آسیب هایی که فقر آهن به بچه ها وارد می نماید

به گزارش پیامک خنده، فقر آهن در بچه ها دبستانی می تواند سبب افزایش ابتلا به بیماری های عفونی، تنگی نفس، خستگی زودرس، کوتاه قدی، کاهش تمرکز و اختلال در یادگیری گردد.

آسیب هایی که فقر آهن به بچه ها وارد می نماید

به گزارش خبرنگاران، فهیمه سهیلی پور، فوق تخصص غدد درون ریز و متابولیسم بچه ها و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در مصاحبه با فارس در پاسخ به این پرسش که کم خونی فقر آهن در افراد به ویژه بچه ها و نوجوانان چه تبعات منفی در سلامتی آنها ایجاد می نماید؟، گفت: کم خونی ناشی از فقر آهن یکی از شایع ترین اختلالات تغذیه ای در سراسر دنیا است.

وی با بیان اینکه اثر نامطلوب کم خونی فقر آهن بر تکامل جسمی و روحی و بازده کاری افراد ثابت شده است،گفت: دریافت ناکافی آهن، سوء جذب آهن، خونریزی های گوارشی و عفونت های انگلی، از علل شایع کم خونی فقر آهن هستند.

این فوق تخصص غدد درون ریز و متابولیسم بچه ها بیان داشت: نکته بسیار مهم و کاربردی این است که گاهی علی رغم مصرف کافی مواد غذایی آهن دار، به علت عادت های غلط تغذیه ای نظیر مصرف زیاد چای، لبنیات یا کاکائو در همراهی با آهن، جذب آهن به خوبی انجام نمی گردد و شاهد کم خونی یا آنمی فقر آهن هستیم.

سهیلی پور یادآور شد: فقر آهن شایع ترین اختلال هماتولوژیک در دوران کودکی است و با اختلال رشد و تکامل به خصوص تکامل ذهنی در دوران شیرخواری و کودکی همراه است.

وی متذکر شد: مطالعات نشان داده است که فقر آهن طی اولین سال زندگی، حتی اگر آنقدر شدید نباشد که به کم خونی منجر گردد، با کاهش ضریب هوشی در دوره های بعدی زندگی همراه است.

این فوق تخصص غدد درون ریز و متابولیسم بچه ها بیان داشت: همچنین رابطه میان بروز اختلالات شناختی در بچه ها دبستانی با کم خونی فقر آهن و حتی کمبود آهن بدون آنمی در مطالعات مختلف و متعدد مشاهده شده است بنابراین مصرف قطره آهن طی دو سال اول زندگی علی رغم بو و طعم خیلی بدی که دارد، باید بیشتر مورد توجه مادران قرار بگیرد. تمیز کردن دندان های شیرخوار بعد از مصرف قطره آهن، به خوبی می تواند مانع تغییر رنگ آنها گردد.

وی ابراز داشت: فقر آهن در بچه ها دبستانی می تواند سبب افزایش ابتلا به بیماری های عفونی، طپش قلب، تنگی نفس، رنگ پریدگی، خستگی زودرس، کاهش توانایی های جسمی، کوتاه قدی، تغییرات خلقی، کاهش تمرکز و اختلال در یادگیری گردد.

این فوق تخصص غدد درون ریز و متابولیسم بچه ها با اشاره به اینکه کم خونی که در موارد شدیدتر و طول کشیده فقر آهن دیده می گردد، می تواند منجر به تغییراتی در رشد و تکامل عصبی بچه ها گردد، اضافه کرد: گاهی حتی علی رغم درمان مناسب، برگشت ناپذیر خواهد بود.

سهیلی پور با بیان اینکه ممکن است کاهش ضریب هوشى و کاهش قدرت یادگیری و توانمندی های ذهنی و جسمی در سال های اولیه مدرسه خود را نشان ندهد،گفت: در مقابل این عوارض در سال های بعدی با افت تحصیلی کودک بروز می نماید.

وی خاطرنشان کرد: مطالعات متعدد نشان داده است که فقر آهن و تأثیر منفی آن بر سیستم عصبی، منجر به اختلال در توجه و تمرکز، کم شدن حافظه و قدرت یادگیری و اختلالات رفتاری در بچه ها و نوجوانان می گردد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 24 آذر 1399 بروزرسانی: 24 آذر 1399 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 1280

به "آسیب هایی که فقر آهن به بچه ها وارد می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آسیب هایی که فقر آهن به بچه ها وارد می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید