معاون وزیر آموزش و پرورش: تأخیر در ثبت نام دانش آموزان تخلف است

به گزارش پیامک خنده، معاون وزیر آموزش و پرورش در مورد نحوه ارائه برنامه های آموزشی مدارس در ایام شیوع کرونا در کشور اظهار کرد: با توجه به ابلاغ قانون حمایت از حقوق بچه ها و نوجوانان، ثبت نام دانش آموزان در مدرسه جزء وظایف والدین است و اگر در این زمینه اقدام ننمایند، تخلف محسوب می گردد؛ نگرانی خانواده ها قابل درک است، اما باید به نظام تعلیم و تربیت اعتماد نمایند، چراکه موضوع آموزش را با روش های متنوع دنبال می کنیم.

معاون وزیر آموزش و پرورش: تأخیر در ثبت نام دانش آموزان تخلف است

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی مدارو، کالج ها و دانشگاه های کانادا انتخاب کنید.

به گزارش ایکنا، رضوان حکیم زاده، معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش، درباره نگرانی خانواده ها در خصوص نحوه ارائه برنامه های آموزشی مدارس در ایام شیوع کرونا در کشور، اظهار کرد: نگرانی خانواده ها قابل درک است، اما باید به نظام تعلیم و تربیت اعتماد داشته باشند. در ایام شیوع کرونا با اتخاذ تدابیر مختلف و استفاده از راه های متنوع مانند برنامه های تلویزیونی، شبکه شاد و تهیه درس نامه ها، هم آموزش را به خوبی به ثمر نشاندیم و هم زمانی که بازگشایی مدارس رخ داد و امتحانات به صورت حضوری برگزار گردید، حتی یک مورد گزارش مشکل برای دانش آموزان وجود نداشت؛ تمامی این موارد بدین دلیل بود که در هماهنگی کامل با وزارت بهداشت بودیم. مسئله بعدی این بود که پروتکل های بهداشتی بسیار سختگیرانه ای برای مدارس تهیه شده بود و بر اجرای آن ها بسیار دقیق نظارت می شد و به همین دلیل دانش آموزان برای حضور در امتحان مسئله ای نداشتند.

معاون وزیر آموزش و پرورش، ثبت نام دانش آموزان در مدرسه به ویژه پایه اول را وظیفه خانواده ها دانست و گفت: هر خانواده ای طبق قانون موظف است فرزندش را با تمام شدن شش سالگی در مدرسه ثبت نام کند؛ لذا قابل قبول نیز نیست که آن ها بخواهند به دلیل ترس از شیوع کرونا، ثبت نام فرزندشان را به تأخیر بیندازند، چراکه طبیعتاً اگر آموزش و پرورش شرایط را برای حضور دانش آموزان مناسب نبیند، مانند ماه های قبل اجباری را برای حضور دانش آموزان در مدرسه ایجاد نمی کند و آن ها می توانند به صورت مجازی کلاس درس را ادامه دهند.

تدوین برنامه ویژه ای برای کلاس اولی ها

حکیم زاده با تأکید بر اینکه قطعاً با روش های متنوع، موضوع آموزش را دنبال می کنیم، توضیح داد: برای کلاس اولی ها به دلیل اینکه پایه اول یکی از مهمترین رده های آموزشی است، یک برنامه مجزا در نظر گرفته ایم؛ بنابراین اگر خانواد ه ها ثبت نام را انجام ندهند، دانش آموزشان جزء تارکان تحصیل به حساب می آیند و اگر ثبت نامی هم بالاتر از سن شش سالگی اتفاق بیفتد غیرقانونی خواهد بود. البته در مواردی ممکن است استثنایی نیز وجود داشته باشد، اما طبق قانون تمامی بچه های که شش سالشان تمام می گردد باید به کلاس اول بروند و هیچ کس حق ندارد آن ها را در پیش دبستانی ثبت نام کند، برای اینکه سن پیش دبستانی چهار تا شش سال است. اما در کلاس اول حتماً باید ثبت نام نمایند.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش، اظهار کرد: سال جاری با توجه به ابلاغ قانون حمایت از حقوق بچه ها و نوجوانان این موضوع جزء وظایف پدر و مادرهاست که حتماً ثبت نام را انجام دهند و اگر اقدامی ننمایند تخلف نموده اند. اما در خصوص نگرانی خانواده ها این درک برای ما نیز وجود دارد و به آن ها اطمینان می دهیم که نظام تعلیم و تربیت تمام توان و کوشش خود را به کار می گیرد تا بتواند بسیار بهتر و با برنامه تر از دوره قبلی که آمادگی کامل هم وجود نداشت و هیچ موردی از مشکل دیده نشد، عمل کند. دوره قبل با برگزاری آزمون حضوری 600 هزار دانش آموز خوشبختانه حتی یک مورد نیز گزارش نداشتیم و بعد از بازگشایی نیز که بچه ها برای برطرف مشکل به مدارس می رفتند، هیچ موردی گزارش نشد.

وی تأکید کرد: اگر قرار بر بازگشایی باشد، حتماً ترکیبی از آموزش مجازی و حضوری خواهد بود که بچه ها با گروه های کوچک تر و حفظ فاصله گذاری های اجتماعی و امکان نظارت بیشتر توسط مدرسه در کلاس درس حضور پیدا نمایند.

حکیم زاده در خصوص نگرانی خانواده ها برای ثبت نام در مدارس، گفت: امروز شاهد هستیم که بسیاری از همین خانواده های نگران، فرزندانشان را به مراکز خرید، فروشگاه ها، پارک ها و میهمانی ها در ایامی که اعلام می گردد همه باید قرنطینه باشیم، می برند، اما موضوع مدرسه که پیش می آید آن هم با توجه به رعایت کامل موارد بهداشتی و ایمنی به این موضوعات دامن زده می گردد؛ لذا اگر تصمیم جامعه بر قرنطینه باشد طبیعتاً آموزش و پرورش اصراری به حضور در مدارس ندارد و آموزش از روش های دیگر دنبال می گردد. در مهرماه بستر آموزش را به وسیله صدا و سیما و اپلیکیشن شاد ادامه خواهیم داد و البته به واسطه حضور معلمان در سر کلاس درس پیگیری های موردی را نیز برای حضور دانش آموزان در مدرسه داریم.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد: تجربه ایام گذشته پشتوانه بسیار خوبی برای خانواده هاست. اما در این مورد، بحث اصلی در خصوص حقوق بچه ها است و پدر و مادر حق تصمیم گیری و اظهار نظر را در این رابطه ندارند. اگر برای یک کودک این مرحله طلایی از دست برود و خانواده تصمیم گیرد کودک خود را به مدرسه نفرستد، حق کودکش را ذائل نموده است. قطعاً آموزش و پرورش تصمیمی خلاف ستاد مدیریت کرونا نمی گیرد.

حکیم زاده در خصوص دغدغه خانواده ها و مادران شاغل برای حضور فرزندانشان در کلاس درس در ایام کرونا، گفت: تجربه جهانی نشان داده است که مقاطع پیش دبستان و پایه اول به دلیل اثرپذیری بیشتر دانش آموز حتی در ایام کرونا با رعایت موارد بهداشتی به عنوان اولین مقاطع بازگشایی شدند؛ لذا ما نیز برنامه اختصاصی ویژه پایه اول داریم تا ضمن کلاس های مجازی، ارتباط معلم و دانش آموز به صورت رو در رو اتفاق بیفتد. البته این کار با رعایت تمامی موارد بهداشتی و با حضور دو یا سه نفری دانش آموزان خواهد بود تا فرایند یادگیری و تعامل به درستی شکل گیرد. قطعاً این حضور در کلاس درس برای دانش آموز بهتر از حضور در محل کار مادر و یا تنها بودن در خانه است.

معاون وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر نگرانی خانواده ها از پرداخت هزینه های مقاطع پیش دبستانی در این ایام و برگزاری کلاس ها به صورت غیرحضوری، گفت: طی هماهنگی با سازمان بهزیستی برنامه ها را جلو می بریم، اما برنامه های ما برای پیش دبستانی و کلاس اول با هم دیده شده است که ترکیبی از حضور و آموزش در بستر فضای مجازی باشد. برای خانواده هایی که به دلیل مسائل شغلی، کارکرد پیش دبستانی به نوعی نگهداری از فرزندشان است، طبیعتاً موضوع با آموزش صرف تفاوت دارد. وظیفه آموزش و پرورش، ارائه آموزش های لازم در یک بستر ترکیبی است، اما در بحث نگهداری و سایر اقدامات نیز با سازمان بهزیستی به نتیجه واحدی خواهیم رسید و سپس اطلاع رسانی می کنیم.

منبع: فرارو
انتشار: 22 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 1088

به "معاون وزیر آموزش و پرورش: تأخیر در ثبت نام دانش آموزان تخلف است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معاون وزیر آموزش و پرورش: تأخیر در ثبت نام دانش آموزان تخلف است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید