وجود حیات در زهره رد شد

به گزارش پیامک خنده، در ماه سپتامبر، ستاره شناسان و دیگر دانشمندان مشغول مقاله ای بودند که در مجله Nature Astronomy به چاپ رسیده بود و نشانه هایی از وجود حیات در سیاره زهره را نشان می داد. در این مقاله ادعا می شد که دانشمندان در این سیاره، فسفین کشف نموده اند.

وجود حیات در زهره رد شد

به گزارش خبرنگاران، گازی که از موجودات میکروسکوپی بی هوازی نشات می گیرد. این گاز در جو ونوس مشاهده شده بود، یافته ای که اگر درست باشد نشان می دهد ما در دنیا تنها نیستیم اما مطالعات بعدی نتوانستند به نتیجه مشابهی دست یابند.

اکنون گروهی از دانشمندان باور دارند که علت اشتباهی که در تحقیقات اول رخ داد را فهمیده اند.

در مقاله ای که به عنوان پیش چاپ در مجله Astrophysical Journal موجود است و قرار است به صورت عمومی منتشر گردد گروهی از دانشمندان معتقدند که گاز کشف شده در مقاله اصلی دی اکسید گوگرد بوده است و نه فسفین!

دی اکسید گوگرد در زهره به فراوانی موجود است و متاسفانه ربطی به وجود حیات ندارد.

دکتر ویکتوریا مدوس، استاد ستاره شناسی در دانشگاه واشنگتن که در نوشتن مقاله جدید نقش داشته می گوید: داده ها نشان می دهد که به جای فسفین در ابرهای سیاره زهره در آن دی اکسید گوگرد یافت شده است. دی اکسید گوگرد سومین عنصر فراوان در جو زهره است و نشانه ای از وجود حیات نیست.

برای درک بیشتر این موضوع باید کمی در علم دقیق شویم تا علت آن که چرا دانشمندان در وهله اول تصور کردند فسفین در جو زهره وجود دارد را بیابیم.

از آن جا که انسان ها هیچ کاوشگر فعالی برای اندازه گیری هوا در سطوح فوق داغ زهره ندارند تنها راه آنالیز ترکیب ابرهای زهره، مشاهده طیف های جو است.

طیف ها الگوها نوری هستند که توسط یک عنصر یا ماده شیمیایی ساطع می شوند و از آن جا که عنصر طیف و طول موج مشخصی دارد دانشمندان می توانند آن ها را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند تا به مواد شیمیایی هر کدام دست یابند.

مشکل اصلی این جاست که متغیرهای زیادی به عنوان نویز وجود دارند که می توانند در داده های به دست آمده از این طیف ها خلل ایجاد نمایند و باعث به دست آمدن نتایج غلط شوند. در واقع اگر جو دارای مواد شیمیایی متفاوت زیادی باشد جداسازی آن ها و تشخیص هر یک امری پیچیده است.

در خصوص این سیاره نیز دانشمندان باور دارند که نویسندگان مقاله اصلی دی اکسید کربن در جو زهره را به حساب نیاورده اند و به اشتباه فکر کردند که داده های آن ها از ابر زهره گرفته شده است. در حالی که این داده ها از لایه مزوسفر جو بوده که در ارتفاع 50 کیلومتری واقع شده است.

البته اگر مقاله جدید درست باشد و فسفینی در جو زهره نباشد به این معنا نیست که دانشمندان مقاله اصلی اشتباهی انجام داده اند. روش های علمی ایجاب می نماید که فرضیه ها دوباره آنالیز شوند.

دانشمندان مقاله اصلی در خصوص تحقیقات و مشاهدات شان شفاف عمل کردند و اجازه دادند دانشمندان دیگر یافته های آن ها را دوباره آنالیز نمایند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 11 فروردین 1400 بروزرسانی: 11 فروردین 1400 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 1488

به "وجود حیات در زهره رد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وجود حیات در زهره رد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید