش، غرفه اورژانس تبریز از 29 مهر ماه امسال شروع به کار نموده و ارائه نکات اموزشی در این غرفه تا چهار آبان ماه امسال ادامه دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 495

به "بازدیدنمایندگان نمایشگاه کتاب تبریز برای آموزش احیاء قلبی-ریوی به غرفه اورژانس مراجعه نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازدیدنمایندگان نمایشگاه کتاب تبریز برای آموزش احیاء قلبی-ریوی به غرفه اورژانس مراجعه نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید