معرفی قلعه تاریخی منوجان در استان کرمان

به گزارش پیامک خنده، قلعه تاریخی منوجان در استان کرمان

اگر بخواهیم یکی از منطقه ها مهم باستان شناسی ایران را نام ببریم بدون شک استان کرمان یکی از آن هاست، استانی که قدمت بلندبالا، آثار تاریخی زیادی را برایش به ارمغان آورده و آن را در شمار یکی از پر گردشگرترین شهرهای ایران قرار داده است. استان کرمان قلعه های تاریخی زیادی را در خود جای داده که تماشای آن ها شما را به قرن ها قبل می برد، یکی از این قلعه ها، قلعه تاریخی منوجان است. می خواهیم درباره قلعه تاریخی منوجان حرف بزنیم، در ادامه خبرنگاران را همراهی کنید.

معرفی قلعه تاریخی منوجان در استان کرمان

کرمان با بیش از 660 اثر تاریخی یکی از استان های تاریخی و مهم ایران است، آثاری که به ثبت ملی رسیده اند و گردشگران زیادی از آن ها تماشا می نمایند. یکی از شهرستان های مهم این استان منوجان است که در جهت جیرفت و هرمزگان و در 400 کیلومتری جنوب غربی کرمان قرار گرفته است و از آب و هوایی گرجهتی و مرطوب برخوردار است. این شهر با مساحت بیش از 7 هزار کیلومتر مربع دارای حدود 65 هزار نفر جمعیت است.

منوجان جاذبه های زیادی دارد که پیشینه تعدادی از آن ها حتی به صدها سال قبل برمی گردد. یکی از مهمترین جاذبه های این شهر و استان کرمان قلعه تاریخی منوجان است، قلعه ای که با نوسازی هایی که بر روی آن انجام می گردد به یکی از باشکوه ترین قلعه های ایران تبدیل می گردد. این قلعه از میراث تاریخی جنوب کرمان است، قلعه ای منحصربفرد که در جنوب استان کرمان قرار گرفته است و می تواند تعداد گردشگران این منطقه را به طور قابل ملاحظه ای افزایش دهد. هر چند تا همین اواخر توجه چندانی به این قلعه نشده بود اما مطمئنا این قلعه بعد از احیا می تواند تماشای و باشکوه گردد.

قلعه منوجان که قدمت آن به بیش از هزار سال قبل برمی گردد تا قبل از بازسازی و بازسازی در حال ویرانی بود اما امروز با اجرای پروژه در حال رسیدن به شکوه قبلی اش است. این طور که معین است معمار این قلعه و قلعه های بم و کهنوج یک نفر بوده است. عده ای قدمت این قلعه را متعلق به دوره ساسانی می دانند هر چند که عده ای هم با توجه به حفاری ها و اشیای کشف شده معتقدند که این قلعه بسیار قدیمی تر و برای دوران ماقبل تاریخ است. قلعه تاریخی منوجان با خشت، گل و سنگ ساخته شده و با برج و باروی محکمی که دارد از شهر و اهالی این منطقه به خوبی محافظت می نموده است. با تحقیق بر روی سفال هایی که در این منطقه کشف شده این طور بر می آید از اوایل اسلام تا قرن های 7 و 8 هجری افرادی در این قلعه زندگی می نموده اند.

در حدود 3 کیلومتری این قلعه بقایایی از یک کوره آجرپزی به چشم می خورد که به گفته عده ای برای ساخت این قلعه حدود 3 هزار نفر کارگر در این جهت می ایستادند و با دست به دست کردن آجرها، مصالح را به قلعه می رساندند. بدین ترتیب قلعه ای مستحکم شکل گرفت که سال ها پناهگاهی مهم برای اهالی این شهر بود. با این که این قلعه بارها هدف تهاجم اقوام و طوایف بسیاری بود اما تا همین قرن اخیر افرادی از ان استفاده می کردند. در واقع، موقعیت مکانی این قلعه به گونه ای است که در جهت راه تجاری بندر هرمز به جیرفت قرار گرفته و به همین علت در قرن چهارم جایگاه خاصی داشته و در دوره های سلجوقی تا صفوی هم همچنان فعال بوده و کاربردهای زیادی داشته است.

امروز برای اجرا و توسعه این قلعه طرحی در دست اجراست که احتمال می رود تعداد گردشگران این منطقه را بیشتر کند و توریستان بین المللی و داخلی زیادی را به این شهر بکشاند. مقصود از بازسازی این قلعه افزایش گردشگران داخلی و خارجی و همینطور گردشگران علمی و تاریخی است. قرار است که در این محل موزه ای هم ساخته گردد تا اشیای کشف شده در قلعه در آن به نمایش در بیاید.

کافیست کمی با آثار باستانی و مکان های تاریخی میانه خوبی داشته باشید تا بازدید از قلعه های قدیمی به یکی از مجذوب کنندهیت های سفرتان تبدیل گردد. قلعه ها با معماری خاص خود و برج و باروهایی مستحکم همواره از تماشای ترین جاذبه های گردشگری اند، سازه های باابهت و باشکوه که شما را به سفرهای تاریخی می برند و معمولا در ارتفاعی بلند احداث می شوند تا مشرف به شهر و منطقه ها اطراف باشند. یکی از مجذوب کننده ترین بخش های بازدید از قلعه ها بالا رفتن از برج های تماشای بانی و تماشای چشم اندازهای اطراف است. معمولا در این قلعه ها موزه هایی تشکیل می گردد که تماشای آن ها به شناخت تاریخ و فرهنگ یاری زیادی می نماید. قلعه ها مساحت زیادی دارند و با دیوارهای بلند و مستحکم، ظاهری جالب توجه دارند برای همین هم همواره از محبوب ترین جاذبه های تماشای هر شهرند به خصوص کسانی که به آثار باستانی و تاریخی و معماری های نظامی علاقمند هستند بازدید از قلعه ها یکی از اولویت هایشان است.

منبع: الی گشت
انتشار: 5 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1401 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 1984

به "معرفی قلعه تاریخی منوجان در استان کرمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی قلعه تاریخی منوجان در استان کرمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید