دلایل امارات برای کاهش سطح تنش با ایران

به گزارش پیامک خنده، خبرنگاران آنلاین:یک کارشناس مسائل خاورمیانه اظهار کرد: کشورهای حوزه خلیج فارس از جمله عربستان و امارات به دنبال این هستند که سطح درگیری های خود با ایران را از سطح نظامی به بعد سیاسی کاهش دهند و این امر در راستای کاهش تنش انجام می شود تا خود را از ترکش رویارویی احتمالی بین ایران و آمریکا نجات دهند.

دلایل امارات برای کاهش سطح تنش با ایران

نصرت الله تاجیک در گفت وگو با ایسنا با بیان این که مجموعه شرایط و تحولات در منطقه در چند وقت اخیر به سمتی رفته که شاهد ارسال پالس های مثبتی از سوی امارات و عربستان به سمت ایران برای کاهش تنش هستیم، ادامه داد: در واقع آنها تلاش کرده اند که سطح تقابل و درگیری شان با ایران را از بعد نظامی به بعد سیاسی تقلیل دهند.

h, با بیان این که موضوعاتی مانند درگیری نفتکش ها، ساقط کردن پهپاد آمریکایی از سوی ایران و برخی از موضع گیری های ترامپ در مورد موضوع امنیت در خلیج فارس در این قضیه موثر بوده است، گفت: کشورهای حوزه خلیج فارس می بینند که رویکرد اصلی ترامپ همه معطوف به خود آمریکا است و علاقه مند نیست که هزینه ای را برای تامین امنیت این کشورها پرداخت کند. از دیگر سو از نظر سیاسی نیز ترامپ برای انتخابات 2020 مجبور است به وعده های خود در ارتباط با موضوع خاورمیانه و کاهش دخالت های این کشور در منطقه حتی به صورت ظاهری عمل کند. بنابراین در همین چارچوب تلاش می کند هزینه ای را در مورد مسائل خاورمیانه به بودجه آمریکا تحمیل نکند و تا جایی که ممکن است، درگیر جنگ نشود.

این کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان این که این تحولات باعث شده که کشورهای حوزه خلیج فارس به گونه ای عمل کنند که خود را از ترکش رویارویی احتمالی بین ایران و آمریکا نجات دهند و در لبه تیغ قرار نگیرند، ادامه داد: آنها در همین چارچوب به دنبال جایگرینی برای آمریکا در راستای دفاع از خود هستند. چنان که در جریان سفر اخیر پوتین به امارات و عربستان شاهد بودیم که قراردادهای چند میلیاردی با این کشور امضا کردند. آنها در واقع به گونه ای فعالیت های آینده خود را طراحی کردند که خودشان را در برابر تحولات آینده منطقه بیمه کنند و در همین چارچوب در تلاش هستند که سطح درگیری و تقابل با ایران را به سطح مصالحه سیاسی کاهش دهند.

تاجیک با بیان این که در این زمینه امارات جلوتر از عربستان است، خاطر نشان کرد: در همین چارچوب شاهد افزایش مراوادات ایران و امارات بودیم چنان که نسبت به چند وقت اخیر فضای بیشتری برای ایرانیان مقیم امارات باز شده است و طبق برخی از اخبار پرونده ایران از بحث محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی به محمد بن راشد حاکم دوبی واگذار شده است.

این کارشناس مسائل غرب آسیا، همچنین به برگزاری نمایشگاه XPO 2020 در امارات اشاره کرد و گفت: اماراتی ها برای برگزاری این نمایشگاه سرمایه گذاری عظیمی انجام دادند و در همین چارچوب تلاش دارند که تنش های خارجی خود را با کشورهای منطقه از جمله ایران کاهش دهند وحتی شاید بتوان تغییر رویکرد امارات درباره موضع یمن را به این مسئله مرتبط دانست.

h, در سرانجام گفت: تعامل، نگرش، سیاست گذاری و چگونگی تعامل ما با کشورهای حاشیه خلیج فارس از جمله دو کشور امارات و عربستان می تواند در راستای کاهش تنش ها و استفاده از روندی که در منطقه در این زمینه آغاز شده موثر و تاثیرگذار باشد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 11 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 485

به "دلایل امارات برای کاهش سطح تنش با ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلایل امارات برای کاهش سطح تنش با ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید