عکس ، جیمز وب مواد اولیه تشکیل حیات را در یک ابر فضایی منجمد یافت

به گزارش پیامک خنده، ایسنا نوشت: تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا عناصری از دنیا های قابل سکونت در تاریک ترین و سردترین ابر مولکولی را که تا به امروز در فضا دیده شده است، یافته است.

عکس ، جیمز وب مواد اولیه تشکیل حیات را در یک ابر فضایی منجمد یافت

تلسکوپ فضایی جیمز وب(JWST) متعلق به ناسا، بلوک های سازنده حیات را در عمیق ترین و سردترین یخ های میزان گیری شده در یک ابر مولکولی منجمد یافته است.

عناصر متان، گوگرد، نیتروژن و اتانول در یک ابر مولکولی موسوم به کملیون 1(Chameleon 1) در فاصله 500 سال نوری از زمین شناسایی شدند که نشان می دهد این مولکول ها یک نتیجه عادی و رایج از تشکیل ستارگان هستند و یک ویژگی منحصر به فرد در منظومه شمسی نیستند.

جیمز وب تصویری از این ابر یخی را که تا به حال دیده نشده بود، ارسال نموده است که سردترین یخ میزان گیری شده با دمای منفی 505 درجه فارنهایت(منفی 298 درجه سانتیگراد) است.

از آنجایی که این عناصر برای تشکیل حیات ضروری هستند، این داده های نو به دانشمندان اجازه می دهد تا ببینند که چه میزان از هر کدام برای تشکیل سیارات نو صرف می گردد و بعلاوه به آن ها امکان می دهد تا ببینند دنیا چقدر قابل سکونت خواهد بود.

این ابر مولکولی به قدری سرد و تاریک است که مولکول های مختلف روی دانه های گرد و غبار درون آن یخ زده اند.

اطلاعات جیمز وب برای اولین بار ثابت می نماید که مولکول های پیچیده تر از متانول می توانند قبل از تولد ستاره ها در اعماق یخی چنین ابرهایی تشکیل شوند.

پژوهشگران با استفاده از توانایی های فروسرخ جیمز وب، چگونگی جذب مولکول های یخی درون نور ستارگان را از آن سوی ابر مولکولی مطالعه کردند.

این فرآیند موجب شد آنها به رد شیمیایی یا خطوط جذبی برسند که با داده های آزمایشگاهی برای شناسایی مولکول ها قابل مقایسه است.

پژوهشگران در این مطالعه، یخ های مدفون شده در ناحیه ای به شدت سرد، متراکم و سخت برای آنالیز ابر مولکولی 1Chamaeleon را که در حال حاضر در حال تشکیل دهها ستاره جوان است، مورد هدف قرار دادند.

کلاوس پونتوپیدان، دانشمند پروژه جیمز وب در مؤسسه علمی تلسکوپ فضایی در بالتیمور در بیانیه ای گفت: ما قطعا نمی توانستیم این یخ ها را بدون جیمز وب مشاهده کنیم. این یخ ها به صورت فرورفتگی در برابر زنجیره ای از نور ستارگان در پس زمینه ظاهر می شوند. در منطقه های که این قدر سرد و متراکم هستند، بیشتر نور ستاره پس زمینه مسدود می گردد و حساسیت فوق العاده جیمز وب برای تشخیص نور ستاره و بنابراین شناسایی یخ های ابر مولکولی ضروری بود.

در زمین، متان از تالاب ها و اقیانوس ها و از فرآیندهای گوارشی موریانه ها ایجاد می گردد و اتانول نیز از تخمیر نشاسته و قند بدست می آید.

ناسا و آژانس فضایی اروپا می گویند این عناصر، موادی ضروری در جو سیارات قابل سکونت هستند و پایه قندها، الکل ها و اسیدهای آمینه ساده هستند.

ویل روشا، ستاره شناس رصدخانه لیدن می گوید: شناسایی مولکول های آلی پیچیده، مانند متانول و اتانول بالقوه بعلاوه نشان می دهد که بسیاری از منظومه های ستاره ای و سیاره ای در حال توسعه در این ابر خاص، مولکول ها را در یک حالت شیمیایی نسبتاً پیشرفته به ارث خواهند برد. این می تواند به این معنا باشد که وجود پیش سازهای مولکول های پری بیوتیک در منظومه های سیاره ای، به جای یک ویژگی که برای منظومه شمسی منحصر به فرد باشد، نتیجه ای رایج حاصل از تشکیل ستارگان است.

این پژوهش بخشی از پروژه عصر یخبندان، یکی از 13 برنامه علمی جیمز وب است. این مشاهدات قابلیت های رصد جیمز وب را نشان می دهند و به جامعه نجومی اجازه می دهد تا یاد بگیرند که چگونه از ابزارهای خود برترین استفاده را ببرند.

گروه عصر یخبندان قبلاً مشاهدات بیشتری را برنامه ریزی نموده است و امیدوار است که سفر این یخ ها را از زمان شکل گیری تا تشکیل مجموعه دنباله دارهای یخی ردیابی کند.

ملیسا مک کلور، ستاره شناس رصدخانه لیدن در هلند می گوید: این اولین مورد از یک مجموعه عکس های طیفی است که ما به دست خواهیم آورد تا ببینیم چگونه یخ ها از سنتز اولیه خود به منطقه ها تشکیل دهنده دنباله دار در دیسک های پیش سیاره ای تکامل می یابند. این تصاویر به ما خواهند گفت که کدام مخلوط از یخ ها و در نتیجه کدام عناصر می توانند در نهایت به سطوح سیارات فراخورشیدی منتقل شوند یا در اتمسفر سیارات گازی یا یخی غول پیکر گنجانده شوند.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 7 بهمن 1401 بروزرسانی: 7 بهمن 1401 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 2161

به "عکس ، جیمز وب مواد اولیه تشکیل حیات را در یک ابر فضایی منجمد یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس ، جیمز وب مواد اولیه تشکیل حیات را در یک ابر فضایی منجمد یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید