صادرات بیش از 600 میلیون دلاری گیاهان دارویی

به گزارش پیامک خنده، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، ایران کشوری مستعد برای کشت و فراوری گیاهان دارویی است. شرایط مساعد آب وهوایی و سبقه زیاد ایرانیان در فراوری این محصولات؛ برترین زمینه برای فراوری گیاهان دارویی و تزریق سود حاصل از آن به اقتصاد کشور است.

صادرات بیش از 600 میلیون دلاری گیاهان دارویی

بنا بر آمارهای موجود؛ در حال حاضر حدود 90 درصد انواع گیاهان دارویی در داخل کشور فراوری می گردد؛ اما سهم صادرات و فروش این محصولات ارزشمند طبیعی در جهان چندان چشمگیر و واقعی نیست.

گزارش های رسمی موجود حاکی از این است که ارزش صادرات رسمی گیاهان دارویی و فرآورده های گیاهی و سنتی در سال 92 حدود 350 میلیون دلار بوده که این رقم در سال های اخیر به بیش از 660 میلیون دلار رسیده است. ارزش کل صادرات منهای زعفران نیز 370 میلیون دلار تخمین زده شده است.

ستاد توسعه علوم و فناوری های گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری به عنوان یکی از نهادهای پیشگام در این صنعت؛ برای توسعه همکاری های علمی و فناوری در سطح بین الملل و فراهم کردن زمینه بیشتر صادرات محصولات به دیگر کشورها برنامه های متنوعی را با همکاری دیگر نهادهای موثر در این حوزه تعریف نموده است.

حضور در شبکه همکاری های نظارتی بین المللی قوانین حوزه داروهای گیاهی در جهان به عنوان سی و ششمین عضو، اعزام شرکت های دانش بنیان، فناور و خلاق به کشورهای پیشگام در این حوزه و تهیه و ارائه توانمندی های شرکت های داخلی در حوزه تجهیزات، فرآوری و اسانس و معرفی به کشورهای خارجی از جمله این اقدامات است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 26 فروردین 1402 بروزرسانی: 26 فروردین 1402 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 2192

به "صادرات بیش از 600 میلیون دلاری گیاهان دارویی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صادرات بیش از 600 میلیون دلاری گیاهان دارویی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید