پرتاب بی نقص موشک سایوز فضاپیمای پروگرس 79 را به ایستگاه فضایی بین المللی فرستاد

به گزارش پیامک خنده، یک موشک سایوز روسی صبح امروز فضاپیمای باری رباتیک تازه پروگرس 79 را راهی ایستگاه فضایی بین المللی کرد تا چند تن تدارکات و تجهیزات تازه را به فضانوردان این آزمایشگاه مداری زمین تحویل دهد.

پرتاب بی نقص موشک سایوز فضاپیمای پروگرس 79 را به ایستگاه فضایی بین المللی فرستاد

موشک سایوز 2.1a فضاپیمای پروگرس 70 (Progress 79) را چهارشنبه ساعت 20:00 منطقه زمانی شرقی (پنج شنبه ساعت 03:30 به وقت تهران) از پایگاه فضایی بایکونور قزاقستان به فضا پرتاب کرد که به گفته راب ناویاس (Rob Navias) سخنگوی ناسا یک پرتاب بی نقص از پایگاه فضایی بایکونور بود.

پروگرس 79 حدود 2550 کیلوگرم تجهیزات و لوازم لازم را به خدمه مأموریت اعزام 66 (Expedition 66) می رساند. این محموله شامل 1520 کیلوگرم کالاهای خشک، 550 کیلوگرم سوخت موشک، 420 کیلوگرم آب، 48 کیلوگرم هوا و 13 کیلوگرم نیتروژن است.

ناسا در بیانیه ای گفت: فضاپیمای تدارکاتی به مدار اولیه رسیده و آرایه های خورشیدی و آنتن های ناوبری خود را باز نموده است تا طبق برنامه ریزی در سفری دو روزه با آزمایشگاه مداری زمین و خدمه مأموریت اعزام 66 دیدار کند.

پروگرس 79 روز 29 اکتبر ساعت 20:45 منطقه زمانی شرقی (04:15 روز 8 آبان) در بخش عقبی ماژول زیوزدا (Zvezda) متصل خواهد شد. در روزهای اخیر فضانوردان روسی ساکن در ایستگاه مشغول گذراندن آموزش های استاندارد پشتیبان به منظور آماده شدن برای ورود فضاپیما بوده اند.

ناسا خاطرنشان درباره این آموزش ها گفته بود: پیوتر دوبروف و آنتون شکاپلروف برای این مأموریت آموزش می بینند تا برای پیشامدهای احتمالی و برعهده گرفتن کنترل فضاپیمای پروگرس 79 آماده باشند.

این دو فضانورد در واحد دیدار رباتیک ماژول زیوزدا که با نام TURO شناخته می گردد، تمرین کردند که در عملیات اتصال فضاپیمای باری پروگرس 79 کنترل اتوماتیک را برعهده خواهد داشت.

روسی پروگرس 79 حدود 6 ماه به ایستگاه فضایی بین المللی متصل خواهد بود. آخرین فضاپیمای این سری، پروگرس 78 به تازگی محل اتصال خود در ایستگاه فضایی بین المللی را تغییر داد و پس از جدا شدن از ماژول پویسک (Poisk) طی مانوری آزمایشی 28 ساعت را با فاصله حدود 193 کیلومتری از ایستگاه فضایی بین المللی گذراند تا در نهایت به ماژول تازه نائوکا (Nauka) متصل گردد.

در ماه های اخیر دو فضاپیمای روسی اعزام شده به ایستگاه فضایی بین المللی دچار مسائل عمده ای شدند که بر عملکرد مجموعه ایستگاه اثر گذاشت. اواخر جولای (اوایل مرداد) ماژول تازه رسیده نائوکا به علت اشکال نرم افزاری، به طور تصادفی ایستگاه را حدود 540 درجه چرخاند.

15 اکتبر (24 مهر) هم کپسول سرنشین دار MS-18 که برای بازگرداندن نخستین فیلمسازان فضایی به زمین آماده می شد، برای مدت کوتاهی جهت گیری ایستگاه را از کنترل خارج کرد.

عکس کاور: پرتاب فضاپیمای باری پروگرس 79 سوار بر موشک سایوز روسیه

Credit: Glavkosmos/Roscosmos

منبع: Space

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 18 آذر 1400 بروزرسانی: 18 آذر 1400 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 1840

به "پرتاب بی نقص موشک سایوز فضاپیمای پروگرس 79 را به ایستگاه فضایی بین المللی فرستاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرتاب بی نقص موشک سایوز فضاپیمای پروگرس 79 را به ایستگاه فضایی بین المللی فرستاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید