آموزش ترکی پای تخته سیاه

به گزارش پیامک خنده، فهیمه طباطبایی - خبرنگار:چند روز پیش بود که مدیرکل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی، از تدریس زبان ترکی به صورت آزمایشی در بعضی مدارس این استان اطلاع داد.

آموزش ترکی پای تخته سیاه

به گفته جعفر پاشایی، اجرای آزمایشی این طرح بر مبنای ابلاغیه ای کلید می خورد که وزیر پیشین آموزش و پرورش خطاب به استانداران صادر نموده است. براساس این ابلاغیه، زبان مادری در مقاطع چهارم ابتدایی و نهم دوره اول متوسطه آموزش داده خواهد شد و جزئیاتی همچون محتوا و ساعات آموزش برعهده مدارس هر استان خواهد بود. براساس اعلام مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی، دانش آموزان مدارس منتخب در این استان، هفته ای دو ساعت و در مجموع 60ساعت زبان ترکی را آموزش خواهند دید.

  • ادامه چالش در جهت تحقق مطالبه دیرین

البته مسئله آموزش زبان مادری یا محلی در مدارس و دانشگاه ها، سال های طولانی است که بین نهادهای قانونگذار و اجرایی بدون نتیجه خاصی پاسکاری می گردد. اصل15 قانون اساسی به عنوان سند قانونی این مسئله سال هاست محل مناقشه موافقان و منتقدان تدریس زبان مادری است و تفاسیر گوناگونی از آن شده است. مجلسی ها می گویند: اصل15 قانون اساسی این زمینه را فراهم نموده تا زبان هایی مانند ترکی، کردی و... در مدارس آموزش داده شوند اما آموزش و پرورش سال هاست می گوید که قانونگذار او را رسما موظف ننموده و حتی عنوان نموده که زبان معیار فارسی است و گاهی هم بهانه می آورد که این کار آموزش بچه ها را در سایر دروس سخت می نماید.

در وزارت علوم هم پس از افزایش فشارها و نقدها از سوی نمایندگان برخی از استان ها، چند واحد زبان محلی به صورت اختیاری در برخی رشته های دانشگاهی دانشگاه های خاص گنجانده شده است که البته طرفداران آموزش زبان مادری در مدارس و دانشگاه ها را راضی ننموده است. آنها همچنان آموزش زبان مادری و قومی را یکی از تکالیف مسئولان براساس اصل15 قانون اساسی می دانند و از بابت محقق نشدنش گلایه دارند.

  • اصل15 قانون اساسی و پیشینه موضوع

در اصل پانزدهم قانون اساسی آمده است: زبان و خط رسمی و مشترک مردم ایران فارسی است. اسناد و مکاتبات و متون رسمی و کتب درسی باید با این زبان وخط باشد ولی استفاده از زبان های محلی و قومی در مطبوعات ورسانه های گروهی و تدریس ادبیات آنها در مدارس، در کنار زبان فارسی آزاد است. مسئله آموزش زبان مادری اگرچه یکی از چالش های قدیمی در حوزه سیاستگذاری آموزشی در کشور است اما با روی کار آمدن دولت یازدهم، به دلیل تأکیدات حسن روحانی به این مسئله در دوره تبلیغات انتخاباتی، بیش از گذشته در معرض توجه افکار عمومی نهاده شد.

این مسئله یکی از شعارهای انتخاباتی رئیس جمهور بود و در مقاطع مختلف برخی مسئولان دولتی به اجرای برنامه هایی در راستای آموزش زبان مادری در مدارس و دانشگاه ها تأکید کردند، با وجود این تأکیدات، عملا، به ویژه در حوزه آموزش عمومی هیچ نتیجه ای حاصل نشد. از همین رو، در تیرماه سال جاری، 139نفر از نمایندگان مجلس، طرح اجرای اصل یک قانون اساسی را مطرح کردند تا وزارت آموزش و پرورش را مکلف نمایند، تدریس زبان مادری را در کنار زبان معیار در مدارس در دستور کار قرار دهد.

درپی اعلام وصول این طرح که در حال طی مراحل قانونی در مجلس است و وجود برخی مناقشات درخصوص تفسیر اصل15 قانون اساسی، مرکز پژوهش های مجلس گزارشی کارشناسی درباره این موضوع تهیه و در این باره اعلام نظر کرد. نویسندگان گزارش مرکز پژوهش های مجلس معتقدند که طبق آنچه در متن اصل15 قانون اساسی آمده، تدریس ادبیات محلی در مدارس آزاد است و ادبیات مقوله ای متفاوت از زبان است.

براساس این گزارش هرگونه سیاستگذاری درخصوص این قسمت از اصل پانزدهم قانون اساسی باید تنها معطوف به ادبیات زبان های محلی و قومی باشد و نه تدریس زبان های محلی و قومی. این داوری مرکز پژوهش های مجلس نشان می دهد که طرح جدید نمایندگان مجلس نیز اگر صرفا بر آزاد بودن تدریس ادبیات زبان های محلی در مدارس تأکید کند، عملا تکرار اصل15 قانون اساسی است و گام جدیدی بر نداشته و اگر شامل مواردی فراتر از تدریس ادبیات محلی به دانش آموزان گردد، گامی برخلاف اصل15 قانون اساسی به حساب می آید.

  • موانع جدی چیست؟

در روزهای گذشته مسئله تدریس آزمایشی زبان ترکی در برخی مدارس استان آذربایجانی شرقی با استقبال مردمی در این مناطق روبرو شده است اما کارشناسان آموزشی می گویند که این قدم دیر هنگام اگرچه برای تحقق یک خواسته قدیمی خوب است اما معلوم نیست چقدر دوام داشته باشد و به آموزش در همه مدارس این استان برسد و حتی در استان های دیگر که اقوام ایرانی همچون نمودها و... در آنها زندگی می نمایند هم گسترش پیدا کند.

حالا سؤال این است که موانع جدی و اصلی بر سر آموزش زبان قومیت های دیگر که می تواند به همبستگی بیشتر اقوام ایرانی منجر گردد، چیست؟ اگر قانون وجود دارد چرا مجریان راضی به اجرای آن نمی شوند و اگر مشکل قانونی وجود دارد چرا نهادهای قانونگذار آن را حل نمی نمایند؟

بهرام محمدیان، معاون سابق سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش درباره علت اجرا نشدن این قانون به خبرنگاران گفت: اصل پانزدهم قانون اساسی مربوط به آموزش زبان های دیگر در مراکز آموزشی نیست. در این قانون آمده زبان فارسی باید در مدارس آموزش داده گردد و تنها تدریس ادبیات سایر زبان ها در مدارس آزاد است. بنابراین نمی توان به ما خرده گرفت که چرا آموزش زبان سایر قومیت ها را در مدارس نداریم.

محمدیان سپس با بیان اینکه این مشکل قانونی نمی تواند به وسیله وزارت آموزش و پرورش حل گردد، اضافه کرد: این موضوع باید در شورای عالی انقلاب فرهنگی یا تشخیص مصلحت نظام مطرح گردد و اعضای یکی از این دو نهاد تفسیر دقیق این قانون را معین نمایند تا تکلیف به درستی روشن گردد.

او درباره علت اینکه چرا حداقل ادبیات اقوام دیگر در مدارس آموزش داده نمی گردد، گفت: بله در این باره هم مشکل وجود داشت که ما با طراحی کتاب استان شناسی کوشش کردیم این مشکل را تا حدودی حل کنیم. در این کتاب ما مشاهیر ادبی زبان های دیگر، تاریخ ادبیات، گونه های شعری و متون ادبی شاخص هر قومیت را معرفی کردیم. این کتاب در مقطع متوسطه دوم تدریس می گردد.

که البته این کتاب هم در وزارتخانه مخالفانی داشت که نباید اینطور به ادبیات اقوام دیگر پرداخت. او سپس شرح داد: البته ما بارها در آموزش و پرورش نسبت به تدریس زبان مادری قومیت های دیگر هم بحث نموده ایم و در جلسات شورای معاونین گفتیم که باید زبان های ایرانی را در مدارس آموزش دهیم، حتی بحث شد که یک واحد اختیاری در مقطع متوسطه در تمام شهرهای ایران برای آن بگذاریم تا هرکس که تمایل داشت این گنجینه زبانی را یاد بگیرد چون باعث تقویت مراودات فرهنگی خواهد شد.

به دنبال این صحبت ها آموزش غیرحضوری دو تا سه زبان را به وسیله سامانه رشد فراهم کردیم که شامل زبان های آذری، عربی و کردی بود که با خروج من از سازمان پژوهش و برنامه ریزی رها شد. البته این را هم بگویم کسانی که این بحث را مطرح می نمایند بیشتر دنبال واگرایی هستند تا همگرایی، کشور این روزها احتیاج به همگرایی دارد.

  • کسی مشاهیر غیرفارسی زبان را نمی شناسد

روح الله حضرت پور، نماینده مردم ارومیه هم درباره موانع آموزش زبان مادری به خبرنگاران گفت: ما بارها برنامه هایی را برای تقویت زبان بومی هم به آموزش و پرورش و هم آموزش عالی داده ایم و خواستار این شدیم که ساعاتی از برنامه دانش آموزان و دانشجویان را برای آن درنظر بگیرند اما در نهایت اقدام چشمگیری در این زمینه از سوی مدیران هر دو وزارتخانه ندیدیم. او با بیان اینکه بارها از مسئولان آموزش و پرورش و وزارت علوم درباره علت این کم کاری سؤال پرسیده ایم و به آنها تذکر داده ایم، اضافه کرد:

متأسفانه هیچ گاه پاسخ درخوری در این باره نشنیده ایم و من فکر می کنم مسئله مشکل قانونی نیست و فقط اراده ای برای این امر مهم وجود ندارد. نماینده مردم ارومیه در مجلس آموزش زبان های بومی را موجب تقویت فرهنگ، آداب و رسوم و درنهایت حفظ روحیه ملی و میهنی دانست و گفت: متأسفانه هم اکنون مردم بسیاری از مشاهیر مطرح ایرانی غیرفارسی زبان را نمی شناسند و همچنین در مناطق آذری، کردی و عربی سنن و آداب کهن خود را که موجب انسجام نظام خانواده، روستا و کشور شده فراموش نموده اند درحالی که اگر زبان این قومیت ها را به عنوان زیر بنای فرهنگی تقویت نمایند، تمام این مسائل نیز به خودی خود حل می گردد.

  • دستور نگارش زبان های دیگر در معرض فراموشی مطلق

حضرت پور معتقد است که علت اصلی بی توجهی به آموزش زبان قومیت های دیگر، نگاه امنیتی است: مدیران باید بدانند که حق مسلم اقوام ایرانی است که زبان بومی آنها در مراکز آموزشی رسمی تدریس گردد و همه مردم ایران باید احساس نمایند که حقوق شهروندی واحدی دارند. او با هشدار نسبت به خطر جدی از بین رفتن زبان سایر قومیت های ایرانی که جزو گنجینه فرهنگ ایران محسوب می شوند گفت: همین الان هم زبان های دیگر به علت بی توجهی دولت ها دستخوش تغییرات متعددی شده و بسیاری از بچه ها و نوجوانان و حتی جوانان آن مناطق نمی توانند کامل با زبان مادری خودشان صحبت نمایند و بنویسند. نگارش این زبان ها در معرض فراموشی مطلق است و از این جهت احتیاج به توجه دارند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 15 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 320

به "آموزش ترکی پای تخته سیاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش ترکی پای تخته سیاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید