اومبرتو اکو؛ مردی که زیاد می دانست

به گزارش پیامک خنده، روزنامه آسمان آبی - عباس مقیمی: یک سال از درگذشت اومبرتو گذشت. وقتی درباره اومبرتو اکو صحبت می کنیم باید این نکته را به یاد داشته باشیم که او هرچند به عنوان یک نویسنده شناخته شده بود و اغلب مخاطبان ادبیات او را به عنوان یک رمان نویس صاحب سبک می شناختند و هنوز هم می شناسند، در زمینه های متعدد دیگر نیز فعالیت می کرد و در حوزه های نشانه شناسی، زیباشناسی، سیاست، تاریخ قرون وسطی و ادبیات کودک نیز حرف داشت. او خودش را روزنامه نگار نمی دانست، اما سالانه مقالات و ستون های متعددی در روزنامه های ایتالیایی منتشر می کرد.

اومبرتو اکو؛ مردی که زیاد می دانست

اِکو در ادبیات معاصر جهان نویسنده ای به شدت عاشق و اهل کتاب بود و به کتابخانه خود در جاهای مختلف می بالید و بهترین ساعات خلوتش را ساعاتی می دانست که در کتابخانه اش می گذراند. واقعیت این است که کتابخانه او در شهر میلان یک کتابخانه افسانه ای بود. از او پرسیده بودند که دوست دارد چه کتاب هایی جمع کند و او پاسخ داده بود: حدودا 50هزار کتاب دارم. به عنوان کلکسیونر کتاب های نایاب مجذوب این تمایل انسان ها به افکار انحرافی هستم. برای همین کتاب هایی را جمع می کنم که دروغ می گویند؛ البته کتاب هایی که نادانسته دروغ می گویند. کتاب های بطلمیوس را جمع می کنم نه کتاب های گالیله را، چون گالیله حقیقت را می گوید. من علم احمقانه را ترجیح می دهم.

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که وارد کتابخانه ای شوید و قفسه هایی را ببینید که انبوهی کتاب در آن ها چیده شده اند و شما مانده باشید که کدام کتاب را انتخاب کنید و بخوانید. اکو استراتژی دیگری داشت. او می گفت: من با هدف خواندن یک کتاب به سمت این قفسه ها نمی روم؛ زمانی که به یک کتاب احتیاج داشته باشم به سمت این قفسه ها می روم. این یک داستان متفاوت است؛ مثلا اگر از من درباره نویسندگان معاصر بپرسید به شما خواهم گفت برای یادآوری چیزهایی که از آن ها خوانده ام و از خواندن شان لذت برده ام دوباره سراغ قفسه هایی می روم که در آن ها رمان های فیلیپ راث و دان دلیلو باشد. من یک دانشمند هستم. باید بگویم که در انتخاب این کتاب ها هیچ آزادی ندارم؛ احتیاجهای شغلم من را به سوی کتابی می کشد.

می گویند هوشنگ گلشیری که شاگردان زیادی داشت و به آن ها داستان نویسی درس می داد، زمانی که آن ها برای داستان نویسی به خانه اش می رفتند با کتابخانه ای روبه رو می شدند که روی آن نوشته شده بود: این کتاب ها ابزار کار من است و ابزار کار امانت داده نمی گردد. اما اکو چه می کرد؟ آیا او از انبوه کتاب هایی که داشت چیزی را به کسی امانت می داد؟ او می گفت: هر روز کتاب های زیادی به دستم می رسد و من هم هر هفته این کتاب ها را درون جعبه هایی می گذارم و به دانشگاه خودم می فرستم. در دانشگاه این کتاب ها را روی میز بزرگی قرار می دهند تا هر کس که دلش خواست از آن ها استفاده کند.

اکو واقعا یک دانشمند بود و همواره پیش از آن که خودش را رمان نویس یا داستان نویس بداند، یک استاد دانشگاه می دانست. اما خودش این نکته را بهتر می دانست که احتمال ماندگاری یک رمان نویس بیشتر است تا یک استاد دانشگاه. او گفته بود: تجربه این را به من می گوید که امکان باقی ماندن یک کار دانشگاهی خیلی سخت است، چون نظریه ها تغییر می نمایند. ارسطو در اذهان همه مردم باقی ماند، اما از دانشگاهیان یک قرن پیش متون بی شماری به جا مانده است که دیگر چاپ نمی شوند؛ درحالی که بسیاری از رمان ها به طور مداوم بازنشر می شوند؛ بنابراین از نظر فنی احتمال باقی ماندن یک نویسنده بیشتر است تا یک فرد دانشگاهی.

برای همین او از آن دسته نویسندگانی بود که اعتقاد نداشت برای خودش می نویسد؛ آن هم نویسنده ای که با نوشتن رمان نام گل سرخ احتمالا نام خود را جاودانه کرد؛ رمانی که به زبان های متعدد ترجمه و میلیون ها نسخه از آن در جهان فروخته شد.

اکو گفته بود: به این اعتقاد ندارم که یک شخص تنها برای خودش می نویسد. فکر می کنم نوشتن یک کار عاشقانه است. به این دلیل می نویسید که آن را به کسی بدهید تا چیزی را بیان و احساسات خود را با دیگران تقسیم کنید. برای هر نویسنده ای مهم است که اثرش تا چه مدت در میان مردم محبوبیت دارد، مهم نیست که این نویسنده یک رمان نویس یا شاعر باشد. درحقیقت نویسنده به این دلیل کتابی را می نویسد تا مردم را با نظریه هاش متقاعد کند و امیدوار است در 300 سال آینده نیز مردم کتابش را بخوانند. این امید مانند همان امیدی است که براساس آن دوست دارید فرزندان شما بیشتر از شما و نوه های شما بیشتر از فرزندان تان عمر نمایند. وقتی که یک نویسنده می گوید سرنوشت کتابم برایم اهمیتی ندارد، مطمئن باشید دروغ می گوید. این گونه می گوید که مخاطب را راضی نگه دارد.

اکو با نوشتن رمان نام گل سرخ در جهان به شهرت رسید، نه با فعالیت های دانشگاهی خود؛ رمانی که وقایعش در قرون وسطی می گذرد؛ در یک دیر قدیمی قتلی اتفاق می افتد و یک کشیش قدیمی قرار است قاتل را پیدا کند. درواقع پیدا کردن قاتل بهانه ای می گردد که اکو به مسائل قرون وسطایی بپردازد. اشراف اکو به موضوعات قرون وسطی و تاریخ و جامعه آن دوره به گونه ای بود که نوشتن رمان نام گل سرخ را برای او راحت نموده بود. اکو جایی درباره نگارش این رمان فراموش نشدنی نوشته بود: از آن جا که قبلا به قرون وسطی علاقه مند بودم، حدود صدها پوشه در این زمینه داشتم؛ بنابراین نوشتن رمان نام گل سرخ تنها دو سال وقت گرفت. تحقیق و نوشتن رمان آونگ فوکو هشت سال طول کشید. و چون به هیچ کس نمی گویم مشغول چه کاری هستم، الان می فهمم که به مدت تقریبا یک دهه در جهان خودم زندگی کردم.

به خیابان می رفتم و این ماشین و آن درخت را می دیدم و به خودم می گفتم که این می تواند با داستان من مرتبط باشد؛ بنابراین داستان من روز به روز پیش می رفت و هر چیزی که انجام می دادم، هر مکالمه و هر رویداد کوچک زندگی ایده هایی به من می داد. سپس از مکان هایی که می خواستم درباره آن ها مطلب بنویسم دیدن می کردم؛ برای مثال، در فرانسه و پرتغال از تمام مناطقی دیدن کردم که در آن ها شوالیه های معبدی زندگی می کردند. بعد وضعیت من به یک بازی ویدئویی تبدیل می شد که امکان داشت در آن نقش یک جنگجو را بگیرم و وارد قلمرویی جادویی شوم. جدا از این، در هنگام نوشتن لحظه حساسی وجود دارد که باید از لوکوموتیو بیرون بپرید و روز بعد دوباره به درون آن بپرید.

نوشتن رمان نام گل سرخ انبوهی خاطره برای نویسنده اش رقم زده بود. او کتابی به نام خاطرات یک نویسنده جوان نوشته و در آن شرح داده بود که یک نویسنده چگونه می تواند بنویسد و چگونه می تواند عادات نوشتن را در خود بپروراند. او درباره نوشتن این رمان گفته بود: داستان نام گل سرخ را با دست نوشتم و منشی من آن را با ماشین تحریر کپی می کرد. وقتی جمله ای را 10بار بازنویسی می کنید، کپی کردن مجدد آن کار سختی است. ما علاوه بر کاربن از قیچی و چسب نیز استفاده می کردیم.

با استفاده از رایانه به راحتی می توان در طول یک روز یک صفحه را 20 بار یا بیشتر مرور، تصحیح و بازنویسی کرد. ما انسان ها به طور طبیعی از کاری که انجام داده ایم، هرگز خرسند نمی شویم. اما اکنون تصحیح کردن نوشته کار خیلی آسانی است؛ بنابراین می توانم بگویم ما آدم های پرتوقعی شده ایم.اکو با همه گرفتاری های فردی اش و کنار نویسندگی و تدریس در دانشگاه این وظیفه را احساس می کرد که درباره مسائل جامعه نیز اظهارنظر کند و به بی عدالتی های جامعه یا تصمیم های سیاستمداران واکنش نشان دهد. وقتی از او درباره وظیفه و تعهد سیاسی یک روشنفکر پرسیده بودند، در جواب گفته بود: به عقیده من برای متعهد بودن سیاسی احتیاجی نیست یک روشنفکر مانند اعضای یک حزب عمل کند و منحصرا درباره مسائل اجتماعی معاصر مطلب بنویسد. اندیشمندان جامعه مانند هر شهروند دیگری باید خود را درگیر سیاست نمایند. نهایتش این است که یک اندیشمند می تواند با استفاده از شهرت خود از یک دلیل مشخص حمایت کند؛ مثلا اگر درباره یک مسئله زیست محیطی بیانیه ای وجود داشته باشد، امضای من می تواند یاری مفیدی به این بیانیه باشد؛ بنابراین از شهرت خودم در زمینه ای که مربوط به عموم است استفاده می کنم.

مشکل این جاست که یک اندیشمند تا جایی مفید است که مسائل آینده مطرح باشد و برای مسائل فعلی زیاد مفید نیست. اگر در سالن تئاتر باشید و ناگهان سالن آتش بگیرد، یک شاعر نمی تواند روی میز برود و شعر بخواند؛ او باید مانند هر کس دیگری به آتش نشانی زنگ بزند؛ مثلا وظیفه یک اندیشمند این است که به ساختمان تئاتر توجه کند، چون یک ساختمان قدیمی و خطرناک است؛ بنابراین سخن دانشمند می تواند کارکرد پیشگویانه داشته باشد. وظیفه یک اندیشمند این است که بگوید بهتر است این کار را انجام دهیم، او نمی تواند بگوید حتما باید این کار را الان انجام دهیم، این وظیفه سیاستمدار است.اکو از معدود نویسندگان قرن ما بود که بیش از حد می دانست و این دانش گسترده را در رمان ها و مقالات خود بازتاب می داد؛ رمان هایی که می توان از آن ها به عنوان رمان های فلسفی و تاریخی یاد کرد که به دغدغه های همیشگی بشر می پرداختند. او در این رمان ها صرفا به دنبال روایت قصه نبود؛ در آن ها دانش نشانه شناسی و انبوهی سمبل به کار گرفته می شد و علاقه مندان به فلسفه را نیز راضی می کرد. هرچند اکو این نکته را خوب می دانست که در این رمان ها مسئله اصلی قصه است.

نگاهی به کتاب های اومبرتو اِکو که به فارسی ترجمه شده اند

بابک توانایی: از میان آثار داستانی امبرتو اکو که به فارسی ترجمه شده اند، قطعا سه رمان آنک نام گل، آونگ فوکو و گورستان پراگ اهمیت بیشتری دارند؛ سه رمانی که نشان می دهند نویسنده شان از دانش عجیبی در زمینه قرون وسطی برخوردار است. اما آخرین رمانش که مدتی قبل از درگذشتش منتشر شد، ساز دیگری می زند. اکو غیر از داستان نویسی آثار دیگری نیز در زمینه زیبایی شناسی و نشانه شناسی نوشته بود. در زیر به معرفی کوتاه این چهار رمان و همچنین تاریخ زیبایی او می پردازیم.

آنک نام گل

بدون شک رمان پرآوازه آنک نام گل مشهورترین اثر داستانی امبرتو اکو است؛ رمانی که اوایل دهه 1980 توانست موفقیت کم نظیری به دست آورد و خیلی زود به یکی از رمان های کلاسیک در دوره معاصر تبدیل گردد. بیش از 10 میلیون نسخه از آن در سراسر جهان فروش رفت و نویسنده اش را بلافاصله به یکی از شناخته شده ترین نویسندگان جهان تبدیل کرد. آنک نام گل که می توان آن را از نمونه های تأثیرگذار ادبیات گوتیک دانست، رمانی پلیسی و معمایی است که ماجراهایش در دوره قرون وسطی اتفاق می افتد. ویلیام، کشیش کنجکاو انگلیسی همراه شاگردش ادسو (راوی) برای رایزنی های مذهبی به صومعه ای در شمال ایتالیا می رود. پس از رسیدن به دیر از قتلی خبردار می گردد که شب قبل در صومعه رخ داده. فردای آن روز با پیدا شدن جسد دیگری که متعلق به مترجم یونانی کتابخانه دیر بوده، ویلیام از سوی راهب بزرگِ دیر مأمور رسیدگی به جنایات می گردد. ویلیام و ادسو برای یافتن علت مرگ آنان به کتابخانه دیر سر می زنند. با توجه به تخصصی که اکو در زمینه قرون وسطی دارد، فضاسازی رمان در این بخش بسیار تخصصی و دقیق است. با رسیدن ویلیام و ادسو به کتابخانه، این محل به مکان اصلی اتفاقات و انگیزه های قتل ها تبدیل می گردد.

امبرتو اکو در رمانش فضایی هراس انگیز را به نمایش درمی آورد. کشف نسخه خطی قرون وسطایی، صحنه های تیره وتار، سردابه های تاریک، مرگ های اسرارآمیز و معماری قرون وسطایی و تاریخی از مواردی هستند که این رمان را به یکی از رمان های گوتیک تبدیل نموده اند. در آنک نام گل علاوه بر هراس، عدم قطعیتی هم جریان دارد و جز آن نویسنده از علم نشانه شناسی هم در روایتش استفاده نموده است و در رمانش دو مسئله حقیقت و خرد دیگر مطلق نیستند. در ایران این رمان اولین بار در دهه 60 با نام نام گل سرخ منتشر و بارها تجدید چاپ شد، اما سال جاری نیز ترجمه تازه ای از آن با نام آنک نام گل توسط رضا علیزاده منتشر شده است.

آونگ فوکو

آونگ فوکو رمان دوم اومبرتو اکو است؛ رمانی که گرچه هنگام انتشارش در اواخر دهه 80 تبلیغات گسترده ای درباره آن صورت گرفت، اما موفقیت آنک نام گل برایش رخ نداد. شاید یکی از دلایلش این بود که جنبه علمی پژوهشی آن بر جنبه روایتگری اش غلبه داشت. در آونگ فوکو باز هم شاهد سفری هستیم؛ این بار علمی پژوهشی به دوران ها؛ دوران هایی که در آن دکارت، نیوتن، کپرنیک، کپلر و کامپیوتر جای می گیرند و علم و فناوری مرکزیت دارد. راوی داستان یک روبات کامپیوتری است به نام اَبولافیا که برخلاف ویلیام در رمان آنک نام گل که تا حدی در حاشیه رویدادهاست، به عنوان شخص اول داستان مطرح است و از محدوده شخصیت خود مشابه یک سازنده ماهر داستان فراتر می رود، از افکار خود حرف می زند و از حسرت هایش.

سه شخصیت محوری در رمان وجود دارد که از کارکنان یک شرکت انتشاراتی به نام گارموند هستند که آن ها را شکل مسخ شده انتشارات معروف ایتالیایی گارزانتی به شمار آورده اند. یکی از این شخصیت ها جوانی را طی نموده و فکر می نماید تخیلات و توهم هایش را از دست داده است، دیگری سخت بیمار و رنجور است و سومی بازمانده ای از جنبش دانشجویی سال های 68 در میلان است و مشغول پژوهش و نظریه پردازی. نظریه هایی درباره سلحشوران معبد سلیمان، فرقه های باطنی و ازجمله اسماعیلیان هسته مرکزی این داستان تقریبا جنایی، پلیسی را می سازد. براساس پژوهش های شخصیت جوان، فرقه های غیبی اسرارآمیز ریشه در مشرق زمین و به ویژه در گروه باطنیان اسماعیلی دارد و بعد از خاتمه جنگ های صلیبی به غرب آورده شده است. همین نظریه است که ما را به جهانی امروز غرب می کشاند و وقایع کنونی را براساس آن ها تفسیر می نماید. رمان آونگ فوکو را نیز رضا علیزاده به فارسی ترجمه نموده است. استقبال از این رمان نیز مانند استقبال غربی ها از آن در مقایسه با آنک نام گل چندان گسترده نبود.

گورستان پراگ

گورستان پراگ ششمین رمان اومبرتو اکو است که حدود پنج سال پیش منتشر شد. بعضی این کتاب را بهترین رمان اکو پس از آنک نام گل تلقی می نمایند. اکو علاقه زیادی به داستانگویی دارد و در این کتاب هم قصه عجیبی را روایت می نماید. او می خواهد از قهرمان خود گستاخ ترین و منفورترین شخصیت کل تاریخ ادبیات را خلق کند؛ ادعایی که هر خواننده نکته سنجی را شگفت زده می نماید.

اکو در این رمان فرم ادبی خاطرات روزانه را انتخاب می نماید. داستان در سال های 1898-1897 می گذرد و پر است از بازگشت به گذشته. این کتاب بیشتر به داستان های پاورقی می ماند. خود اکو در یادداشتی درباره گورستان پراگ گفته است: قرن نوزدهم پر از اتفاقات اسرارآمیز و ناگوار بود: پرونده دریفوس، دسیسه چینی های متعدد سازمان های مخفی کشورهای اروپایی، فرقه های ماسونی، توطئه گران یسوعی و دیگر ماجراهایی که اگر حقایقی مستند نبودند باور شان سخت می شد.

قهرمان گورستان پراگ، کاپیتان سیمونه سیمونینی، تبهکاری تمام عیار است. او زندگی اش را در نقش سردفتری که اسناد رسمی جعل می نماید می گذراند، اما شغل دومش خبرچینی برای سرویس های مخفی است. ابتدا در زادگاهش این کار را می نماید و سپس در پاریس. ما با او در اواخر دهه 60 زندگی اش روبه رو می شویم؛ درست وقتی که در لحظه ای بحرانی، در شرایطی که دچار فراموشی مقطعی شده و نگران است مبادا گرفتار دوپارگی شخصیتی شده باشد، کار نوشتن دفتر خاطراتش را آغاز می نماید. به نظر می رسد کشیشی یسوعی به نام آبه دالا پیکولا ساکن آپارتمان کوچکی که به وسیله راهرویی مخفی به محل سکونت سیمونینی راه دارد، وقتی او خوابیده است یادداشت هایی در تفسیر دفتر خاطراتش می نویسد. گورستان پراگ را فریبا ارجمند به فارسی ترجمه و انتشارات روزنه آن را منتشر نموده است.

شماره صفر

در یک سال گذشته از آخرین رمانش که احتمالا ساده ترین رمانش نیز محسوب می گردد چند ترجمه به فارسی منتشر شد که نسبت به رمان های بعد از نام گل سرخ برای مخاطب عام خوش خوان تر است: شماره صفر. در میان ترجمه هایی که از این رمان در بازار هست لطف ترجمه رضا علیزاده در این است که پیش از این نیز روی کتاب های دیگر اِکو کار نموده و با جهانی روایی و دغدغه های او آشناست. شماره صفر رمانی است که دغدغه های سیاسی اجتماعی اِکو را بازتاب می دهد. او از منتقدان سرسخت برلوسکونی، نخست وزیر سابق ایتالیا، بود و بارها لب به انتقاد از او باز نموده بود. در شماره صفر نیز با خلق شخصیت کولونا که نویسنده روزنامه های زرد ایتالیایی ا ست، از جامعه ای صحبت می نماید که دستخوش شیادان رسانه ای و نیروهای علاقه مند به اخاذی و فساد است.

کولونا استخدام شده است کتابی جنجالی بنویسد، ولی با اسمی مستعار. کتاب در واقع داستان روزنامه ای تازه تأسیس است که صاحب امتیازش از غول های رسانه ای به شمار می رود و نفوذ فراوانی برای تأثیر گذاشتن بر افکار عمومی دارد. از طرف دیگر ما با لایه دیگری از داستان نیز روبه رو می شویم که بسیار پیش تر از دهه 90 میلادی می گذرد و آن صحنه تیرباران موسولینی و معشوقه اش به دست عده ای از پارتیزان های محلی است. بعدها که کولونا قرار است با اسم مستعار کتابی بنویسد، از یک تئوری مرموز خبردار می گردد؛ تئوری ای که اساسش بر یک توطئه بنا شده و آن این که موسولینیِ تیرباران شده موسولینی واقعی نبوده و یک بدل بوده است. شماره صفر داستان توطئه های شیادان در جهانی امروز ایتالیاست.

تاریخ زیبایی

یکی از تخصص های اُمبرتو اکو کنار رمان نویسی، مطالعات گسترده او درباره مقوله زیباشناسی است. او مقالات متعددی درباره زیبایی و زشتی دارد که تا حدودی فلسفی هستند. دو کتاب عمده نیز با نام های تاریخ زیبایی و تاریخ زشتی دارد که هر دو به فارسی ترجمه شده اند. وقتی این دو کتاب به انگلیسی ترجمه شدند تعداد نقدها و معرفی هایی که منتقدان اروپایی و آمریکایی بر آن ها نوشتند به اندازه رمان ها و کتاب های دیگر اکو نبود. شاید یکی از دلایلش این باشد که این دو کتاب اِکو زیاد به مذاق آن ها خوش نیامد و آن ها را مهم ندانستند؛ مثلا روزنامه انگلیسی گاردین کار امبرتو اکو را در کتاب تاریخ زیبایی فاقد انسجام دانست و نوشت: کتاب این نویسنده ایتالیایی شلم شورباست و چیزی را که تحویل مخاطب داده باید در دایره مهملات به حساب آورد.

کتاب تاریخ زیبایی دایره المعارفی از عکس ها و نظریه ها درباره مسئله زیبایی از دوران یونان باستان تا عصر حاضر است. این کتاب با تصاویری از تابلوهای نقاشی و عکس هایی آغاز می گردد تا نمونه های فرهنگی متعددی را از این دوره ها نمایش دهد؛ از تابلوها و مجسمه های ونوس گرفته تا عکس هایی که نشان دهنده ویژگی های دیوید بکهام و جورج کلونی هستند. این تابلوها و عکس ها چندین صفحه از کتاب را به خود اختصاص داده اند. تابلوهای نقاشی دیگری هم توسط اکو انتخاب شده که در کتاب آمده اند. این صفحه ها شامل نقل قول هایی از فیلسوفان و نویسندگانی مثل افلاطون، جووانی بوکاتچو، سن برنار، امانوئل کانت و هاینریش هاینه هستند. اکو می گوید: این کتاب تاریخ زیبایی است نه تاریخ هنر یا ادبیات و موسیقی. او در ادامه سؤالی بدیهی طرح می نماید: چرا تاریخ زیبایی تنها به آثار هنری استناد می نماید؟ او با نوعی ادعا به این پرسش چنین پاسخ می دهد: طی قرون گذشته هنرمندان، شاعران و داستان نویسان بوده اند که درباره آن چه زیبا تلقی می نموده اند برای ما سخن گفته اند و نمونه هایی را برای ما باقی گذاشته اند. کشاورزان، بناها، نانواها و خیاطان هم دستاوردهایی داشته اند که احتمالا آن ها را زیبا می پنداشته اند، ولی تعداد خیلی کمی از دست ساخته های آن ها باقی مانده است.

منبع: برترین ها
انتشار: 21 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 238

به "اومبرتو اکو؛ مردی که زیاد می دانست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اومبرتو اکو؛ مردی که زیاد می دانست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید