غول نفتی چین به لیست سیاه آمریکا اضافه شد

به گزارش پیامک خنده، دولت ترامپ شرکت CNOOC چین را با متهم کردن این شرکت به یاری به پکن برای ارعاب همسایگانش در دریای چین جنوبی به لیست سیاه مالی اضافه نمود و تنشهای میان دو کشور را در روزهای پایانی عمر خود تشدید کرد.

غول نفتی چین به لیست سیاه آمریکا اضافه شد

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش ایسنا، وزارت بازرگانی آمریکا علاوه بر افزودن شرکت CNOOC که سومین شرکت نفتی دولتی عظیم چین است، شرکت اسکای ریزون را به دلیل توانایی برای ساخت محصولات نظامی شامل موتورهای هواپیما به لیست کاربر نهایی نظامی افزود تا دسترسی این شرکت به صادرات آمریکایی محدود گردد.

دولت پرزیدنت ترامپ که قول داده بود در صورت به قدرت رسیدن، موضع سخت گیرانه ای در قبال چین اعمال خواهد نمود، در روزهای پایانی عمر خود به فشار بر این کشور ادامه داده و شرکتهایی را هدف گرفته که مدعی است چین از آنها برای استفاده از فناوری غیرنظامی برای اهداف نظامی استفاده می نماید.

ویلبر راس، وزیر بازرگانی آمریکا که بر لیست سیاه مالی نظارت دارد، اظهار کرد: اقدامات بی پروا و جنگ طلبانه چین در دریای چین جنوبی و کوشش برای دستیابی به فناوری و مالک معنوی حساس برای کوششهای نظامی سازی، تهدیدی برای امنیت ملی آمریکا و امنیت جامعه بین الملل است.

شرکتهایی که در این لیست قرار می گیرند برای خرید کالاهای فناوری پیشرفته از شرکتهای آمریکایی باید مجوز ویژه وزارت بازرگانی آمریکا را دریافت نمایند.

آمریکا مدتها با ادعاهای سرزمینی چین در منطقه غنی از منابع دریای چین جنوبی مخالف بوده و پکن را متهم نموده به دنبال ارعاب کشورهای دیگری است که در جنوب شرقی آسیا واقع شده اند. چین اعلام نموده آمریکا به دنبال برانگیختن جنجال بر سر ادعاهای حاکمیت دریایی در این منطقه بوده و کوشش نموده است با ارسال کشتیها و هواپیماهای نظامی به دریای چین جنوبی، این منطقه را بی ثبات کند.

راس در بیانیه خود اعلام نموده که شرکت CNOOC در راستای اهداف ارتش خلق چین برای ارعاب همسایگان این کشور عمل می نماید.

وزارت بازرگانی آمریکا شرکت CNOOC را به آزار و تهدید فعالیتهای اکتشاف و استخراج فراساحلی نفت و گاز در دریای چین جنوبی متهم نموده است تا ریسک سیاسی شرکای خارجی علاقمند در کشورهایی نظیر ویتنام را افزایش دهد.

بر اساس گزارش رویترز، شرکت CNOOC ماه گذشته به لیست سیاه آمریکا از شرکتهایی که با ارتش چین ارتباط دارند اضافه شده و سرمایه گذاران آمریکایی ملزم شدند تا نوامبر 2021 داراییهای خود در این شرکت را واگذار نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 26 بهمن 1399 بروزرسانی: 26 بهمن 1399 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 1396

به "غول نفتی چین به لیست سیاه آمریکا اضافه شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غول نفتی چین به لیست سیاه آمریکا اضافه شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید