رونمایی از آثار تاریخی حمام زیبا باید در موزه های خوزستان انجام شود

به گزارش پیامک خنده، رونمایی از آثار تاریخی حمام زیبا باید در موزه های خوزستان انجام گیرد و این آثار نباید به خارج از شهر و استان منتقل شوند.

رونمایی از آثار تاریخی حمام زیبا باید در موزه های خوزستان انجام شود

به گزارش پیامک خنده به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی خوزستان، سیدحکمت الله موسوی مدیرکل میراث فرهنگی استان در خصوص خروج اشیای تاریخی حمام زیبا واقع در آبادان و انتقال آن به موزه صنعت کرمان توسط مرکز موزه و اسناد صنعت نفت ایران، گفت: اخیراً مسئولان این مرکز قصد داشتند برخی اشیای موجود در حمام زیبا را که از آثار فاخر و ارزشمند استان و دارای ارزش ثبتی است برای رونمایی به موزه صنعت کرمان انتقال دهند.

او گفت: این اشیاء شامل دیگ بخار، درام ها و آب گرم کن ها متعلق به دوره پهلوی است. ما به محض اطلاع از موضوع، با اعزام نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی استان به محل، از این اقدام جلوگیری کردیم. برای اخذ دستور ممانعت از خروج اشیاء نیز نامه نگاری هایی با دادستانی آبادان انجام دادیم.

موسوی اعلام نمود: خوشبختانه با پیگیری هایی که انجام دادیم دادستان آبادان به صورت فوری دستور ممانعت از خروج اشیای فاخر و تاریخی حمام زیبا را صادر کرد و پیروز شدیم از خروج این اشیاء جلوگیری کنیم.

او گفت: خوشبختانه فرمانداری شهرستان نیز مجاب شد تا به دستگاه های مختلف اعم از ارگان یا سازمان ها ابلاغ کند که هر اقدامی در خصوص آثار تاریخی و جابجایی آن ها باید با هماهنگی میراث فرهنگی استان انجام شود.

مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان تأکید کرد که این حمام دارای ارزش ثبتی است و پرونده آن نیز در حال تکمیل است.

او با اشاره به این که در سالیان گذشته مسئولان پالایشگاه آبادان و منطقه آزاد اروند با ضوابط وزارت میراث فرهنگی آشنایی نداشتند، گفت: در مدت اخیر سعی کردیم این ضوابط و بخشی از جایگاه رفیع میراث فرهنگی را برای آن ها توجیه کنیم.

حمام زیبا با قدمت 85 سال یکی از نخستین حمام های کشور است که دارای آب گرم کن بوده در محله کوی کارگر، تانکی دو آبادان رو به روی مرکز بهداشت شرکت ملی نفت یا خانه ملت واقع شده است و دارای 30 اتاق نمره است که 14 اتاق متعلق به زنان و 16 اتاق دیگر به مردان تعلق داشته است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 15 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 319

به "رونمایی از آثار تاریخی حمام زیبا باید در موزه های خوزستان انجام شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونمایی از آثار تاریخی حمام زیبا باید در موزه های خوزستان انجام شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید