روایت مرکز آمار از قیمت کالا های خوراکی؛ پیاز رکورد شکست

به گزارش پیامک خنده، گزارش نو مرکز آمار ایران از تغییر قیمت کالا های خوراکی در منطقه ها شهری کشور طی آذرماه سال جاری نشان می دهد، پیاز با رشد 25.4 درصدی طی یک ماه بیشترین مقدار افزایش قیمت را داشته است.

روایت مرکز آمار از قیمت کالا های خوراکی؛ پیاز رکورد شکست

در آذر ماه 1401 تغییرات میانه قیمت اقلام خوراکی منتخب برای گروه های مختلف کالا های خوراکی در منطقه ها شهری کشور بشرح زیر است:

نان و غلات:

در این گروه، اقلام شیرینی خشک با 1.9 درصد و رشته آش با 1.6 درصد بیشترین افزایش قیمت و قلم ماکارونی با 0.2- درصد بیشترین کاهش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.

گوشت قرمز، سفید و فرآورده های آن :

در این گروه، اقلام گوشت گوسفند با 7.1 درصد، کنسرو تن ماهی با 3.2 درصد و گوشت گاو یا گوساله با 2.5 درصد بیشترین افزایش قیمت و قلم مرغ ماشینی با 11.8- درصد بیشترین کاهش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.

لبنیات، تخم مرغ و انواع روغن:

در این گروه، بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به شیر خشک با 4.6 درصد و تخم مرغ ماشینی با 3.7 درصد و می باشد و بعلاوه بیشترین کاهش قیمت مربوط به ماست پاستوریزه با 0.5- درصد بوده است.

میوه و خشکبار:

در این گروه، بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به هندوانه با 16.5 درصد و هلو با 11.0 درصد میباشد. بعلاوه در این گروه بیشترین کاهش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به پرتقال با 13.9- درصد و لیمو ترش با 0.3- درصد ماست.

سبزیجات و حبوبات:

در این گروه، بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به پیاز با 25.4 درصد و کدو سبز با 6.4 درصد و بیشترین کاهش قیمت مربوط به گوجه فرنگی با 4.4- درصد و هویج با 2.7- درصد است.

قند و شکر، آشامیدنی ها و سایر خوراکی ها:

در این گروه، بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به چای خارجی بسته ای و نوشابه گازدار با 1.6 درصد و بیشترین کاهش قیمت مربوط به شکر با 0.7- درصد و قند با 0.5- درصد است.

بر اساس اعلام مرکز آمار ایران پیاز با رشد قیمت 25.4 درصدی طی یک ماه (آذرماه 1401) بیشترین رشد قیمت را داشته است. پرتقال هم در آذر ماه بیش از دیگر خوراکی ها مقرون به صرفه شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 18 دی 1401 بروزرسانی: 18 دی 1401 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 2150

به "روایت مرکز آمار از قیمت کالا های خوراکی؛ پیاز رکورد شکست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روایت مرکز آمار از قیمت کالا های خوراکی؛ پیاز رکورد شکست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید