ارتباط نورهای مصنوعی شب با افزایش سرطان تیروئید

به گزارش پیامک خنده، مطالعات نشان می دهد افرادی که در مناطق با میزان بالای نور مصنوعی خارج از منزل در شب زندگی می نمایند، ممکن است با خطر بیشتر ابتلا به سرطان تیروئید روبرو باشند.

ارتباط نورهای مصنوعی شب با افزایش سرطان تیروئید

به گزارش خبرنگاران از مهر، در طول قرن گذشته، مناظر شب، به ویژه در شهرها، به دلیل رشد سریع روشنایی الکتریکی به شدت تغییر نموده است.

همچنین مطالعات اپیدمیولوژیکی ارتباط بین میزان بالاتر قرارگیری در معرض نور شب را با افزایش خطر ابتلاء به سرطان سینه گزارش نموده بودند.

از آنجا که بعضی از سرطان های سینه ممکن است دارای عامل مشترک هورمونی با سرطان تیروئید باشند، تیمی از محققان دانشگاه تگزاس، به آنالیز ارتباط بین نور در شب و ابتلاء به سرطان تیروئید در بین شرکت کنندگان 50 تا 71 ساله در بین سال های 1995 تا 1996 پرداختند.

محققان داده های به دست آمده از تصاویر ماهواره ای را برای تخمین میزان نور در شب در آدرس های مسکونی شرکت کنندگان آنالیز کردند و میزان تشخیص سرطان تیروئید را تا سال 2011 تحت نظر داشتند.

در میان 464,371 شرکت کننده ای که به طور میانگین 12.8 سال تحت نظر بودند، 856 مورد سرطان تیروئید تشخیص داده شد.

محققان دریافتند زنانی که در معرض بالاترین میزان نور شب قرار داشتند در مقایسه با زنان در معرض کمترین میزان نور شب 55 درصد با احتمال بیشتر ابتلاء به سرطان تیروئید روبرو بودند.

محققان خاطرنشان کردند که برای تأیید یافته ها، به مطالعات اپیدمیولوژیک بیشتری احتیاج است. در صورت تأیید، درک مکانیسم های رابطه بین نور در شب و سرطان تیروئید مهم خواهد بود.

به گفته محققان، نور مصنوعی شب موجب توقف هورمون ملاتونین، تعدیل کننده فعالیت استروژن، می گردد که ممکن است اثرات ضدتوموری مهمی داشته باشد.

همچنین نور مصنوعی در شب ممکن است منجر به اختلال در ساعت داخلی بدن (یا ریتم شبانه روزی) گردد که یک فاکتور پرخطر ابتلاء به انواع مختلف سرطان است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 19 اسفند 1399 بروزرسانی: 19 اسفند 1399 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 1444

به "ارتباط نورهای مصنوعی شب با افزایش سرطان تیروئید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتباط نورهای مصنوعی شب با افزایش سرطان تیروئید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید