واکنش آمریکا به امضای توافقنامه آنکارا -طرابلس

به گزارش پیامک خنده، وزارت خارجه آمریکا توافقنامه اخیر ترکیه - لیبی را به زعم خود غیرسازنده و تحریک آمیز توصیف کرد.

واکنش آمریکا به امضای توافقنامه آنکارا -طرابلس

بهترین تجربه سفر را با تور ترکیه در خاطراتتان ثبت کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، رئیس دولت وفاق ملی لیبی چهارشنبه هفته گذشته با سفر به ترکیه با مقامات این کشور توافقنامه همکاری های نفتی امنیتی و دریایی امضاء کرد. این توافقنامه خشم یونان و مصر را برانگیخت و آن را ناقض حقوق و مرزهای دریایی خود دانستند. یونان با اخراج سفیر لیبی در آتن، از اروپا خواسته است تا از این کشور در قبال توافقنامه ترکیه لیبی حمایت کند. آنکارا با برگزاری رزمایش دریایی در نزدیکی یک جزیره یونان در دریای اژه تاکید نموده است تمام بندهای توافقنامه آنکارا طرابلس اجرایی می گردد.

وزارت خارجه آمریکا در واکنش به امضای توافقنامه اخیر ترکیه لیبی با انتشار بیانیه ای بیان کرد: این توافقنامه غیر سازنده و تحریک آمیز است و در شرایط حساس کنونی تنش در شرق دریای مدیترانه افزایش می دهد.

به نوشته پایگاه اخبار لیبیا ، در این بیانیه با دعوت طرف های متخاصم به خویشتداری آمده است: این تنش ها سبب می گردد که خطر جنگ داخلی لیبی ابعاد منطقه ای به خود بگیرد لذا شایسته است طرف های متخاصم به وسیله مذاکره اختلافات خود را حل و فصل نمایند.

در همین حال، شورای عالی دولت وفاق ملی لیبی در واکنش به فشارهای مصر و کشورهای غربی در قبال امضای توافقنامه همکاری با ترکیه بیان کرد: دولت وفاق حق قانونی خود می داند که در راستای افزایش اقتدار خود، تامین امنیت کشور و حفظ مرزهایش با هر کشوری که صلاح می داند، توافقنامه همکاری امضاء کند.

در بیانیه شورای عالی دولت وفاق ملی با انتقاد از واکنش منفی مصر، یونان و قبرس به توافقنامه آنکارا -طرابلس آمده است: این دولت حق دارد از منابع ملی لیبی حفاظت کند و توافقنامه اخیر طرابلس با ترکیه علیه هیچ کشوری نیست و حتی لیبی خواستار توسعه روابط با مصر، یونان و قبرس است.

منطقه شرق دریای مدیترانه دارای ذخایر نفت و گاز است. عدم ترسیم دقیق خطوط مزرهای دریایی سبب شده است تا کشورهای ساحل این دریای درخصوص بهره برداری از این ذخایر بایکدیگر اختلاف پیدا نمایند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 24 دی 1398 بروزرسانی: 20 مهر 1399 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 571

به "واکنش آمریکا به امضای توافقنامه آنکارا -طرابلس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش آمریکا به امضای توافقنامه آنکارا -طرابلس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید