تماشای تنها کشتی قرن هفدهمی از دریای بالتیک

به گزارش پیامک خنده، این کشتی توسط سازنده با تجربه کشتی هنریک هیبرتسون طراحی شده است و در ابتدا انتظار می رفت 36 اسلحه را در داخل عرشه حمل کند. با این حال، پادشاه سوئد خواهان زیبایی کشتی بود. وقتی در 10 اوت 1628، واسا با تزئینات سنگین زینتی و 64 قلم جنس برنزی سفر خود را شروع کرد، آنچه به نظر می رسید یک روز دریانوردی نسبتاً آرام باشد، فاجعه بار شد.

تماشای تنها کشتی قرن هفدهمی از دریای بالتیک

واسا سفر خود را بین ساعت چهار تا پنج و در میان تشویق جمعیت مردم و دوستدارانش شروع کرد، در حالی که سلطنت سوئد از سرمایه گذاری دریایی خود بسیار مطمئن بود. متأسفانه، پس از شروع حرکت، باد شدید بر بادبانهای کشتی هجوم آورد و تجهیزات جنگی گسترده را به داخل آب پرتاب کرد. هیبرتسون پایداری کشتی را با وزن اسلحه ها محاسبه نموده بود و به همین ترتیب کشتی ای را ایجاد کرد که فوق العاده متعادل بود، ولی با افتادن جنگ افزارها به داخل آب مرکز ثقل کشتی بهم خورد.

باستان شناسانی که در خصوص این فاجعه شگفت آور تحقیق نموده اند، معتقدند که انتخاب زیبایی توسط پادشاه گوستاو به طور مستقیم در غرق شدن کشتی نقش داشته است. 30 نفر از خدمه کشتی آن روز بعد از ظهر جان باختند، اما فاجعه دریایی امپراتوری سوئد را برای مدت ها سرزبان ها بود. در خصوص این کشتی، آبهای بسیار سرد دریای بالتیک کشتی چوبی را از باکتری های مضر محافظت نموده است. هنگامی که سوئد پایان در سال 1961 کشتی را از محل غرق شدن خود استخراج کرد، تقریبا 95٪ کشتی دست نخورده باقی مانده بود و یک فرصت باستان شناسی فوق العاده نادر را ایجاد کرد.

در حال حاضر، این کشتی در موزه واسا استکهلم قرار گرفته است. عنوان شده است که واسا تنها کشتی کاملاً حفظ شده قرن هفدهم در دنیا است. برای آماده سازی کشتی برای نمایش عمومی، تیم حفاظت از میراث فرهنگی، سه دهه طول کشید تا آن را با دقت از آبهای منجمد خارج کند. با تشکر از کار دقیق آنها، ما می توانیم بقایای مصنوعات منحصر به فردی را که از آن دوره ویرانی جان سالم به در برد، مشاهده کنیم.

منبع: گردشبان
انتشار: 20 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 1084

به "تماشای تنها کشتی قرن هفدهمی از دریای بالتیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تماشای تنها کشتی قرن هفدهمی از دریای بالتیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید