دگرگونی شهر مشهد در 40 سال اخیر

به گزارش پیامک خنده، شهر مشهد یکی از مکان های تاریخی و مذهبی دنیا اسلام است. این شهر در طی چند سال اخیر به خاطر هویت فرهنگی و گردشگری خود دچار تغییراتی شده است. در طی چند سال اخیر دگرگونی شهر مشهد بسیار زیاد بوده و تغییرات زیادی در آن روی داده است. این شهر مرکز معنوی ایران می باشد و توسعه معماری در آن باعث نابودی میراث فرهنگی و تاریخی شده و می گردد. دگرگونی شهر مشهد با توجه به معماری غربی انجام می گردد و کم کم مشهد مقدس چیزی جز مشهد غربی نخواهد بود و چهره متفاوتی را از خود نشان خواهد داد. بلیط هواپیما را مقرون به صرفه بخرید.

دگرگونی شهر مشهد در 40 سال اخیر

دگرگونی شهر مشهد

در طی چند سال اخیر برای افزایش جاذبه های گردشگری و گردشگری، معماران دست به ساخت بناهای مدرن و به روز در این شهر زده اند. تنها شعار آنها این است که می گویند می خواهند مشهد را مدرن نمایند و چهره جهانی داشته باشد. اما این افراد باید بدانند که مشهد به عنوان مرکز معنوی کشور شناخته می گردد و تمامی بناهای آن باید طبق اصول تاریخی و باستانی باشد. این افراد باید بدانند که با دگرگونی شهر مشهد تمامی بناهای تاریخی را از بین می برند و این گونه بناهای مدرن و ساختمان های تازه منجر به جذب گردشگر و گردشگر می گردد.

عناصر دگرگونی شهر مشهد

یک بافت مهمی که همواره در نابودسازی و دگرگونی شهر مشهد تاثیر عمده ای داشته و دارد ساخت برج ها، اتوبان ها و بزرگراه ها و مراکز خرید و تجاری است. ساخت این سه سازه در شهر مشهد به سرعت در حال افزایش است و تا به امروز به منظور ساخت آنها بناهای تاریخی زیادی از بین برده شده است. معماران تمامی این سازه ها را برای افزایش گردشگر و گردشگر انجام می دهند؛ اما بهتر است به جای احداث این سازه ها از ایده های نوین معماری ایرانی برای جذب گردشگر و گردشگر استفاده نمایند. بلیط هواپیما تهران مشهد

همان طور که می دانید معماری ایرانی در نوع خود برجسته است و در تمام جهان زبان زد می باشد. تمامی بناهای تاریخی موجود در مشهد نیز برگرفته از معماری هخامنشی هستند و هیچ گونه کپی برداری از معماری غربی در آن ها وجود ندارد. اما امروزه بناهای غربی و سازه های مدرن چهره تازهی به شهر می دهند و می خواهند شهر مشهد را از آن چهره مذهبی به چهره ای مانند دبی تبدیل نمایند و این گونه باعث افزایش تعداد گردشگر ها و گردشگران به این شهر باستانی و تاریخی شوند. در طی 40 سال اخیر همگام سازی شهر مقدس مشهد با شهرهای مدرن در جاهای دیگر جهان باعث شده این شهر کم کم دیگر آن شهری که همه می شناختند نباشد و چهره مذهبی و تاریخی خود را از دست بدهد.

نقش مهاجرت در دگرگونی شهر مشهد

امروزه مسئله مهاجرت امری گریزناپذیر است و در تمامی جوامع اتفاق می افتد. در طی سال های اخیر فرایند مهاجرت در شهر بزرگ و تاریخی مشهد افزایش یافته است. این فرایند رو به افزایش باعث ایجاد تغییرات چشم گیری در این شهر شده است و بناهای زیادی را از بین می برد و منجر به ساخت بناهای زیادی برای پاسخ گویی به نیازها می گردد. همان طور که می دانید جمعیت برای جابه جایی و شرایط بهتر در پی برترین گزینه ها هستند. پس می توان گفت که مهاجرت نیز تاثیر بسزایی در دگرگونی شهر مشهد دارد. این افزایش جمعیت و رشد فیزیکی نابرابر است و تاثیرات مخربی برای شهر دارد و چهره شهر را نابود می نماید. مجله گردشگری خبرنگاران

منبع: مجله دور و نزدیک
انتشار: 22 دی 1400 بروزرسانی: 22 دی 1400 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 1880

به "دگرگونی شهر مشهد در 40 سال اخیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دگرگونی شهر مشهد در 40 سال اخیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید