آیا اوکراین گیت ترامپ را به سرنوشت نیکسون دچار خواهد کرد؟

به گزارش پیامک خنده، موضوع تماس تلفنی ترامپ با رئیس جمهور اوکراین در روزهای اخیر به اخبار جنجالی این روزهای آمریکا تبدیل شده و روند استیضاح وی را هموارتر کرده است.

آیا اوکراین گیت ترامپ را به سرنوشت نیکسون دچار خواهد کرد؟

ابوالفضل خدائی: افشای درخواست دونالد ترامپ از همتای اوکراینی یعنی ولودیمیر زلنسکی درباره پسر جو بایدن، موجب شده تا تماس تلفنی ترامپ در این قضیه زیر ذره بین قرار بگیرد. ترامپ در این تماس از زلنسکی خواسته بود درباره فساد مالی جو بایدن و پسرش که عضو هیئت مدیره یک شرکت حفاری گاز طبیعی در اوکراین به نام بوریسما بود تحقیق کند تا بتواند برگ برنده ای برای ادامه حضور در کاخ سفید برای خود مهیا کند. اما این موضوع نه تنها به ترامپ کمکی ننموده بلکه او را در آستانه استیضاح نیز قرار داده است به طوری که ترامپ با انتشار متن مکالمه اش هم نتوانست از این مخمصه رهایی یابد. اوضاع برای ترامپ از آنجا بدتر می گردد که یک مأمور اطلاعاتی نیز با ابراز نگرانی از محتویات این گفت و گوی تلفنی به بازرس کل سازمان های اطلاعاتی آمریکا شکایت می کند تا وضعیت برای رئیس جمهور آمریکا بیش از هر زمان دیگری شکننده تر به نظر برسد. گزارش زیر نگاهی به تحولات این ماجرا از بدو آن دارد که در ادامه مشروح آن را می خوانید:

به گزارش پیامک خنده، به نقل از هیل رئیس جمهور آمریکا در اولین واکنش به اتهام های مطرح شده درباره تماس تلفنی خود گفت: گفت وگوی بی نقصی با رئیس جمهور اوکراین داشتیم. همه این را می دانند. این [بحث استیضاح] باز هم ماجرای ساحره گیری های یک دموکرات است. آنها در ماجرای روسیه نتوانستند کاری کنند، در بحث رکود نتوانستند کاری کنند در همه چیزهای دیگر شکست خوردند، حالا این مسئله را پیش کشیده اند.

به گزارش واشنگتن پست پس از این موضع گیری ترامپ رسانه های آمریکایی گزارش دادند که نانسی پلوسی، رئیس مجلس کنندگان آمریکا به زودی آغاز تحقیقات رسمی درباره استیضاح دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا را اعلام می کند. در همین حال سه روز پیش پلوسی رسماً آغاز تحقیقات برای استیضاح ترامپ را اظهار داشت. رئیس مجلس کنندگان آمریکا اضافه کرد: رئیس جمهور باید پاسخگو گردد. هیچ کس بالاتر از قانون نیست. پلوسی همچنین توضیح داد که درخواست ترامپ از کشوری خارجی برای مداخله در امور آمریکا نقض فاحش قانون است.

پس از اعلام آغاز روند استیضاح ترامپ و طبق آخرین اخبار حدود 300 مقام سابق آمریکایی با امضای نامه ای از استیضاح رئیس جمهور این کشور به دلیل رسوایی موسوم به اوکراین گیت حمایت نموده اند. با افزایش فشارها بر دولت آمریکا، کاخ سفید خاتمه متن گفت و گوی جنجالی ترامپ و زلنسکی را منتشر کرد. این اتفاق در حالی رخ داد که در متن شکایت مقام اطلاعاتی آمریکا درباره تخلف دونالد ترامپ ادعا شده بود که کاخ سفید به دنبال پنهان کردن جزئیات این مکالمه تلفنی بوده است.

بر اساس این متن، ترامپ با اشاره به شرکت کرود استرایک که مسئول تحقیق در مورد هک سرور حزب دموکرات آمریکا بود، از زلنسکی می خواهد در مورد سرور این شرکت تحقیق کند. او البته در این مورد توضیح بیشتر نمی دهد. وی به زلنسکی گفته است: می خواهم به ما لطفی کنی... آن سروری که می گویند اوکراین دارد... می خواهم دادستان کل با شما یا آدم های شما تماس بگیرد و ته و توی این قضیه را دربیاوری... هر کاری که می توانی بکنی. خیلی مهم است که اگر امکانش هست، این کار را انجام دهی.

رییس جمهوری اوکراین پاسخ داده: ما ترتیب این کار را می دهیم و روی تحقیقات این پرونده کار می کنیم.

بر اساس گزارش روزنامه وال استریت ژورنال نیز ترامپ در بخشی از آن مکالمه اعطای کمک نظامی به اوکراین را به انجام این تحقیقات منوط نموده است.رییس جمهوری آمریکا درعین حال در این تماس تلفنی از همتای اوکراینی اش می خواهد با ویلیام بار دادستان کل آمریکا و رودلف جولیانی، وکیل شخصی او در این زمینه همکاری کند.

اما این خاتمه کار نبود و رسوایی اوکراین گیت ترامپ از زوایای دیگری فاش شد و کنگره آمریکا متن کامل شکایت نامه فرد افشا کننده تماس تلفنی بین دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و ولودیمیر زلنسکی را منتشر کرد شخصی که ترامپ او را فردی نزدیک به یک جاسوس دانست و چنین اقدامی را خیانت نامید که می تواند مجازات اعدام را در پی داشته باشد.

استعفای کننده آمریکا در امور اوکراین در پی رسوایی اوکراین گیت

در پی اقدام جنجالی ترامپ، کرت ولکر کننده آمریکا در امور اوکراین استعفای خود را اظهار داشت. بر اساس اعلام یک مقام دولت ترامپ، ولکر روز جمعه با مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا دیدار نموده و استعفای خود را به وی اظهار داشت. لازم به ذکر است که نام ولکر در رسوایی اخیر مکالمه تلفنی ترامپ و زلنسکی نیز مطرح شده است.

واکنش جوبایدن و دیگر سیاستمداران معروف آمریکایی به رسوایی ترامپ

جو بایدن، معاون رئیس جمهور سابق امریکا، نامزد دموکرات برای انتخابات 2020 نیز ادعاهی مطرح شده علیه خود را بی پایه و بی اساس دانست و گفت: تمایلات ترامپ برای سوء استفاده از قدرت و سوءاستفاده از کشورمان خاتمهی ندارد. این رفتار علی الخصوص بی شرمانه است، زیرا بهره برداری از سیاست خارجی کشور ماست و منافع ملی ما را برای اهداف سیاسی تضعیف می کند.

برنی سندرز سناتور آمریکایی از طرح استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده حمایت کرد. وی با اشاره به اینکه ترامپ با واژه خائن شخص افشاگر را خطاب کرد، توضیح داد: اما بگذارید به شما بگویم که خیانت چیست. [خائن] رئیس جمهوری است که تلاش می کند قانون اساسی ایالات متحده را زیر پا گذاشته و خیال می کند فراتر از قانون است.

هیلاری کلینتون نیز در مصاحبه ای تلویزیونی با سی بی اس ترامپ را رئیس جمهور غیرقانونی آمریکا خواند که در سال 2016 ریاست جمهوری را از او دزدید. وی اضافه کرد: زمانی که رئیس جمهور ایالات متحده که سوگنده خورده از قانون اساسی حفاظت و دفاع کند، از جایگاه خود برای اخاذی از کشوری خارجی در جهت اهداف سیاسی استفاده می کند، دقیقاً همان چیزی است بنیان گذاران [آمریکا] از آن نگران بودند.

همچنین سناتور الیزابت وارن از دیگر نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به این موضوع واکنش نشان داد و گفت: پس از گزارش های رابرت مولر، بازرس ویژه پرونده دخالت روسیه در انتخابات سال 2016 امریکا کنگره موظف بود استیضاح [ترامپ]را آغاز کند. کنگره با عدم عمل گرایی، در تلاش اخیر ترامپ جهت ایجاد مداخله خارجی و مساعدت به برگزیده شدن او در انتخابات، شریک جرم است.

افشای جزییات بیشتر از مکالمه تلفنی ترامپ و تکاپوی کاخ سفید برای جلوگیری از درز اطلاعات تازه

شبکه های تلویزیونی آمریکایی گزارش دادند که کاخ سفید برای اعمال محدودیت در دسترسی آسان به مکالمه های تلفنی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نیز تلاش می کند.

یک منبع آگاه از این موضوع اظهار داشت که با درخواست های تعدادی از مسؤولانی که قرار بود به نسخه ای از مکالمه ترامپ و بن سلمان دست یابند مخالفت شد و متن مکالمه بعد از خاتمه آن به صورت عمومی منتشر نشد.

مشخص نیست که مسؤولان متن مکالمه های تلفنی ترامپ با بن سلمان و پوتین را در همان سیستم های کامپیوتری که نسخه مکالمه رئیس جمهوری اوکراین ذخیره شده، ذخیره نموده اند یا خیر.

شبکه خبری سی.بی.اس نیوز هم روز شنبه گزارش داد: به کارکنان دفتر کاخ سفید دستور داده شده بود تا متن مکالمات الکترونیکی ترامپ با زلنسکی از سیستم رایانه ای که جهت امور هماهنگی، نهایی کردن اسناد و ارائه آن در سطح مقامات کابینه دولت آمریکا مورد استفاده قرار می گرفته حذف شده و در عوض این متن مکالمه در سیستم رایانه مجزای دیگری که اطلاعات طبقه بندی شده در آن ذخیره می گردد منتقل گردد چراکه محتوای آن را حساس دانسته اند.

یک مقام رسمی دولت آمریکا که دراین گزارش اشاره ای به نام وی نشد به سی.بی.اس نیوز گفته است که دستور انتقال متن این مکالمه از سیستم رایانه ای جاری به سروری دیگر از سوی مسئولان شورای امنیت ملی دفتر رئیس جمهوری آمریکا داده شده بود.

جف ادموند (Jeff Edomonds) مدیر ارشد امور روسیه از شورای امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا در زمان باراک اوباما ، درباره نحوه مکالمه شخص رئیس جمهوری آمریکا با دیگر همتایان خود به شبکه سی.بی.اس نیوز گفت: در مکالمه رئیس جمهوری آمریکا با یک رهبر خارجی، یک نفر از کارکنان NSC همزمان با یک مترجم از این مکالمه یادداشت برداری می کنند.

ادموند در ادامه به این شبکه خبری آمریکایی گفت: پس از اتمام مکالمه، مترجمی که مکالمات را یادداشت نموده تا حد امکان کلمه به کلمه آنرا با مکالمه صورت گرفته کنترل می کند و آنگاه فرد دیگری که از شورای امنیت ملی نیز این مکالمه را همزمان شنود نموده ، مطالبی را بر یادداشت های فرد مترجم اضافه می کند.

این مقام سابق شورای امنیت ملی اضافه کرد: این کارها با هدف ایجاد سندی است که تا حد ممکن کلمه به کلمه نزدیک به مکالمه صورت گرفته باشد.

ادموند گفت: رهبران جهان معمولا در مکالمات تلفنی خود به واسطه مترجم گفت وگو می کنند، بطور مثال چنانچه ترامپ خواسته باشد با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه تماس تلفنی داشته باشد، اگر ابتدا ترامپ صحبت کند، این صحبت از سوی مترجم آمریکایی به روسی تکرار می گردد و زمانی که پوتین پاسخ می دهد، از سمت آمریکایی ها به مترجم روس ها گوش می دهند.

وی اضافه کرد: سند نهایی این مکالمات، مانند آنچه که در هفته گذشته انتشار یافت، بایگانی شده و در اختیار کارکنان کاخ سفید و دیگر نهاده تا زمانی که نیاز باشد مطبوعات و رسانه های از آنگاه شوند، قرار نمی گیرد.

این شبکه خبری ادامه داد: اما سرور محرمانه ای که مکالمات ترامپ با رئیس جمهوری اوکراین به آن منتقل شده دستگاهی است که توسط مقامات اطلاعاتی NSC کنترل شده و جهت نگهداری اطلاعات مهم ملی مانند طرح حمله به (محل اقامت) اسامه بن لادن پیش از آنکه این حمله صورت گیرد، در آن نگاهداری می گردد.

سی.بی.اس نیوز نوشت: این سیستمی است که در آن عملیات حساس نظامی، و اطلاعات فوق سری در آن نگاهداری می گردد، این سرور به هیچ شبکه ای متصل نبوده و نفرات اندکی از شورای امنیت ملی به آن اجازه دسترسی دارند.

این رسانه آمریکایی اضافه کرد: اقدام کاخ سفید در مخفی نگاه داشتن یادداشت مکالمه تلفنی دونالد ترامپ با ولودیمیر زیلنسکی رئیس جمهوری اوکراین یکی از اتهامات مهم علیه رئیس جمهوری آمریکا بوده است.

احضار پمپئو به کنگره

پایگاه خبری هیل همچنین گزارش داد کمیته روابط خارجی مجلس کنندگان آمریکا، مایک پمپئو را برای ارائه توضیحاتی درباره اسناد مرتبط با تعاملات دولت ترامپ با اوکراین احضار نموده و تاکید نموده است، دموکرات ها وقت را برای ورود به تحقیق رسمی استیضاح که اخیرا به جریان انداخته اند، تلف نمی کنند. این احضاریه که حاصل رایزنی با کمیته های اطلاعاتی و نظارت و اصلاحات است، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا را به امتناع از تحویل اطلاعات به کنگره در بحبوحه تحقیق دموکرات ها درباره تعاملات ترامپ با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین متهم می کند.

تقلاهای مایک پنس برای رهایی ترامپ از مخمصه

وال استریت ژورنال نوشت: مایک پنس معاون رییس جمهوری آمریکا که از مخالف، به موافق انتشار نسخه مکتوب گفت وگوی تلفنی ترامپ با رییس جمهوری اوکراین تبدیل شد، اکنون تلاش دارد مافوق خود را از هر خطایی مبرا سازد و او را از رسوایی استیضاح برهاند.

پنس روز چهارشنبه در مصاحبه با بخش تجاری شبکه خبری فاکس نیوز گفت: این خلاصه تماس نشان می دهد که تهدید رییس جمهور برای توقف کمک به اوکراین به ازای تحقیقات درباره جو بایدن نامزد انتخابات و معاون رئیس جمهور پیشین آمریکا و پسرش هانتر هرگز رخ نداده است. وی گفت: رئیس جمهور مرتکب هیچ خطایی نشده است.

پنس توضیح داد که رئیس جمهور مکالماتی را با یک رهبر جهان داشته و با او درباره موضوعاتی صحبت نموده که برای برقراری روابط مستحکم با اوکراین مناسب بوده و چیزی بیش از این در میان نبوده است.معاون ترامپ همچنین گفت: درست از روز بعد از انتخابات سال 2016 دموکرات ها تلاش نموده اند نتایج انتخابات را تغییر دهند اما پیروز نشده اند.

روند استیضاح در آمریکا به چه شکل است؟

استیضاح رئیس جمهور در آمریکا روندی پیچیده دارد. رئیس جمهور را به دلیل ارتکاب هر جرم معمولی نمی توان استیضاح کرد و طبق بند 4 ماده 2 قانون اساسی آمریکا این کار فقط در صورتی مجاز است که او طبق ادله متفن مرتکب جرائم سنگینی مانند خیانت، ارتشا و سایر تخلفات و جرائم مربوط به افراد عالی رتبه شده باشد.

فرایند کار، از مجلس کنندگان آغاز می گردد و در صورتی که اکثریت قانونگذاران در این مجلس (نصف به علاوه یک) موافق استیضاح باشند، روند کار به جریان خواهد افتاد.

در ادامه، مجلس کنندگان در صورت موافقت با استیضاح از مجلس سنا می خواهد دادگاه تشکیل دهد و متهم را محاکمه کند. محکومیت قطعی رئیس جمهور که عزل او را در پی خواهد داشت مستلزم آن است که دو سوم سناتورها به این موضوع رأی مثبت دهند و موافق آن باشند.

در صورت برکناری دونالد ترامپ از قدرت، تا خاتمه دوره چهار ساله او (20 ژانویه 2021)، معاون او، مایک پنس، رئیس جمهور آمریکا خواهد بود.

آشوب در کاخ سفید

همچنین منابع آگاه گفته اند، عدم وجود یک استراتژی برای دفاع از ترامپ در مساله تماس تلفنی اش با رییس جمهور اوکراین، کاخ سفید را گرفتار آشوبی فزاینده نموده است.

به گزارش ایسنا، منابع آگاهی که خواسته اند نامشان فاش نگردد، اظهار نموده اند، میک مالوینی، رییس موقت دفتر کاخ سفید بر سر شکایتی که علیه دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا به خاطر تماس تلفنی اش با ولودیمیر زلنسکی، رییس جمهور اوکراین داشته، با انتقاداتی روبه رو شده است. این شکایت که به دلیل تلاش ترامپ برای انجام تحقیقاتی علیه جو بایدن، رقیب اصلی انتخاباتی اش از سوی یک کشور خارجی تنظیم شده، به روند استیضاح ترامپ منجر شده است.

به گزارش پایگاه خبری هیل، بر اساس گفته های این منابع، ترامپ به خاطر انتشار متن مکالمه اش با زلنسکی از مالوینی خشمگین نیست، بلکه به این دلیل عصبانی است که مالوینی هیچ استراتژی ای برای دفاع از متن این گفتگو ندارد.

یکی از این منابع خبری ادعا نموده است که عدم وجود برنامه ای برای واکنش نسبت به عواقب شکایت صورت گرفته علیه ترامپ، در کاخ سفید ایجاد ناامیدی نموده است.

استفانی گریشام، سخنگوی کاخ سفید این اظهارات را ساختگیدانسته و گفته است: حقیقت این است که رییس جمهور و دولت هیچ کار اشتباهی انجام نداده اند. او چرا باید برای توضیح محتوای متن گفتگویی که با میل خود آن را منتشر نموده ایم، استراتژی ای را به کار گیرد؟ به نظر من مشکل سازانی ناشناس در تلاشند تا بنا به دلایل خودخواهانه خود به تنش ها دامن بزنند.

کارکنان مالوینی نیز این اظهارات را تکذیب نموده اند.

مشاور ارشد مالوینی در این خصوص اظهار کرد: این صحبت ها به معنای واقعی کلمه بی پایه و اساس است.

این منابع همچنین به سی ان ان گفته اند، ترامپ به خاطر تنش هایی که در کاخ سفید به وجود آمده، تمایل ندارد مالوینی را اخراج کند.

23 /310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 17 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 427

به "آیا اوکراین گیت ترامپ را به سرنوشت نیکسون دچار خواهد کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا اوکراین گیت ترامپ را به سرنوشت نیکسون دچار خواهد کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید