گفتگویی میان هگل و فیلسوفان اسلامی منتشر شد

به گزارش پیامک خنده، به گزارش خبرنگاران، در پیشگفتار کتاب گفتگویی میان هگل و فیلسوفان اسلامی، اثر تازه دکتر سیدحمید طالب زاده آمده: این نوشته می کوشد تا باب تازه ای برای گفت وگو میان فیلسوفان اسلامی و هگل فیلسوف شهیر عصر جدید بگشاید. گفت وگو میان هگل و فیلسوفان اسلامی چه اهمیت و مزیتی دارد؟

گفتگویی میان هگل و فیلسوفان اسلامی منتشر شد

1. هگل فیلسوف مابعدالطبیعه است، وی مابعدالطبیعه را که از زمان افلاطون شروع شد و تا قرن نوزدهم تداوم یافت به کامل ترین صورت آن عرضه داشته است.

2. هگل فیلسوفی است که معاصرت را می توان در اندیشه او بازشناخت. فیلسوفی که مدرنیته را به خودآگاهی رسانید. تا جایی که همه تحولات بعدی جامعه مدرن در ارتباط با این خودآگاهی رقم خورده است.

3. بیان فلسفی هگل مدرسی و استدلالی است. وی مابعدالطبیعه را به شیوه فیلسوفان بزرگ غرب همچون ارسطو و کانت عرضه داشته است و از این لحاظ با سهولت بیش تری می توان با وی گفت وگو کرد.

4. هگل فلسفه را صورت نهایی و عقلانی دین می داند و فلسفه ای را که با دین مقابله کند فلسفه نمی خواند.

5. اندیشه هگل از آبشخور عرفان مسیحی سیراب شده است. وی با مایستر اکهارت و یاکوب بومه، عارفان مسیحی آشنایی عمیق داشته و فلسفه را با عرفان یگانه می داند.

6. هگل امروز نیز به واسطه تحقیقات ژرف مارتین هیدگر و سپس به واسطه تعلق خاطر جامعه شناسان فرانسوی به هگل که بیش از همه از درس گفتارهای الکساندر کوژو سرچشمه می گیرد، محل توجه فراوان است تا جایی که پژوهندگان اندیشه هگل در آمریکا، کانادا، استرالیا و حتی در حوزه بریتانیا بر یکدیگر سبقت می جویند. و این گواه اهمیت فراوان هگل در تفکر فلسفی روزگار حاضر است.

بنابراین، گفت وگوی فیلسوفان اسلامی با هگل به معنای درست کلمه آزمون معاصرت فلسفه اسلامی و مواجهه با اندیشه غربی است که هگل نماینده تام الاختیار آن است. این نوشته درصدد تطبیق میان آراء هگل و فیلسوفان اسلامی نیست. در این نوشته رأی هیچ فیلسوفی بر دیگری تحمیل نمی گردد. بنای این نوشته تفسیر آراء هگل برحسب آراء فیلسوفان اسلامی نیست.

همچنین مقصود از این نوشته نقد آراء فیلسوفان اسلامی در سایه اندیشه هگل نیست. این نوشته ای در میان است. می کوشد تا به معاصرت بیندیشد و راهی برای تفکر جستجو کند. این راه البته بدون استمداد از اندیشمندان بزرگ میسر نیست.

کتاب گفتگویی میان هگل و فیلسوفان اسلامی؛ صیرورت، دیالکتیک و ایده آلیسم اثر دکتر سیدحمید طالب زاده در 270 صفحه به قیمت 20 هزار تومان به همت انتشارات هرمس منتشر شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 12 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 486

به "گفتگویی میان هگل و فیلسوفان اسلامی منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گفتگویی میان هگل و فیلسوفان اسلامی منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید