آموزش ماساژ صورت در 7 مرحله

به گزارش پیامک خنده، ماساژ صورت روشی برای آرامش بخشیدن به عضلات صورت و داشتن چهره ای جذاب است. با فراگیری آموزش ماساژ صورت می توانید باعث افزایش خون رسانی در سطح پوست، جوان سازی و شادابی آن شوید و علاوه بر اینکه با کمترین هزینه چین و چروک های صورتتان را محو می کنید، با ماساژ غدد لنفاوی موجود در اطراف صورتتان باعث می شوید سمومی که در این ناحیه تجمع نموده اند، دفع شوند.

آموزش ماساژ صورت در 7 مرحله

علاوه بر این ها با ماساژ اصولی صورت می توان گرفتگی ها و تنش های سینوسی و سردرد را نیز برطرف کرد. ماساژ صورت یکی از انواع ماساژدرمانی است که مزایای بسیار دارد. در این مطلب روش صحیح ماساژ صورت برای شما بیان شده است. پس اگر قصد دارید خستگی صورت خود را برطرف کنید و با یک ماساژ کاملاً اصولی صورت خود را آرام کنید و سموم تجمع یافته در آن را دفع کنید، این مطلب را با دقت مطالعه کنید.

فواید آموزش ماساژ صورت

  • برطرف چین و چروک صورت
  • شادابی و جوان سازی پوست
  • نرم شدن و لطافت بخشیدن به پوست
  • برطرف تنش عضلات صورت
  • بهبود حالت عضلات و نیز پوست صورت
  • باعث ایجاد آرامش و ریلکس شدن عضلات صورت و چشم ها
  • تسکین سردردها و دردهای ناحیه صورت
  • آرام ساختن پوست اطراف غدد لنفاوی و دفع سموم
  • ایجاد آرامش در فرد
  • تحریک فراوری اندورفین

اقدامات لازم قبل از ماساژ صورت

پیش از ماساژ صورت، مقابل آینه ای بایستید تا بتوانید چهره و حرکات دست خود را زیر نظر بگیرید. باید توجه داشته باشید که نحوه ماساژ صورت با ماساژ اندام های دیگر بدن تفاوت دارد؛ زیرا پوست صورت نسبت به اندام های دیگر بدن حساس تر است پس باید از حرکات ظریف و آرام بهره ببرید.

1. آماده سازی و شستن صورت

برای ماساژ دادن پوست باید ابتدا پوستتان را خوب بشویید تا از انواع آلودگی های موجود پاک گردد. در این مرحله بهتر است صورت خود را با استفاده از شیر پاکن یا یک روغن پاک نماینده به خوبی تمیز کنید. در صورتی که مایل به پاک کردن صورت خود با این مواد نیستید می توانید صورت خود را با آب بشویید و پس از شست و شو آن را با حوله ای بهداشتی خشک کنید. حتی می توانید برای اینکه منافذ پوستتان باز گردد، پیش از آغاز ماساژ، صورتتان را بخور دهید.

بیشتر بدانید: آشنایی با خواص بخور بابونه

2. تهیه روغن مناسب برای ماساژ

پوست صورت به طور معمول خشک است و به همین دلیل ممکن است هنگام ماساژ پوستتان آسیب ببیند. برای اینکه صورتتان نرم تر گردد و دست و پوست صورتتان اصطکاک کمتری پیدا نمایند بهتر است از یک روغن نرم نماینده بهره ببرید.

مقداری روغن مناسب و سازگار با چربی پوست خود را انتخاب کنید و بر روی کف دست خود بریزید و با حوصله آن را بر روی صورتتان باقتصادید. برای این مرحله می توانید از روغن های مخصوص ماساژ بهره ببرید.

برای اقتصادیدن روغن بر روی پوست صورت می بایست انگشتان دست خود را به آرامی روی پوست خود حرکت دهید، نه اینکه آن را روی پوست محکم بکشید. می توانید از روغن بادام، روغن آرگان و روغن جوجوبا بهره ببرید. ویژگی روغن های نام برده شده در این است که منافذ پوست را مسدود نمی نمایند. ضمناً اگر پوست شما خیلی چرب است به جای استفاده از روغن، از کرم مرطوب نماینده بهره ببرید.

مراحل هفتگانه آموزش ماساژ صورت

1. ماساژ پیشانی

برای آموزش ماساژ صورت در خانه، هنگامی که مقابل آینه ایستاده اید، نوک انگشتان خود را با روغن ماساژی که از قبل تهیه نموده اید، آغشته نموده و آن ها را روی خط عمودی واقع در وسط دو ابرو و بر روی پیشانی قرار دهید و به آرامی سر انگشتان دست را به طرف بیرون پیشانی و شقیقه ها بکشید. البته اگر از قبل به صورت خود روغن اقتصادیده اید دیگر نیازی به روغن اقتصادی مجدد نیست.

ماساژ پیشانی را باید به آرامی انجام دهید و هر بار که آن را تکرار می کنید، اندکی فشار سرانگشتان تان را بیشتر کنید. ماساژ صورت در ناحیه پیشانی باعث تقویت عضلات آن و پوست پیشانی می گردد و برای کسانی که موقع صحبت کردن از عضلات پیشانی خود استفاده می نمایند و روی پیشانی شان چین های افقی و عمودی به وجود آمده، بسیار مؤثر است. قسمت پیشانی را دو تا سه دقیقه ماساژ دهید.

2. ماساژ ابرو

ابروها نیز از اجزای مهم صورت هستند که احتمال ایجاد چین در آن ها نیز وجود دارد. احتمالاً شما نیز با این صحنه روبرو شده اید که یکی از آشنایان یا دوستانتان هنگام صحبت، یکی از ابروهایش را بالا می اندازد. این کار موجب می گردد تا به مرور زمان چین عمیقی بالای ابروی او دیده گردد. ماساژ صورت برای پیشگیری از ایجاد چین ابرو در کسانی که عادت دارند ابروی خود را بالا بیندازند بسیار مؤثر است.

برای ماساژ در منطقه چین ابرو می بایست با نوک انگشتان دست خود منطقه ابروها را ماساژ دهید. این ماساژ باید طوری انجام گردد که انگشت وسط که بلندترین انگشت شماست، روی ابروها حرکت کند و بقیه انگشتان، عضلات بالا و پایین ابرو را لمس نمایند. این ماساژ را با دقت انجام دهید و وقتی به سرانجام ابرو نزدیک می شوید، با چرخشی به سمت پایین روی شقیقه ها را نیز ماساژ دهید. این کار را برای چندین بار تکرار کنید. تکرار این ماساژ درست در جهت خواب ابرو از داخل به سمت شقیقه ها و در مدت زمان 3 تا 5 دقیقه ای بسیار مفید است.

3. ماساژ ناحیه بین لب بالایی و بینی

فاصله میان لب بالایی و بینی یکی از مناطقی محسوب می گردد که ممکن است بعد از 45 سالگی دچار چین و چروک هایی گردد و تمام زیبایی چهره را تحت تاثیر قرار دهد. برای جلوگیری از ایجاد چین و چروک در این منطقه، بهترین راه ماساژدرمانی در این منطقه است. برای آغاز ماساژ لب بالایی، نوک انگشت سبابه هر دو دست را روی گودی بالای لب بگذارید و این ناحیه را به مدت 30 ثانیه به طور ملایم فشار دهید. بعد از انجام این کار، نوک انگشتان خود را به آرامی به سمت گوشه های لب بکشید و آن را تا نزدیکی لاله گوشتان ادامه دهید. در صورت عدم روغن زدن به صورت در ابتدای کار، از قلم نیاندازید که انگشتان خود را به روغن آغشته کنید.

4. ماساژ عضلات لب برای پیشگیری از افتادگی لب

با گذشت زمان عضلات صورت با کاهش میزان کلاژن دچار افتادگی می شوند. افتادگی عضلات لب نیز یکی از مشکلاتی است که بیشتر افراد به خصوص بانوان در سنین بالای چهل سالگی با آن روبرو می شوند. افتادگی لب در بعضی از افراد به صورت سطحی و در بعضی دیگر به دلیل مراقبت نکردن، به شکل خطوط عمیق مایل به پایین دیده می گردد.

برای جلوگیری از شکل گیری این افتادگی در لب ها و خطوط ایجاد شده در زیر لب و اطراف چانه، بهترین روش، ماساژ عضلات این ناحیه از صورت است. با نوک انگشت های سبابه خود، نقطه گودی را که روی چانه قرار گرفته است، به مدت 30 ثانیه فشار دهید و سپس هر دو انگشت سبابه را با اندکی اعمال نیرو به سمت گوشه های خارجی لب پایینی بکشید. این کار عضلات این ناحیه را تقویت می نماید.

5.ماساژ صورت و تقویت عضلات گونه

در ماساژ صورت، گونه ها از اهمیت زیادی برخوردارند. زیرا گونه ها از موثرترین عضلات صورت بر زیبایی هستند. برای تقویت عضلات گونه روش های فراوانی وجود دارد. یکی از این روش ها، ماساژ عضلات گونه است. ابتدا کف هر دو دستتان را با روغن آغشته کنید و سپس کف دست ها را روی دو طرف صورت خود و روی عضلات گونه قرار دهید. آن گاه کف دست ها را از پایین گونه به سمت بالای صورت بکشید. حواستان باشد هنگامی که می خواهید کف دست ها را پایین بیاورید، دستتان را از روی صورتتان بردارید و دوباره روی گونه ها بگذارید و مجدداً ماساژ را ادامه دهید. در واقع از کشیدن دست ها بر روی گونه به سسمت پایین باید خودداری کنید. این ماساژ را به مدت 3 تا 5 دقیقه تکرار کنید.

6. ماساژ نقطه کلیدی در صورت

روی هر دو گونه صورت، نقطه ای وجود دارد که ماساژ دادن آن، افزایش شادابی پوست صورت را به دنبال خواهد داشت. در طب سنتی چین، طب سوزنی و طب فشاری، این نقطه برای افزایش میزان سلامت و نشاط پوست بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این نقطه درست روی گونه ها و به موازات لاله گوش افراد به صورت قرینه در هر دو گونه وجود دارد. برای ماساژ این نقطه کلیدی کافی است از دو انگشت سبابه خود استفاده نموده و آن را برای سه دقیقه با نیرویی ملایم فشاردهید. فشار وارده نباید به اندازه ای باشد که در گونه خود، درد یا تغییر رنگی احساس کنید.

7. ماساژ چانه آخرین مرحله آموزش ماساژ صورت

در مرحله سرانجامی با استفاده از کف دو ست دست، ماساژ را از چانه آغاز کنید و دستها را به سمت گردن بکشید و سپس پشت و بالای گوش ها را ماساژ دهید. این حرکت را دو تا سه بار تکرار کنید.

تجربه شما از ماساژ صورت چیست؟ اگر این آموزش ماساژ صورت برای شما مفید بود و آن را انجام دادید، نظرات و تجربیات خود را به وسیله ارسال پیغام با ما و مخاطبین خبرنگاران به اشتراک بگذارید.

منبع: مجله انگیزه
انتشار: 15 تیر 1400 بروزرسانی: 15 تیر 1400 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 1652

به "آموزش ماساژ صورت در 7 مرحله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش ماساژ صورت در 7 مرحله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید