کوشش شورای همکاری خلیج فارس برای ایجاد شهروندی واحد تا سال 2025

به گزارش پیامک خنده، بیانیه پایانی چهلمین نشست شورای همکاری خلیج فارس خواهان کوشش اعضا برای افزایش همکاری های مالی، نظامی، امنیتی و فنی و ایجاد اتحاد مالی تا سال 2025 شد.

کوشش شورای همکاری خلیج فارس برای ایجاد شهروندی واحد تا سال 2025

با همراهی تور عمان از نگین خاورمیانه مسقط و صلاله دیدن کنید و با زیبایی های خاورمیانه و فرهنگ شیخ نشین ها آشنا شوید .

به گزارش گروه بین الملل پیامک خنده، چهلمین نشست سران کشورهای شورای همکاری خلیج فارس امروز (سه شنبه) در ریاض یایتخت عربستان سعودی برگزار گردید و پس از سخنرانی سلمان بن عبدالعزیز (+)، عبداللطیف الزیانی دبیرکل این شورا به قرائت بیانیه پایانی پرداخت.

به نوشته خبرگزاری رسمی عربستان سعودی (واس)، در بیانیه پایانی این نشست، اعضای حاضر بار دیگر بر لزوم وحدت و دوری از اختلاف میان خود تأکید کردند و مدعی شدند که هرگونه تجاوز علیه هر یک از کشورهای عضو شورا به مثابه تجاور به تمامی اعضای شورای قلمداد می گردد. این ادعا در حالی است که سه کشور عربستان سعودی، امارات و بحرین از سه سال پیش کشور قطر را بعنوان یکی از اعضای شورا هدف انواع حملات و محاصره مالی قرار داده اند.

اما در ادامه این بیانیه آمده است که باید ساز و کار شراکت استراتژیک و همکاری میان کشورهای شورای همکاری خلیج فارس فعال گردد و طبق توافق دفاع مشترک، همپوشانی نظامی و امنیتی میان اعضای شورا به بالاترین حد خود برسد.

تأکید بر ضرورت همکاری با کشورهای دوست و شریک برای مقابله با تهدیدات امنیتی و نظامی نیز در بخش دیگر این بیانیه آمده است.

طبق این بیانیه، اعضای شرکت کننده بر ضرورت همکاری برای رسیدن به وحدت مالی و شهروندی واحد تا سال 2025 تأکید کردند. پیش از این در سال های 2011 تا 2012 نیز دولت سعودی کوشش زیادی برای تبدیل شورای همکاری خلیج فارس به شورای اتحاد و ایجاد اتحادیه میان کشورهای عربی خلیج فارس انجام داد اما با مخالفت کشورهای قطر، عمان و کویت همراه بود.

در ادامه این بیانیه آمده است که تحقق امنیت غذایی یک هدف ثابت برای شورای همکاری خلیج فارس قلمداد می گردد و ضرورت دارد تا همکاری های فنی برای ارائه بهترین خدمات به شهروندان کشورهای عضو صورت گیرد.

چهلمین نشست شورای همکاری خلیج فارس در حالی برگزار گردید که پیش از این امید زیادی به طرح مسأله قطر در این نشست و حل و فصل بحران سه ساله میان این کشور با کشورهای عربستان، امارات و بحرین وجود داشت اما نه در سخنان سلمان بن عبدالعزیز و نه در بیانیه پایانی هیچ اشاره ای به موضوع قطر نشده است. (جزئیات بیشتر)

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 6 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 608

به "کوشش شورای همکاری خلیج فارس برای ایجاد شهروندی واحد تا سال 2025" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوشش شورای همکاری خلیج فارس برای ایجاد شهروندی واحد تا سال 2025"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید