خواسته کارگران مشخص دستمزدی واقعی است

به گزارش پیامک خنده، نایب رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران با بیان اینکه منکر مسائل کارفرمایان و افزایش هزینه های آنان نیستیم، گفت: همانطور که هزینه های کارفرمایان افزایش یافته هزینه سبد معیشت کارگران هم بالا رفته است لذا شورای عالی کار باید با در نظر دریافت واقعیتهای روز جامعه دستمزد کارگران را تعیین کند.

خواسته کارگران مشخص دستمزدی واقعی است

سید ابوالفضل اشرف منصوری ـ در گفت وگو با پیامک خنده، با تاکید بر تعیین مزدی شایسته برای کارگران گفت: تعیین حقوق و دستمزد همچون روال سالهای گذشته و بر اساس تاکید قانون در شورای عالی کار صورت می پذیرد و افزایش حقوق کارگر باید مصوبه شورای عالی کار را داشته باشد.

وی ادامه داد: متاسفانه افزایش قیمت برخی کالاها زندگی کارگران را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. شاید تولید کننده بتواند هر لحظه و زمان محصولاتش را به تناسب افزایش نرخ بنزین یا هزینه حمل و نقل افزایش بدهد ولی هرگونه افزایش در حقوق و دستمزد کارگران باید از مجرای شورای عالی کار و در انتهای سال صورت گیرد لذا شورای عالی کار باید با در نظر دریافت واقعیتهای روز جامعه دستمزد کارگران را تعیین کند.

نایب رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران درباره طرح مباحثی همچون تاثیر دستمزد در قیمت تمام شده تولید که بعضا در زمان تعیین دستمزد از سوی کارفرمایان مطرح می شود، گفت: در بحث سهم دستمزد در قیمت تمام شده باید واقع بینانه نگاه کنیم. اعداد 10 درصد و 15 درصدی که بعضا در این زمینه مطرح می شود شاید محاسباتش درست درآید ولی کارگران از یکسو با نبود امنیت شغلی دست و پنجه نرم می کنند و از سوی دیگر نگران تامین مایحتاج روزانه خود و خانواده هایشان هستند.

بیکاری و نبود امنیت شغلی، بزرگترین تهدید کارگران

وی معضل بیکاری و نبود امنیت شغلی را تهدیدی برای کارگران دانست و گفت: متاسفانه گاها می بینیم کارگرانی که سال 1398 مشغول کار شده اند با کارفرما توافق کرده اند که مابه التفاوت حقوق سال 1398 را که شورای عالی کار مصوب کرده نگیرند تا سرکار بمانند و خانه نشین نشوند در حالی که این ظلم آشکار به کارگر است که برای حفظ شغل و بیکار نشدن، او را از حقوق قانونی اش محروم می کنیم.

اشرف منصوری در خاتمه با اشاره به افزایش رقم هزینه سبد معیشت خانوارهای کارگری، گفت: نمی توانیم منکر مسائل کارفرمایان شویم و از آنها انتقاد کنیم که چرا قیمت محصولاتشان را افزایش می دهند. بدهکاری، پرداخت اقساط وام، نبود نقدینگی و افزایش قیمت مواد اولیه همگی دست به دست هم می دهد و کارفرما و بنگاه را دچار ورشکستگی و کارگران را بیکار می کند ولی همانطور که هزینه های کارفرمایان افزایش یافته هزینه سبد معیشت کارگران هم بالا رفته است لذا انتظار داریم در شورای عالی کار با درنظر دریافت این مساله به سمت واقعی کردن دستمزد کارگران برویم.

به گزارش پیامک خنده، اعضای کمیته دستمزد شورای عالی کار سال گذشته رقم هزینه سبد معیشت کارگران را با استناد به گزارش مراجع رسمی آماری و بررسی های میدانی سه میلیون و 760 هزار تومان تعیین کردند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 677

به "خواسته کارگران مشخص دستمزدی واقعی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواسته کارگران مشخص دستمزدی واقعی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید