صنعت تعمیر و نگهداری هواپیما در کشور توسعه می یابد

به گزارش پیامک خنده، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری، ساخت هواپیما در ایران یکی از تابوهایی بود که توسط سرآمدان علمی کشور شکسته شد. هرچند که هنوز پروژه ساخت هواپیماهای عظیم در ایران به نتیجه نرسیده است اما استارت آن زده شده و چند سالی است که دانش بنیان ها و شرکت های فناور به این حوزه ورود نموده اند. اما صنعت تعمیر و نگهداری هواپیما جزء صنایعی است که با ظرفیت های دانش بنیانی تحولی اساسی را تجربه نموده است.

صنعت تعمیر و نگهداری هواپیما در کشور توسعه می یابد

ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یکی از اهداف مهم خود در توسعه صنعت حیاتی و شاهرگی در حمل ونقل را ارتقای حوزه MRO یا تعمیر و نگهداری از هواپیما قرار داده است. صنعتی که توان دانشی آن در کشور وجود دارد اما به دلیل عدم استفاده درست از آنها از این ظرفیت ها بی نصیب مانده است.

البته ایجاد یک زنجیره از سازندگان قطعات هوایی برای بومی سازی قطعات مورد احتیاج بخش MRO یکی از اقدامات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای پر کردن این خلا است. تلاشی که همه توان دانشی و علمی موجود در کشور را کنار هم جمع نموده است تا پاسخی برای احتیاج این بخش صنعتی بیابند.

عدم استفاده از توانمندی های داخلی برای تامین قطعات و احتیاجهای حوزه MRO موضوعی است که این صنعت کاربردی در کشور از آن رنج می برد. احتیاجی که توان پاسخ گویی به آن در داخل کشور وجود دارد اما اراده ای برای اتصال این توانمندی ها به صنعت تعمیر و نگهداری وجود ندارد. اما با ایجاد شبکه سازندگان قطعات هوایی که با حمایت ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار است این توانایی ها به صنعت هوانوردی گره بخورد.

بالا بردن ظرفیت MRO کشور، ایجاد شبکه آزمایشگاهی و تکمیل آن برای دسترسی به استانداردهای مورد احتیاج سازمان هواپیمایی کشور و ورود دانش بنیان ها به حل چالش های مهم صنعت هوایی از جمله برنامه های این ستاد برای توسعه صنعت تعمیر و نگهداری هواپیما در کشور است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 25 آذر 1399 بروزرسانی: 25 آذر 1399 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 1281

به "صنعت تعمیر و نگهداری هواپیما در کشور توسعه می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صنعت تعمیر و نگهداری هواپیما در کشور توسعه می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید