واکسیناسیون بچه ها را هرگز متوقف نکنید

به گزارش پیامک خنده، برنامه واکسیناسیون با هدف پیشگیری از بیماری های خطرناک در تمام کشورهای دنیا تهیه شده و مهم ترین بخش تامین سلامت کودک را تشکیل می دهد. بعضی از بیماری ها که اکنون واکسن آنها تولیدشده، صد سال پیش بسیار شایع تر بودند ولی امروزه به علت انجام واکسیناسیون به ندرت دیده می شوند.

واکسیناسیون بچه ها را هرگز متوقف نکنید

مرکز مبارزه با بیماری ها در هر کشور بسته به سطح ایمنی عمومی و بیماری های خطرناک شایع برنامه واکسیناسیون خاصی را برای بچه ها و بزرگسالان تنظیم می کند.

با اجرای برنامه واکسیناسیون همگانی در جهان، شیوع بسیاری از بیماری های خطرناک در بین شیرخواران، بچه ها و بزرگسالان کاهش چشمگیری پیدا کرده است؛ به طوری که اکنون شیوع بیماری های خطرناکی مانند دیفتری، کزاز، سیاه سرفه، سرخک و فلج اطفال، با انجام واکسیناسیون همگانی کنترل شده و در بسیاری از کشور ها به حداقل میزان خود رسیده است.

با این تفاسیر حتی در حال حاضر که ویروس کرونا گسترش پیدا کرده است، منعی برای زدن واکسن بچه ها وجود ندارد و با رعایت نکات بهداشتی از جمله استفاده از ماسک و دستکش و راه های پیشگیری از آلودگی به این ویروس، می توان واکسن بچه ها را در موعد معین شده بدون هیچ نگرانی تزریق کرد. با توجه به اهمیت این موضوع، گفت وگوی کوتاهی با دکتر فریبا شیروانی، فوق تخصص عفونی اطفال انجام داده ایم.

اخیرا خبرهایی از احتمال شیوع مجدد بیماری سرخک که سال هاست ریشه کن شده در خبرها می شنویم. آیا ممکن است با بی توجهی نسبت به واکسیناسیون بچه ها، بیماری هایی که از طریق اجرای برنامه واکسیناسیون، ریشه کن شده بودند دوباره شیوع پیدا کنند؟

بیماری های واگیردار در سال های اخیر کاهش شیوع داشته اند ولی این بیماری ها همیشه انسان را در معرض خطر قرار می دهند؛ چنان که در حال حاضر ویروس کرونا در سطح جهانی منتشر شده و مسائل زیادی ایجاد کرده است. سایر بیماری های عفونی که در حال حاضر واکسیناسیون برای آنها اجباری است نیز ممکن است در صورت عدم رعایت واکسیناسیون یا سایر موارد باعث ایجاد بیماری شده و بازگشت مجدد کنند.

سرخک بیماری ای است که در گذشته عده زیادی را درگیر می کرده و مرگ و میر بالایی داشته است و در سال های اخیر شاهد بازگشت این بیماری هستیم و در بعضی کشورها شایع شده است. در دو ماه اول سال 2019 تعداد 34 هزارو 500 مورد سرخک جدید در 42 کشور از کشورهای منطقه اروپایی گزارش شده است و موارد مرگ نیز در 13 مورد در کشورهای آلبانی و رومانی و اوکراین دیده شد. اکثریت موارد که بیش از 70 درصد را شامل می گردد از کشور اوکراین گزارش شده است. موارد بیماری اتفاق افتاده از سال های گذشته سیر صعودی را طی کرده است و این نگران کننده است. گرچه ناحیه اروپا بیشترین موارد پوشش دوز دوم واکسن خود را در سال 2017 به میزان 90 درصد داشته است، کشورهایی که اپیدمی سرخک را تجربه کرده اند دارای تجربه رکود در پوشش روتین ایمونیزاسیون و در بعضی موارد پوشش کم و وجود شکاف ایمنی در افراد با سن بالاتر بوده اند.

با توجه به وجود خطر گسترش احتمالی سرخک، چه اقداماتی در سطح سیستم های بهداشت و درمان کشورها باید انجام گردد؟

در راستای بهبود این شرایط سازمان جهانی بهداشت فعالیت هایی انجام داده است. این فعالیت ها شامل بالابردن دسترسی به واکسیناسیون، پیدا کردن مواردی که واکسن در آنها فراموش شده است، اطمینان از این که کارکنان بهداشتی واکسینه شده اند، اطلاع کافی در مورد واکسن ها و سیستم ایمنی، بالابردن اعتماد عمومی به واکسیناسیون، دسترسی امن به مخازن واکسن ها، شناسایی موارد اپیدمی و کنترل مناسب آنهاست.چون ایران در گروه کشورهای اپیدمی سرخک نیست، نگرانی زیادی در مورد امکان ابتلا وجود ندارد. ولی باید توجه کرد که واکسیناسیون برای این ویروس باید منظم و مداوم انجام گردد.

با توجه به خطر شیوع کرونا، بهتر نیست تزریق واکسن برای بچه ها به تاخیر بیفتد؟

ابدا نباید واکسیناسیون بچه ها به تأخیر بیفتد. در این مورد این نکته را باید گوشزد کرد که همه بیماری های عفونی ممکن است در صورت عدم مراقبت از کنترل خارج شده و فرزندان را مبتلا کنند. بنابراین با رعایت موازین بهداشتی لازم است همه بچه ها واکسیناسیون خود را طبق برنامه معمول انجام دهند. در این میان بین واکسن ها تفاوتی وجود ندارد و همه آنها لازم است به موقع تزریق شوند. واکسن شش سالگی که شامل دیفتری و کزاز و سیاه سرفه است نیز جزو این واکسن ها بوده و لازم است به موقع تزریق گردد.

اگر تاخیری در تزریق واکسن ایجاد شده است مسئله ای نیست و می توان در اسرع وقت نسبت به تزریق واکسن مربوطه اقدام کرد.

در رسانه ها صحبت های زیادی مطرح می گردد مبنی بر این که در زمستان سال جاری احتمال شیوع بیماری آنفلوآنزا نیز به طور جدی مطرح است. با این تفاسیر چه توصیه ای به خانواده هایی دارید که فرزند خردسال دارند؟

بیماری آنفلوآنزا یک بیماری درگیرکننده سیستم تنفسی و سایر اندام هاست. ابتلا به این بیماری ممکن است اندام هایی مانند سیستم عصبی و کلیه ها و کبد را گرفتار کند. این بیماری خوشبختانه دارای واکسن بوده و چون سالانه سویه های ایجادکننده بیماری متغیر هستند، لازم است واکسیناسیون سالانه برای آن انجام گردد.

باید توجه داشت که بیماری آنفلوآنزا نیز به نوبه خود به خصوص در افرادی که دچار بیماری زمینه ای و مسائل سیستم ایمنی هستند بیماری خطرناکی است و در بسیاری از کشورهای جهان جزو برنامه معمول واکسیناسیون است بنابراین توجه به انجام واکسیناسیون به موقع برای آنفلوآنزا باید مورد توجه خانواده ها قرار گیرد. این واکسن عوارض شدیدی ندارد و بروز عوارض عصبی آن بسیار نادر است. با توجه به این که بیماری گیلن باره عارضه این واکسیناسیون ذکر شده است، احتمال آن بسیار نادر است و از طرف دیگر در صورت ابتلا به بیماری آنفلوآنزا عارضه خود بیماری نیز هست که با شیوع خیلی بالاتر ممکن است فردی که واکسینه نشده است را درگیر کند.

به کارگیری واکسن آنفلوآنزا در بچه های که به مهدکودک ها می فرایند پیشنهاد می گردد. تزریق این واکسن در افراد با نقص سیستم ایمنی، افراد مصرف کننده داروهای ایمونوسوپرسیو، افراد با بدخیمی، افراد بدون طحال، افراد مبتلا به بیماری دیابت و بیماری کلیوی و آسم و بیماری های قلبی زمینه ای به شدت توصیه می شد.

پونه شیرازی - سلامت روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 18 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 963

به "واکسیناسیون بچه ها را هرگز متوقف نکنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسیناسیون بچه ها را هرگز متوقف نکنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید