روایتی جدیـد از سوختن معلمان

به گزارش پیامک خنده، باگذشت بیش از یک هفته از وقوع آتش سوزی در کانکس مدرسه روستای چلنگرستان دزفول، حاشیه های ناتمام سوختن سه معلم و سه نوجوان اهوازی دیگر همچنان باقوت ادامه دارد. درحالی که دیروز هفتم بهمن و به اعلام پیمان نجاتی، رئیس بیمارستان سوانح و سوختگی طالقانی اهواز، یکی از دانش آموزان این حادثه به نام نیما همتی چالگرد و یکی از اهالی کنگرستان از توابع سردشت دزفول با حدود 15 سال سن و براثر 80درصد سوختگی جان باخت اما بحث وجدل مسؤولان نهادهای مختلف در مورد علت وقوع حادثه و دانش آموز بودن یا نبودن دو نوجوان دیگر هنوز خاتمه نگرفته است.

روایتی جدیـد از سوختن معلمان

به گزارش گروه حوادث خبرنگاران به نقل از روزنامه خبرنگاران، رئیس بیمارستان طالقانی اهواز همچنان اعتقاد دارد دو نوجوان دیگر دانش آموز هستند اما نقطه مقابل آن فریبرز حمیدی، رئیس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش وپرورش است که در اظهارنظری صریح، دانش آموز بودن هر سه نفر را از بیخ و بن رد کرد.

هنوز مدتی از تکذیب حمیدی نگذشته بود که این بار محمد حسین کفراشی، مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش وپرورش نسبت به آن واکنش نشان داد و گفت:سه نوجوان 14تا 16ساله در این حادثه دچار سوختگی شدند که دو نفر در سال تحصیلی 97-96 و یک نفر سال جاری ترک تحصیل نموده است.

در همین رابطه دوباره با محمد عیسی پره، پسر یکی از معلمان صحبت کردیم و او به جام جم گفت: از سه نوجوان، دو نفرشان دانش آموزند که در شهر تحصیل می کردند و جزو دانش آموزان روستا نبودند. ماجرا ازاین قرار است که با مجازی شدن آموزش ها، دو دانش آموز از شهر به خانه پدربزرگ شان در روستا آمدند تا در آنجا به تحصیل خود ادامه دهند. فرد سوم، دانش آموز نیست و چوپان روستاست که بین 15 تا 18سال دارد.

هر سه نوجوان این حادثه در این محدوده سنی هستند. بعد از گذشت یک تا دو روز پس از وقوع حادثه، هنوز هیچ کس و حتی مسؤولان آموزش وپرورش استان نیز اطلاع نداشتند که دو نفر از اینها دانش آموز بودند. چون همگی و حتی پدرم در بخش مراقبت ها بستری بودند، نمی شد به طور دقیق هویت هر سه نوجوان را احراز کرد.

علت آتش سوزی از زبان معلم

ابهام دیگری که در رسانه ها مطرح شد، بحث علت وقوع آتش سوزی در کانکس است. امید بن عباس،مدیرکل مدیریت بحران استان خوزستان در گفت وگو با جام جم توضیح داد:براساس شواهد موجود، علت این حادثه برخورد صاعقه نبوده وآثار برخورد صاعقه بر سقف کانکس و آنتن تلویزیون مشاهده نشده است.

نوع انفجار،آتش سوزی داخل کانکس، شرایط فیزیکی کانکس و برآمدگی های ایجادشده از سمت داخل به بیرون، همه بیانگر این است که حریق، درون کانکس رخ داده. بحث دوم این که کانکس موجود،برای مدرسه نبوده است. این کانکس محل استراحت یکی از معلمان بوده که برای تدریس دانش آموزان عشایری کار می کرد.

هیچ کدام از افراد دیگر هم دانش آموز نبودند. سه معلم بودند که یکی از آنها، معلم همان روستا بوده و دو نفر دیگر از جای دیگر به آنجا آمده بودند. یکی از آسیب دیدگان فقط از ناحیه سر آسیب دیده که علتش معین نیست و حائلی شبیه پتو روی او بوده است. در مصدومان نیز بر اساس اعلام کارشناسان، عارضه ریوی ناشی از استشمام گاز دیده می گردد.

محمد در واکنش به این موضوع، با اعلام این که پدرش نحوه وقوع این حادثه را برای او بازگو نموده است، ادامه داد:اگر صاعقه رخ نمی داد که آتش سوزی نمی شد. ما که در دزفول زندگی می کنیم، صدای رعدوبرق شدید را شنیدیم و حتی تلویزیون مان خاموش شد.

پدرم موبه موی لحظه وقوع این حادثه را برایم تعریف نموده است و حاضرم فردا تماس بگیرم و خودتان با او تلفنی در مورد شب حادثه صحبت کنید. آن شب در کانکس یک بخاری برقی دیواری وجود داشت که خاموش بود.

همزمان با اصابت آن صاعقه شدید، هم بخاری برقی روشن و هم سر پیک نیکی که در کانکس بود از جا کنده شده که با این اتفاق، گاز در داخل کانکس منتشر شد و بلافاصله انفجار رخ داد.

ادعای آموزش و پرورش عجیب است

اظهارات بن عباس که گفته بود برای معلمان سه وعده غذای گرم ارسال می شد و معلمان احتیاجی به استفاده از پیک نیک نداشتند هم موضوعی بود که محمد آن را رد کرد وگفت: آموزش وپرورش اگر خیلی سخاوتمند است، یک خودرو در اختیار معلمان قرار دهد که روز شنبه با آن به روستا بیایند و چهارشنبه هم دنبال شان بیاید و آنها را به شهر برگرداند نه این که با یک موتور در یک جاده صعب العبور رفت وآمد نمایند.

موضوع بعدی در مورد غذای گرم است. بُعد مسافت از شهر تا روستای چلنگرستان زیاد است. آموزش وپرورش چطور ادعا می نماید سه وعده غذای گرم ارسال می نماید؟ اگر ناهار ارسال کند که تا به روستا برسد شب شده است. مسؤولان آموزش وپرورش بگویند کجا غذای گرم ارسال می گردد که این روستا دومی باشد؟ چنین چیزی وجود ندارد. معلمان خودشان غذا درست می نمایند و بنابراین به آن پیک نیک احتیاج داشتند.

در بعضی مناطق شهری هنوز گازکشی وجود ندارد چه برسد به این روستا. پدر من که معلم یکی از مدارس ساختمانی همین روستاست، در زمان آمدن به روستا با خود گوشت و ماکارونی و مواد لازم می آورد تا غذا درست کند. پیک نیک نباشد، معلمان با چه چیزی برای خود چای درست نمایند؟ آن چوپان هم شب حادثه آمده بود پیک نیک بگیرد تا برای خودش چای درست کند. طرح چنین ادعاهایی عجیب است و وقتی خواندم، خنده ام گرفت. در چنین شرایطی که خانواده های مصدومان و مصدومان از نظر روحی و جسمی در شرایط نامناسبی هستند، طرح این مسائل منصفانه نیست.

کم لطفی نکنید

موضوع سومی که باز هم حاشیه هایی همراه داشت، صحبت های برادر یکی از معلمان مصدوم است که چند روز پیش در مصاحبه ای گفته بود: برادر من بیش از بقیه دچار سوختگی شده و ما از مسؤولان آموزش وپرورش خواستیم که او را به تهران منتقل نمایند اما با ما همکاری نکردند و مجبور شدیم او را به اصفهان بیاوریم. او تاکید نمود مقام های وزارت آموزش وپرورش و اداره کل آموزش وپرورش استان خوزستان کمترین همکاری را داشته اند و ما اعضای خانواده پیگیر کارهای برادرم هستیم و مسؤولان آموزش وپرورش خوزستان فقط تلفنی با ما در تماس بودند.

محمد در واکنش به این موضوع گفت: چیزی که من دیدم، این بود که همان روز اول، از اداره کل استان آمدند و به بیماران سرکشی کردند و با پزشکان معالج آنها در مورد شرایط جسمی، اسکان همراهان بیمار و هزینه های درمانی صحبت کردند.

تا جایی که من اطلاع دارم به آقای رضایی گفته بودند که اهواز و اصفهان با هم تفاوت چندانی ندارد، اما آقای رضایی گفته اند که ما به اصرار شخصی خودمان می خواهیم برادرم را به اصفهان ببریم. از موضوع انتقال به تهران اطلاع ندارم، اما شاهد هستم که دکتر معالج شان تاکید نمود وگفت آنها با اصرار خودشان بیمارشان را به اصفهان منتقل کردند. نمی گویم آنها خدای نانموده دروغ گفته اند، اما چیزی که من در بیمارستان شنیدم این بود.

او ادامه داد: در مورد بحث کمترین همکاری هم به نظرم کم لطفی نموده اند. چون همان اولین روز حادثه، خود مسؤول اداره کل آموزش وپرورش به بیماران کارت هدیه یک میلیون تومانی داد و این را هم اضافه نمود که اصلا نگران هزینه های بیمارستانی نباشند و ما با رئیس بیمارستان صحبت کردیم که با تمام توان در اختیار بیماران باشند. از طرف دیگر حتی در بحث اسکان همراهان بیمار نیز با سوئیت متعلق به آموزش وپرورش هماهنگ شده است تا پذیرای آنان باشد.

ضمن این که من خبر دارم که آموزش وپرورش دومیلیون تومان به حساب پدر من واریز نموده و گفته است که این مبلغ صرف هزینه های رفت وآمد و دیگر مخارج گردد، اما اطلاع ندارم که این رقم به حساب سایر مصدومان نیز واریز شده است یا خیر.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 10 اسفند 1399 بروزرسانی: 10 اسفند 1399 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 1426

به "روایتی جدیـد از سوختن معلمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روایتی جدیـد از سوختن معلمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید