نگرانی از اپلیکیشنی که با یک تصویر تمام اطلاعات افراد را برملا می نماید

به گزارش پیامک خنده، تهران (پانا) - استارتاپ امریکایی کلییرویو اِی آی (clear view a i) که به صورت تخصصی در حوزه هوش مصنوعی فعالیت می نماید اپلیکیشنی را در اختیار دارد که پس از دریافت تصویر یک فرد می تواند نام او را تشخیص دهد و با ارائه فهرستی از ویژگی های خصوصی اخلاقی، رفتاری و اعتقادی او، مجموعه اطرافیان و افراد مرتبط با این فرد را هم شناسایی کند.

نگرانی از اپلیکیشنی که با یک تصویر تمام اطلاعات افراد را برملا می نماید

به گزارش ایران، درحالی که اپلیکیشن هوشمند این هفته برای نخستین بار معرفی گردید، روزنامه نیویورک تایمز به نقل از منابع مطلع شرح داد بیش از 600 نهاد مجری قانون در امریکا و کانادا از مدت ها قبل بی سر و صدا این ابزار را به کار می گرفتند و این مسأله هم اکنون به یک نگرانی عظیم برای نقض حریم خصوصی شهروندان تبدیل شده است.

این اپلیکیشن هوشمند که هنوز دسترسی عمومی به آن فراهم نشده است براساس یک پایگاه داده جامع عمل می نماید که هر لحظه در حال به روز رسانی است و به یاری هوش مصنوعی می تواند پس از دریافت عکس، ظرف چند ثانیه تمام اطلاعات خصوصی و فردی هر شخص را ارائه دهد. با این شرحات باید دید این اپلیکیشن به معنی انقلابی در شناسایی هویت افراد است یا پایانی بر حریم شخصی کاربران.

زیر ذره بین هوش مصنوعی

تصور کنید فردی که او را نمی شناسید به یاری عکس هایی که در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشتید بتواند به تمام جزئیات شخصی و خصوصیات فردی شما دسترسی پیدا کند و از نام خانوادگی تا روحیات و علایق شما را در اختیار داشته باشد. این همان سناریویی است که در اپلیکیشن کلییرویو اِی آی دنبال می گردد و همان طور که آنالیز های روزنامه نیویورک تایمز نشان داده است، اپلیکیشن مذکور هم اکنون در نهادهای نظامی و امنیتی مورد استفاده قرار می گیرد و تمام عکس های منتشر شده روی شبکه های اجتماعی را استخراج می نماید تا یک پایگاه داده جامع مخصوص شناسایی چهره ایجاد کند.

استارتاپ توسعه دهنده این اپلیکیشن در ابتدا ادعا کرد که این ابزار توسط مجریان قانون و چند شرکت خصوصی استفاده می گردد و در آنالیز های کنونی معین شد که این کمپانی امریکایی همچنان در حال گسترده تر کردن پایگاه داده مربوطه است و تمام عکس های موجود در اینستاگرام، فیس بوک و دیگر شبکه های اجتماعی را بدون اطلاع کاربران در اختیار می گیرد تا از آنها استفاده کند. باید اعتراف کرد که این یک اتفاق کاملاً نگران کننده است. فناوری تشخیص چهره یک ابزار بسیار قدرتمند است که فناوری کلییرویو با تمرکز بر این عرصه روی اطلاعات بسیار شخصی از جمله نام افراد، محل سکونت آنها، چاقی یا لاغری، گرایش های مذهبی و... هر فرد را به صورت جداگانه تحلیل می نماید و از اطلاعات به دست آمده با اهداف خاص بهره می برد. گزارش های رسیده نشان می دهد که این شرکت یک فهرست عظیم از مجموع کاربران جهانی ایجاد نموده که فراتر از قوانین موجود است و حتی اطلاعات مشتریان فروشگاه های عظیم و زنجیره ای هم در آن وجود دارد.

لازم به ذکر است نیویورک تایمز حدود یک سال قبل گزارش داده بود که استارتاپ کلییرویو اِی آی متعهد شده است تمام همکاری های خود را با شرکت های خصوصی و نهادهای دولتی در بعضی ایالت های امریکا متوقف کند و آن موقع یک دادخواست قضایی مطرح شده بود که نشان می داد این شرکت حریم خصوصی قدرتمند بیومتریک دولت ایالات متحده را نقض نموده است.

با گذشت یک سال هم اکنون گفته می گردد که این استارتاپ منبع بالقوه جدیدی را برای ادامه فعالیت های تجاری خود پیدا نموده است و این بار با استفاده از فناوری تشخیص چهره کوشش می نماید افراد مبتلا به ویروس کرونا را شناسایی کند تا در کوتاه ترین زمان تمام اطرافیان آنها شناسایی شوند و از این طریق جلوی انتشار ویروس گرفته گردد. ولی ادوارد مارکی از سناتورهای برجسته امریکا با ابراز نگرانی در خصوص فعالیت های اپلیکیشن این هفته نامه ای را به مدیرعامل این استارتاپ ارسال نموده است و از او خواسته است پیش از شروع پیگیری های قضایی جدی، در خصوص فعالیت های خود شفاف سازی کند.

روزنامه نیویورک تایمز به نقل از چند منبع قضایی مطلع در ایالات متحده می گوید که براساس آنالیز های جدید، این اپلیکیشن نقش فناوری هوشمند خود برای یاری به اجرای قانون در تحقیقات قضایی را اغراق آمیز معرفی نموده است و در این زمینه دسترسی انحصاری نهادهای نظامی و قضایی امریکا و کانادا به این فناوری از دیگر تخلفات انجام شده محسوب می گردد. اسناد شناسایی شده توسط روزنامه نیویورک تایمز نشان می دهد که این شرکت در قبال دریافت مبالغ قابل ملاحظه، فناوری مذکور را در اختیار کشورهایی نظیر عربستان سعودی و امارات متحده عربی هم قرار داده است.

جنجالی به نام نقض حریم شخصی

طی یک سال گذشته بیش از 600 سازمان خصوصی و دولتی در کشورهای امریکا و کانادا به صورت مخفیانه این فناوری را مورد استفاده قرار دادند تا تحقیقات خود را در خصوص افراد مظنون آسان تر پیش ببرند. اپلیکیشن کلییرویو اِی آی برای آنکه بتواند نتایج قابل قبولی را ارائه دهد پایگاه داده حاوی بیش از 3 میلیارد عکس با اطلاعات و جزئیات دقیق را در اختیار گرفته است و بنابراین زمانی که تصویر جدید حتی با زاویه نه چندان مناسب روی پلتفرم آن قرار می گیرد، در کوتاه ترین فاصله زمانی تمام اطلاعات مربوط به آن را منتشر می نماید. اگرچه این نرم افزار در بعضی موارد توانسته است به تشخیص چهره افراد به حل پرونده های قضایی یاری کند، ولی نگرانی های فراوانی را هم به وجود آورده است.

دسترسی استارتاپ بی نام و نشانی که تا به امروز فعالیت خاصی در عرصه فناوری ننموده بود به تصاویر و اطلاعات بیش از 3 میلیارد نفر از ساکنان کره زمین از جمله نگرانی های اصلی در این زمینه است و همچنین توانایی این شرکت برای محافظت از پایگاه داده خود در مقابل حملات سایبری و در فضای پردازش ابری این نگرانی ها را تشدید می نماید.

روزنامه نیویورک تایمز همچنین مدعی شده است که این پلیکیشن در مرحله کنونی قادر است با دقت 75 درصد چهره افراد و اطلاعات مربوط به آنها را تشخیص دهد و بنابراین می توان نتیجه گرفت که احتمال تشخیص افراد بی گناه به جای مجرمان و متخلفان هم وجود دارد.

علاوه بر این باید توجه داشت که پایگاه داده اختصاصی این نرم افزار قوانین ویژه شبکه های اجتماعی مربوط به منع جمع آوری انبوه تصاویر کاربران را هم نقض نموده است و در این میان فیس بوک این هفته با انتشار بیانیه ای شرح داد آنالیز های خود را برای معین شدن نحوه فعالیت کلییرویو اِی آی شروع نموده است و بزودی نتایج آن را اعلام می نماید.

در بیانیه فیس بوک معین شد کدهای پایه در این اپلیکیشن به گونه ای طراحی شده اند که امکان توسعه عینک هوشمند برای شناسایی افراد در خیابان هم وجود دارد و در این میان هوان تون-تات مدیرعامل این شرکت نیز ادعا نموده است که هیچ تصمیمی برای استفاده عمومی و ساخت عینک هوشمند با این فناوری ندارد. با توجه به اینکه سیستم تشخیص چهره در اپلیکیشن هوشمند کلییرویو اِی آی براساس استانداردهای سازمان های بین المللی مورد سنجش قرار نگرفته است و هیچ کدام از مراکز مربوطه استفاده از آن را تأیید ننموده اند، وجود این اپلیکیشن می تواند عظیمترین نگرانی سال های اخیر برای حریم شخصی کاربران باشد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 20 خرداد 1400 بروزرسانی: 20 خرداد 1400 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 1609

به "نگرانی از اپلیکیشنی که با یک تصویر تمام اطلاعات افراد را برملا می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگرانی از اپلیکیشنی که با یک تصویر تمام اطلاعات افراد را برملا می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید